Immobilizer – co to jest i w jaki sposób działa?

Samochód | 3 minuty

Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów przeanalizowanych przez Instytut Samar wynika, że w 2020 roku z powodu kradzieży wyrejestrowanych zostało 6 910 pojazdów osobowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Jest to wynik o 1 proc. mniejszy niż w 2019 roku. Nie istnieje sposób, który zagwarantuje Ci, że unikniesz kradzieży pojazdu, ale możesz utrudnić zadanie złodziejowi. Jednym z rozwiązań, które chronią auto, jest immobilizer.

Spis treści:

Immobilizer – co to jest?

Niektóre elementy w pojazdach są absolutnym standardem, inne są wymagane. Immobilizer znajdziesz obecnie w niemal każdym aucie – chyba że jest ono dosyć stare. Dzięki temu zabezpieczeniu możesz ograniczyć ryzyko kradzieży. Co to jest immobilizer? To rozwiązanie, które najczęściej składa się z dwóch części – centralki umieszczonej w aucie oraz nadajnika, którym jest pilot lub mała pastylka. Kierowcy wsiadają do pojazdu z pilotem, ale jeśli zostanie on wyjęty z samochodu, to nie uruchomią silnika – i na tym w dużym skrócie polega działanie tego zabezpieczenia. Może mieć ono również inną formę – wymagać podania kodu PIN na specjalnej klawiaturze, jednak jest to mało popularne i raczej już niewykorzystywane.

W nowych pojazdach kluczyk z nadajnikiem wystarczy zbliżyć do stacyjki lub nawet mieć tylko przy sobie. Jak to działa? Następująco:

  • Przy próbie uruchomienia silnika nadajnik wysyła sygnał do centralki.
  • Jeśli wszystko się zgadza, to centralka następnie przekazuje sygnał do kluczyka zapłonu.
  • Wówczas dochodzi do procesu sprawdzającego w transponderze – jeśli owe sygnały są identyczne, to immobilizer wymienia się sygnałem z urządzeniem sterującym pracą silnika i zostaje dezaktywowana blokada – możesz uruchomić pojazd.

Wiesz już, co to jest immobilizer w samochodzie. Ta część pojazdu, jak każda inna, może ulec awarii. Po czym możesz to zauważyć?

Co możemy zrobić, gdy immobilizer w samochodzie jest uszkodzony?

To, jak działa immobilizer, powoduje, że w razie jego awarii nagle możesz być pozbawiony możliwości uruchomienia pojazdu. Czy rzeczywiście tak może się stać? Podstawowym objawem uszkodzenia immobilizera jest coś, czego nie możesz przeoczyć – nie uruchomisz silnika. Innym możliwym symptomem awarii może być świecąca kontrolka immobilizera, ale może być również i tak, że o usterce dowiesz się dopiero po podłączeniu skanera do komputera pokładowego.

Objawy awarii mogą być również inne. Silnik może się uruchamiać, ale tylko na chwilę, po czym zgaśnie. Co możesz zrobić, żeby ocenić, czy problem wynika z uszkodzenia tej części pojazdu? Zdarza się, że przyczyną niesprawności immobilizera jest słaba bateria w kluczyku. W wielu pojazdach zobaczysz komunikat o konieczności jej wymiany. W pewnym momencie immobilizer w kluczyku przestanie z tego powodu działać. Rozwiązaniem jest oczywiście wymiana baterii. Gdy konieczna będzie naprawa immobilizera, a dokładnie nadajnika – wtedy będziesz mógł korzystać z zapasowego pilota.

Skala problemu zwiększa się, gdy awarii ulega druga część immobilizera, czyli centralka. Jeśli nie jesteś fachowcem z tej dziedziny, to sam raczej nic nie wskórasz, gdyż możesz mieć kłopot nawet z ustaleniem tego, gdzie znajduje się ten element w pojeździe. W takim przypadku potrzebujesz pomocy ekspertów.

Mając odpowiednie ubezpieczenie samochodu, możesz w razie awarii wezwać pomoc, którą zapewnia Ci towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach zawartej umowy. Zapoznaj się z naszą ofertą. W cenie OC w pakiecie KOMFORT oferujemy Assistance Podstawowe, które obejmuje m.in. holowanie nawet spod Twojego domu. Warto także rozważyć szerszy zakres assistance - np. wariant maksymalny możesz dokupić w każdej chwili do każdego pakietu ubezpieczenia.

Jak odpalić auto bez immobilizera? Czy jest to możliwe? Teoretycznie tak, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie, jeśli nie masz doświadczenia w takich czynnościach. Specjaliści pracujący w warsztatach mechanicznych wiedzą, jak obejść immobilizer i go naprawić. W razie wystąpienia takiej usterki najlepiej skorzystaj z ich pomocy.

Źródło:

dummy https://www.samar.pl/__/3/3.a/111015/3.sc/11/Kradzie%C5%BCe-aut-w-2020-roku.html?locale=pl_PL

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej, motoryzacyjnej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.