Podhale – oczywisty i nieoczywisty kierunek. Przewodnik turystyczny

Podróż | 4 minuty
Podhale to jeden z ulubionych kierunków obieranych przez turystów, którzy chcą spędzić urlop w polskich górach. Region ten cieszy się popularnością niezależnie od pory roku, więc jest tłumnie odwiedzany zarówno latem, jak i zimą. Jakie są główne atrakcje Podhala, co zwiedzić w Zakopanem, a co warto zobaczyć w innych zakątkach tego regionu?
Spis treści:
 
Podhale to region kulturowy znajdujący się w południowej Polsce. Jego obszar rozciąga się u północnego podnóża Tatr, w dorzeczu górnego Dunajca i zajmuje centralną część Kotliny Podhala, która na południu przechodzi w Tatry. Wśród najbardziej znanych podhalańskich miejscowości wymienia się Zakopane, Nowy Targ, Biały Dunajec, Białkę Tatrzańską, Bukowinę Tatrzańską czy Poronin. To właśnie te miasta w Tatrach należą do najpopularniejszych i najczęściej wybieranych przez turystów, którzy planują wypoczynek w tym zakątku naszego kraju.

Sercem Podhala bez wątpienia jest Zakopane – co zwiedzić w tym mieście? Do największych atrakcji Zakopanego zalicza się:

  • Krupówki – reprezentacyjna ulica Zakopanego biegnąca przez centrum miasta. Wzdłuż Krupówek zlokalizowanych jest wiele hoteli, restauracji czy sklepów, więc tętnią one życiem o każdej porze roku;
  • kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku – niewielka, drewniana kapliczka oraz sąsiadujący z nią pierwszy w mieście cmentarz to wyjątkowe miejsce o niespotykanym uroku. Można tu zobaczyć między innymi nagrobki Witkacego, Kornela Makuszyńskiego, czy Kazimierza Przerwy-Tetmajera;
  • willa pod Jedlami – budynek wzniesiony w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza o historii sięgającej końca XIX wieku. To nieodłączny punkt szlaku architektury drewnianej w Zakopanem;
  • Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaszczurówce – zbudowana w pierwszych latach XX wieku jest kolejnym dziełem Stanisława Witkiewicza. Kapliczka jest doskonałym przykładem zakopiańskiej stylistyki;
  • Muzeum Oscypka – można w nim zobaczyć wiele eksponatów związanych z produkcją charakterystycznego dla Podhala, tradycyjnego wędzonego serca z mleka owczego;
  • Wielka Krokiew – największa w Polsce skocznia narciarska, która jest doskonale znana nie tylko miłośnikom tej dyscypliny sportu.

Co można zwiedzić w Zakopanem oprócz wyżej wymienionych atrakcji? Ciekawym miejscem jest bez wątpienia Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba. Obiekt, który został wpisany do rejestru zabytków, także powstał według projektu Stanisława Witkiewicza i jest jednym z najbardziej znanych budynków reprezentujących ten nurt. W planie pobytu warto uwzględnić również Zakopane Krzeptówki. Co zwiedzić w tej części miasta? Na pewno wykonaną z drewna Chatę Sabały, która, choć znajduje się w rękach prywatnych, jest dostępna dla zwiedzających. Podczas urlopu na Podhalu nie sposób też nie zetknąć się z lokalną kulturą, którą od wieków tworzą Podhalanie, a której bogactwo można poznać między innymi w Muzeum Tatrzańskim im. Tytusa Chałubińskiego.

Oczywiście Podhale to nie tylko Zakopane. Wakacje z powodzeniem możemy zaplanować także w innej podhalańskiej miejscowości, jak Biały Dunajec, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska czy Poronin. Choć cieszą się one bardzo dużą popularnością wśród turystów, panuje w nich nieco inna niż w Zakopanem atmosfera. Odwiedzających przyciągają one dodatkowo ciekawymi zabytkami oraz takimi atrakcjami jak kompleksy basenów termalnych, które znajdują się na przykład w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie Tatrzańskiej, Szaflarach czy Chochołowie.

Jednak urlop na Podhalu to nie tylko górskie wędrówki i zwiedzanie lokalnych atrakcji. Po pełnym wrażeń, intensywnie spędzonym dniu warto pozwolić sobie na odpoczynek w SPA, który pozwoli na efektywną regenerację sił. Podhalańskie hotele coraz częściej oddają do dyspozycji gości nowoczesne centra SPA z basenami, saunami, jacuzzi i gabinetami zabiegowymi, dzięki czemu beztroskim relaksem możemy cieszyć się bez wychodzenia z obiektu.

Tych, którym wciąż nie dość wrażeń i wyzwań, może natomiast zainteresować możliwość spędzenia wakacji na dwóch kółkach. Z myślą o cyklistach powstaje ścieżka rowerowa wokół Tatr, która docelowo ma liczyć 250 kilometrów, z czego około 60 kilometrów biegnie przez terytorium Polski. Szlak jest odpowiedni dla osób początkujących i średnio zaawansowanych, na które czekają zapierające dech w piersiach widoki i liczne regionalne atrakcje.

Z kolei zaawansowani kolarze mogą spróbować swoich sił na bardziej wymagających podjazdach. Ścianka Bukowina i Ścianka Harnaś to jedne z najtrudniejszych podjazdów, z którymi mierzą się zawodowcy startujący na Tour de Pologne. Zanim jednak damy ponieść się emocjom, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. Planując wyjazd, niezależnie czy będzie krajowy, czy zagraniczny, pamiętajmy o odpowiedniej ochronie ubezpieczeniowej. Uprawianie takich aktywności jak kolarstwo górskie czy wspinaczka może zakończyć się kontuzją, dlatego przed wyjazdem warto zadbać o dobre ubezpieczenie turystyczne rozszerzone o sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.