Ile kosztuje ładowanie i eksploatacja samochodu elektrycznego? Zdziwisz się!

Samochód | 5 minut

Na polskich drogach coraz częściej spotkać można auta z zielonymi tablicami. Są one przeznaczone dla właścicieli samochodów elektrycznych oraz pojazdów z napędem wodorowym. Z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) i PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) wynika, że po polskich drogach jeździ już ponad 40 tys. aut elektrycznych. Ile kosztuje ładowanie i eksploatacja takiego pojazdu?

Spis treści:

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Jeśli masz takie auto, to możesz naładować jego baterię w różny sposób. Od wybranej metody zależy również koszt wykonania usługi. Z jakim konkretnie to się wiąże wydatkiem? Otóż:

1. Możesz skorzystać ze stacji szybkiego ładowania, których w Polsce według stanu na koniec lipca 2022 roku było blisko 2300. Dzięki tej metodzie Twoje auto może mieć naładowaną baterię już po kilkudziesięciu minutach, ale koszt w tym przypadku będzie najwyższy. Jednym z najpopularniejszych operatorów w Polsce jest Greenway. Koszt ładowania na stacjach zależy od mocy i wybranego abonamentu. Można również zdecydować się na jednorazowe ładowanie i wtedy kosztuje to: złącze AC – 1,49 zł za kWh, złącze DC ≤ 100 kW – 2,47 zł, złącze DC > 100 kW – 2,73 zł. Stawki te obowiązują w cenniku od 1 lipca do 31 października 2022 roku. 

2. Drugim rozwiązaniem jest ładowarka naścienna prądu przemiennego. Takie urządzenie kosztuje od 1,5 tys. zł do nawet kilkunastu razy więcej. Dzięki niemu szybciej naładujesz auto, niż podłączając go do standardowego gniazdka. W tym przypadku cena zależy od Operatora Systemu Dystrybucyjnego oraz posiadanej taryfy. Średnia cena 1 kilowatogodziny w Polsce w 2022 roku to 77 gr.

3. Kolejną opcją jest podłączenie auta do standardowego gniazdka elektrycznego. W tym przypadku również poniesiesz koszt zgodny z taryfą, z jakiej korzystasz, natomiast musisz się uzbroić w cierpliwość, gdyż w godzinę dostarczysz tak ok. 2–2,3 kW. 

Ile prądu zużywa samochód elektryczny?

Ustalmy jeszcze kluczową kwestię – jaki jest koszt jazdy samochodem elektrycznym? To zależy od wielu czynników. Jeśli chodzi o auta miejskie, to najczęściej zużywają one 12–14 kWh/100 km. W przypadku samochodów kompaktowych jest to więcej – do 20 kWh. Natomiast, jeśli chodzi o SUV-y – ponad 20 kWh. 

To są wartości przeciętne. Co wpływa na wynik zużycia? Po pierwsze to, z czego korzystamy w aucie, np. używanie klimatyzacji zwiększa pobór energii, podobnie będzie on wyższy również zimą, kiedy przy niskich temperaturach włączamy ogrzewanie. Ważny jest także styl jazdy – wyższe jest zużycie w przypadku częstszego przyśpieszania, czyli jazdy typowo miejskiej. Taka sama sytuacja będzie mieć miejsce przy dużych prędkościach. Zatem w dużej mierze wygląda to podobnie, jak w przypadku jazdy autem spalinowym.

Koszt energii w przeliczeniu na 100 km zależy także od tego, jak ładujesz baterię, tzn. ile kosztowała Cię każda 1 kWh. W przypadku ładowania w domu wydatek ten będzie niższy. Z najmniejszą opłatą będą mieć do czynienia Ci kierowcy, którzy mają instalację fotowoltaiczną i sami produkują prąd. Wówczas wydatek ten będzie ograniczony do minimum, przy czym wcześniej trzeba zainwestować w fotowoltaikę. 

Eksploatacja samochodu elektrycznego to jednak nie tylko ładowanie pojazdu. Z czasem może się pojawić konieczność wymiany baterii w aucie, co wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych, a w przypadku niektórych modeli nawet ponad 100 tys. zł. Natomiast ten koszt nie musi w ogóle wystąpić – akumulatory w pojazdach elektrycznych są coraz bardziej wydajne, a producenci pojazdów zmierzają do wytwarzania takich baterii, które wystarczą na cały okres użytkowania tych samochodów. 

Przeglądy czy wymiana niektórych części – w tym przypadku sytuacja jest taka sama, jak z autami spalinowymi. Auta elektryczne nie generują więc w tych obszarach dodatkowych kosztów.

Kupujesz auto elektryczne? Pamiętaj o obowiązkowym ubezpieczeniu OC! Sprawdź, ile będzie Cię kosztować taka ochrona: https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/samochod/moj-samochod.html. Wybierz również Assistance. Dzięki temu, kiedy bateria Twojego pojazdu się rozładuje, możesz nas o tym poinformować i uzyskać pomoc. Takie wsparcie zapewniamy w wariantach Assistance Podstawowym oraz Rozszerzonym. Odholujemy Twój pojazd do najbliższej stacji ładowania lub udostępnimy Ci mobilny punkt ładowania. Z usługi tej możesz skorzystać 2 razy w okresie ubezpieczenia. Jeśli jednak wykupisz Assistance Maksymalny z naszej pomocy na drodze możesz skorzystać nawet 4 razy. 

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.