Gruzja na własną rękę - jak zorganizować podróż

Podróż | 4 minuty

Przed wybuchem pandemii koronawirusa jednym z popularniejszych wakacyjnych kierunków była Gruzja. Co warto zobaczyć w tym kraju? Jak samodzielnie zorganizować podróż?

Wspaniałe jedzenie oraz wytwarzane na miejscu wina, ale również góry, morze i nieprzeciętne krajobrazy są wystarczającymi powodami żeby odwiedzić Gruzję. Wakacje na własną rękę będą tu dobrym rozwiązaniem, bo pozwalają zachować dużą elastyczność, co nie tylko w dobie pandemii jest ważne dla wielu osób. Sama sytuacja pandemiczna wygląda całkiem korzystnie, notuje się stosunkowo mało zakażeń, niemniej przed przyjazdem koniecznie trzeba zapoznać się z dostępnymi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych aktualnymi obostrzeniami w Gruzji.

Spis treści:
 

Organizując wyjazd do Gruzji na własną rękę, poza aktualną sytuacją pandemiczną i obowiązującymi obostrzeniami, trzeba wziąć pod uwagę również warunki pogodowe i ofertę dostępnych atrakcji. To ułatwi wybór dogodnego terminu podróży i miejsc wartych zobaczenia, a także zaplanowanie harmonogramu zwiedzania.

Gruzja jest atrakcyjna pod względem turystycznym przez cały rok, przy czym najlepszymi miesiącami do podróżowania są: maj, czerwiec, wrzesień oraz październik. Późną wiosną i wczesną jesienią temperatura wynosi zwykle pomiędzy 20 a 30 stopni Celsjusza, choć mowa tu głównie o zachodniej, nadmorskiej części kraju. W górach panuje klimat bardziej kontynentalny, więc zimy bywają mroźne i śnieżne; trzeba też pamiętać, że niektóre szlaki w ich wyższych partiach są dostępne jedynie latem.

Warto wspomnieć, że planując pobyt poza sezonem, można liczyć na nieco niższe ceny połączeń lotniczych do Gruzji. Zwiedzanie na własną rękę może okazać się wówczas dogodniejsze także ze względu na mniejszą liczbę turystów.

Poszukiwania tanich połączeń ułatwią ci niezawodne wyszukiwarki internetowe, które integrują oferty linii lotniczych z całego świata. Gdy wybierzesz już najlepszą dla siebie opcję, powinieneś zastanowić się, w jaki sposób zamierzasz przemieszczać się na miejscu.

W Gruzji warto wypożyczyć samochód, który pozwoli swobodnie podróżować po kraju i dostać się w ciekawe rejony, gdzie nie dociera transport publiczny. Po miastach możesz podróżować komunikacją miejską, ale rozsądnym wyborem może okazać się także korzystanie z taksówek, które są tu stosunkowo tanie. Pomiędzy głównymi miastami i kurortami kursują autobusy, gdzieniegdzie dostaniesz się również pociągiem.

Idealna destynacja dla osób żądnych przygód i miłośników gór, ale również par, grup znajomych czy rodzin z dziećmi, które poszukują dogodnego miejsca do wypoczynku. To cała Gruzja. Co warto zobaczyć w tym kraju?

Amatorzy plażowania powinni skupić się na zachodzie Gruzji, gdzie panują warunki zbliżone do tych, które występują w krajach Morza Śródziemnego. Nie brakuje atrakcyjnych plaż, ciekawych kurortów, takich jak Batumi, a iście wakacyjnego krajobrazu dopełnia widok palm, oliwek i cytrusów. Miłośnicy gór mają do dyspozycji wiele wspaniałych tras o różnym stopniu trudności, które pozwalają podziwiać majestatyczne cztero- i pięciotysięczne szczyty Kaukazu.

Co zobaczyć w Gruzji poza wspaniałymi krajobrazami? Urokliwe miasteczka, kościoły, klasztory, twierdze i winnice. Warto też odwiedzić stolicę kraju, Tbilisi, a także kaukaskie wsie, w których zatrzymał się czas.

Pamiętaj, że w Gruzji nie możesz korzystać z karty EKUZ, więc jedynym sposobem na zapewnienie sobie ochrony podczas wyjazdu jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które będzie dopasowane do Twojego wyjazdu. Dzięki niemu, w razie zachorowania czy innego nieszczęśliwego zdarzenia, ubezpieczyciel pokryje koszty twojego leczenia oraz zapewni inne niezbędne formy wsparcia. Ważne, abyś kupując ubezpieczenie, wybrał odpowiednie rozszerzenia, by zapewnić sobie maksymalne wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach. O tym, co konkretnie oferują polisy podróżne, możesz przeczytać na stronie: https://www.allianz.pl/dla-ciebie/turystyczne/.
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.