Pakowanie się do samolotu – 7 ważnych tipów
W samolocie możesz mieć bagaż podręczny i rejestrowany. Ten pierwszy jest z Tobą na pokładzie, a do drugiego nie masz dostępu w czasie lotu. Natomiast ile będziesz ich mieć, jakie są ograniczenia wagowe i wymiarowe to już zależy od oferty, z której korzystasz.
W przypadku lotów czarterowych najczęściej limit wynosi 20 kg w przypadku bagażu rejestrowanego i 10 kg dla podręcznego. Jeśli korzystasz z tanich linii i nie opłacisz dodatkowego bagażu, to najprawdopodobniej w cenie będziesz mieć możliwość zabrania na pokład wyłącznie niewielkiego plecaka.
Jak spakować walizkę do samolotu? Mamy dla Ciebie 7 rad, które mogą Ci się przydać!
1. Jak spakować się do bagażu podręcznego? Przemyśl, co musisz mieć pod ręką
Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy podróżujesz z małymi dziećmi i potrzebne Ci będą np. pieluchy, chusteczki nawilżane, jedzenie i inne rzeczy. Pamiętaj jednak, że nie wszystko może się znajdować w bagażu podręcznym. Możesz w nim mieć np. leki, których potrzebujesz w czasie podróży, natomiast nie umieścisz tam m.in. golarki, strzykawki, igły, napojów kupionych przed punktem kontroli bezpieczeństwa w pojemnikach powyżej 100 ml. Jak przewozić leki w samolocie? Możesz je spakować do bagażu podręcznego, ale poinformuj pracownika kontroli bezpieczeństwa o tym, że je masz.
2. Cenne rzeczy zabierz do bagażu podręcznego
Luk bagażowy nie jest dobrym miejscem dla aparatu, laptopa i innych wartościowych urządzeń. Bardzo prawdopodobne, że w podróży mogłoby dojść do ich uszkodzenia. Lepiej, aby rzeczy te znalazły się na pokładzie, tak samo jak cenna biżuteria. Według SITA rocznie ginie aż 1,4 mln bagaży przewożonych przez linie lotnicze. Z tego powodu nie warto, aby rzeczy bardzo drogie znajdowały się w luku samolotowym. Pamiętaj także o zawarciu umowy ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje zaginięcie lub zniszczenie bagażu powierzonego przewoźnikowi, czyli w tym wypadku linii lotniczej. Taki zakres ochrony oferuje dla Ciebie w Allianz w ubezpieczeniu w podróży Globtroter.
3. Zważ bagaż przed wyjazdem na lotnisko
Wydaje Ci się, że Twoja walizka jest lekka? Lepiej sprawdź przed wyjazdem na lotnisko, czy aby na pewno mieści się ona w ograniczeniach, które nakładają linie lotnicze. Pamiętaj, że każdy nadprogramowy kilogram wiąże się z dopłatą. Np. w Enter Air dodatkowy kg ponad limit kosztuje 24 zł.
4. Zabezpiecz torbę
Dopiero kupiłeś nową walizkę, wygląda znakomicie i sporo kosztowała? W luku bagażowym jest narażona na ryzyko uszkodzenia, dlatego pomyśl o zabezpieczeniu jej za pomocą specjalnego pokrowca albo folii. Taką możliwość często masz na lotnisku, ale taniej zrobisz to w domu.
5. Załóż na siebie cięższe rzeczy
Spodnie, bluza i buty sportowe zajmują dużo miejsca w walizce. Zamiast pakować je do bagażu czy plecaka, lepiej mieć je na sobie. Obuwie czy bluzę możesz zdjąć na czas lotu. To prosty sposób na to, jak spakować się do bagażu podręcznego, mimo limitów. Lecisz w ramach tanich linii? Jeśli chcesz uniknąć wysokiego kosztu bagażu, to powinieneś wiedzieć, jak spakować się w plecak do samolotu. To jest możliwe, a założenie niektórych rzeczy na siebie to jeden z ważnych kroków, aby to było wykonalne.
6. Umieść dane adresowe na walizce
Być może dzięki temu osoba, która trafi na Twoją zagubioną walizkę, będzie mogła się łatwo z Tobą skontaktować. Często bagaże mają specjalne miejsce, w które można włożyć informację z danymi. Jeśli Twoja walizka go nie ma, to wówczas wystarczy, że przyczepisz do niej zawieszkę. Możesz także zakupić i umieścić w walizce lokalizator GPS.
7. Pamiętaj o limitach!
W przypadku poszczególnych produktów, które można zabrać do samolotu, obowiązują ograniczenia. Jeśli się zastanawiasz, jak spakować kosmetyki do samolotu, to wiedz, że te, które znajdą się w bagażu podręcznym i są płynne powinny być umieszczone w pojemnikach do 100 ml. Jeśli chodzi o przewóz alkoholu, to w przypadku lotów pomiędzy krajami Unii Europejskiej można mieć do 10 litrów wyrobów spirytusowych. Jednak poza terenem Unii, również wtedy, gdy jeden z krajów należy do UE a drugi nie, limit ten wynosi 1 litr.
Źródło:
https://www.claimcompass.eu/blog/how-often-does-luggage-get-lost/
Ubezpieczenie podróży w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.