dni wolne od pracy 2023

Dni wolne od pracy w 2023 – kiedy najlepiej wziąć urlop? 

Kalendarz 2023 roku odznacza się korzystnym rozkładem dni ustawowo wolnych, dzięki czemu możesz łatwo uzyskać kilka długich weekendów. Warto zatem sprawdzić, jak w tym roku wypadają święta. Sprawdź, ile jest dni wolnych w roku i kiedy warto wziąć dni wolne od pracy.

Pierwsze ustawowo przysługujące dni wolne od pracy w 2023 r. już za Tobą. Ale te, na które wszyscy czekamy, dopiero nadejdą. Chodzi tu przede wszystkim o okres kwietnia i maja, kiedy wiele osób chętnie przedłuża sobie przerwę świąteczną oraz majówkę. Na dłuższy wypoczynek możesz liczyć również w okresie Bożego Ciała, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także oczywiście Bożego Narodzenia. Kiedy wypadają te ustawowe dni wolne od pracy w 2023 r.?

Spis treści:

W tym roku niejeden ustawowy dzień wolny wypada korzystniej niż w roku poprzednim – zwłaszcza w zakresie potencjalnych długich weekendów. Zorganizowanie sobie długiego weekendu umożliwia Święto Trzech Króli, choć  niekorzystnie – w niedzielę – przypadał Nowy Rok. Sprawdź, jak wypadają inne dni wolne od pracy.

By móc mądrze zaplanować urlop, warto uważnie przeanalizować, jakie są i kiedy wypadają ustawowe dni wolne od pracy 2023. Ich kompletne zestawienie przedstawia poniższa lista.

  • 1 stycznia (niedziela) – Nowy Rok
  • 6 stycznia (piątek) – Święto Trzech Króli
  • 9 kwietnia – Niedziela Wielkanocna
  • 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (poniedziałek) – Święto Pracy
  • 3 maja (środa) – Święto Konstytucji 3 Maja
  • 8 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
  • 15 sierpnia (wtorek) – Święto Wojska Polskiego
  • 1 listopada (środa) – Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (sobota) – Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (poniedziałek) – Boże Narodzenie
  • 26 grudnia (wtorek) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
Ile jest dni wolnych w roku 2023? Jak widać, w tym roku mamy 12 dni świątecznych, które są ustawowo wolne od pracy. Wydaje się niewiele, ale uwzględniając wszystkie soboty i niedziele, na wypoczynek będzie można przeznaczyć łącznie aż 115 dni. Oznacza to jednocześnie, że na ten rok przypadnie nam 250 dni roboczych.

Ferie zimowe dla różnych województw są zaplanowane na styczeń-luty 2023 r. W konkretnych województwach będą trwać w poniższych terminach.

  • Od 16 do 29 stycznia – w województwach lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim
  • Od 23 stycznia do 5 lutego – w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim
  • Od 30 stycznia do 12 lutego – w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim
  • Od 13 do 26 lutego – w województwach dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim

Wiosenna przerwa świąteczna, związana z obchodami Wielkanocy, potrwa od 6 do 11 kwietnia.

Najbardziej wyczekiwany przez uczniów czas w roku, czyli wakacje, zaczynają się w 2023 roku 24 czerwca, a kończą, tradycyjnie, 31 sierpnia.

Długie weekendy w 2023 roku to przede wszystkim ten na początku maja oraz czerwcowy, związany z Bożym Ciałem.

Aby majówka w 2023 r. potrwała aż dziewięć dni, wystarczy, że weźmiesz urlop zaledwie na trzy dni: wtorek, czwartek i piątek.

Standardowo warto też wziąć wolne w piątek po Bożym Ciele, które wypada zawsze w czwartek (w tym roku 15 czerwca).

Gdy chcesz odwiedzić ciepłe kraje zimą, a przy okazji wziąć jak najmniej dni urlopu, to początek 2023 roku nie sprzyjał takim rozwiązaniom. Nowy Rok tym razem wypadł w niedzielę.

Nieco lepiej może być pod koniec roku. Boże Narodzenie rozpoczyna się z początkiem tygodnia (wigilia w niedzielę, święta w poniedziałek i wtorek). Jeśli weźmiesz 3 dni wolnego, niedzielnego Sylwestra 2023 możesz spędzić na przykład na Wyspach Kanaryjskich, w Meksyku, Egipcie lub innej ciepłej stronie świata. Powrotną podróż możesz zaplanować w poniedziałkowy Nowy Rok 2024.

Niezależnie, czy planujesz weekend majowy w 2023, czy dłuższy wakacyjny urlop, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim oraz swoich bliskich. Ubezpieczenie na wyjazd, bez względu na wybrany cel podróży, pomoże Ci zapewnić poczucie spokoju i pewności, że w razie nieprzewidzianej sytuacji możesz skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela.

Wyrobienie paszportu to kolejna niezwykle ważna pozycja na Twojej wakacyjnej checkliście, jeśli planujesz wyjazd do krajów spoza Unii Europejskiej. Jeśli Ty i Twoi bliscy, z którymi jedziesz, macie paszporty, upewnijcie się, że są aktualne. Warto też zrobić przed wyjazdem zdjęcia dokumentów i przesłać sobie mailem – tak na wszelki wypadek.  

Dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnej listy przedmiotów, które przydadzą się w podróży. Raz zrobiona lista (ubrań, przedmiotów w apteczce, gadżetów do opalania czy chodzenia po górach) posłuży przez długie lata i ułatwi pakowanie.

Patrząc w kalendarz, można poczuć lekkie rozczarowanie – kilka świątecznych dni przypada w tym roku w weekendy. Panuje opinia, że w takim przypadku przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę lub sobotę. Jednak to nieprecyzyjna informacja. Przyznanie dodatkowego wolnego dnia zależy od tego, w który dzień weekendu wypada święto. Czy wiec przysługuje Ci dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę w 2023? Niestety nie. Pracodawca ma obowiązek przyznać pracownikom wolny dzień, jeśli święto przypadnie w sobotę. W 2023 roku okazja ku temu jest tylko jedna, bowiem na ten dzień przypada Święto Niepodległości (11 listopada).
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.