Kaszuby - odkryj ich piękno i odpocznij. Przewodnik turystyczny

Podróż | 3 minuty
Kaszuby potrafią zachwycić na wiele sposobów. Niezwykła jest nie tylko lokalna kultura – urlop w tym zakątku Polski to doskonała propozycja również dla osób stęsknionych za bliskością natury, miłośników aktywności czy amatorów zwiedzania. Co więc warto zobaczyć na Kaszubach? Odpowiedź znajdziesz w naszym przewodniku!
Spis treści:
 
Kaszuby – po kaszubsku Kaszebe lub Kaszebsko – to region kulturowy leżący w północnej części Polski na terenie Pomorza Gdańskiego. Swoim zasięgiem obejmuje takie miasta jak: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Puck, Wejherowo, Lębork, Chojnice, Bytów i Kartuzy. Region ten zamieszkują Kaszubi, czyli autochtoniczni Pomorzanie. Posługują się oni językiem kaszubskim, który od 2005 roku ma status języka regionalnego. Kaszuby to kierunek coraz chętniej obierany przez turystów, którzy spędzają urlop w Polsce. Jeśli cenisz piękną przyrodę, lubisz aktywnie spędzać czas, a przy okazji chcesz odkryć nowe miejsca, Kaszuby są dla Ciebie znakomitą propozycją.
Choć w tym zakątku kraju do najczęściej odwiedzanych bez wątpienia należą Gdańsk, Gdynia i Sopot, w naszym przewodniku skupimy się na mniej znanych, ale bardzo urokliwych miejscach i ciekawych atrakcjach. Co mogą zaoferować Ci Kaszuby? Mapa tej krainy z pewnością przyda Ci się, by zaplanować trasę podróży lub znaleźć idealną bazę wypadową pod wycieczki po regionie.
Miejscem, które trzeba odwiedzić, są Łapalice – małe, kaszubskie miasteczko leżące około 5 kilometrów od centrum Kartuz. Największą lokalną atrakcją jest zamek w Łapalicach – niedokończony budynek, który powstał jako samowola budowlana. Jego historia sięga lat 80. ubiegłego stulecia, gdy gdański snycerz i producent mebli otrzymał pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego o metrażu 170 m2. Zamiast niego wzniósł budynek o powierzchni ponad 5000 m2 i formie nawiązującej do architektury rezydencjonalnej. Zamek Łapalice, jak potocznie określany jest ten budynek, choć nie jest obiektem historycznym, zaczął przyciągać prawdziwe tłumy turystów, stając się istnym regionalnym fenomenem.
Kolejną miejscowością, do której warto pojechać, jest Szymbark, leżący około 15 kilometrów od Kościerzyny. Jego główną atrakcją jest Centrum Edukacji i Promocji Regionu – nietuzinkowe miejsce, usytuowane w samym sercu Kaszub, u stóp góry Wieżycy. Zobaczyć tu można między innymi repliki drewnianego budownictwa kaszubskiego, Dom Sybiraka, czyli przywiezioną spod Irkucka drewnianą chatę zamieszkiwaną przez polskich zesłańców w XVIII wieku, bunkier Gryfa Pomorskiego, najdłuższą deskę na świecie czy słynny dom do góry nogami.

Jakie inne atrakcje na Kaszubach warto uwzględnić w planie urlopu? Ciekawym miejscem są tajemnicze, ułożone z prostokątnych płyt kamienne kręgi w Węsiorach. Pozostawiły je po sobie ludy ze Skandynawii, dawniej zamieszkujące tereny dzisiejszych Kaszub – uważa się, że kręgi były miejscem spotkań starszyzny plemiennej i odprawiano w nich magiczne rytuały.

Ciekawą atrakcją dla całej rodziny może być też skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Założony w 1906 roku, był pierwszym na ziemiach polskich muzeum na świeżym powietrzu. Najmłodszym turystom spodoba się także mieszczący się w Mirachowie park miniatur. Kaszuby są w nim motywem przewodnim, ale goście mogą zobaczyć tu również miniaturowe kopie najbardziej charakterystycznych obiektów z Polski i świata, odtworzone w skali 1:25.

Na Kaszubach panują doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku – region ten cieszy się popularnością zwłaszcza wśród miłośników sportów wodnych. Nie ma większego znaczenia, czy wolisz żeglarstwo czy kajaki – Kaszuby to idealne miejsce do pielęgnowania obu tych aktywności. Jeziora Raduńskie, jezioro Wdzydze, Charzykowskie czy Karsińskie, nad którego brzegiem leży znana miejscowość Swornegacie – to zaledwie kilka przykładów, ponieważ mniejszych lub większych akwenów jest na Kaszubach wiele.
Choć wypoczynek na Kaszubach w przepięknych okolicznościach przyrody kojarzy się wyłącznie z beztroską, do urlopu należy się odpowiednio przygotować. Oprócz spakowania wszystkich niezbędnych dokumentów, przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewni ochronę między innymi od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak wiadomo, mogą się one zdarzyć w każdym, nawet najbardziej urokliwym miejscu, ale dobra polisa NNW zapewni Ci w takiej sytuacji finansowe wsparcie.
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.