Kalendarz 2021 roku odznacza się korzystnym rozkładem dni ustawowo wolnych, dzięki czemu będziemy mogli łatwo uzyskać kilka długich weekendów. Warto zatem sprawdzić, jak w tym roku wypadają święta i kiedy warto wziąć dni wolne od pracy.
Pierwsze ustawowo przysługujące nam dni wolne w 2021 już za nami, ale te, na które wszyscy czekamy, dopiero nadejdą. Chodzi tu przede wszystkim o okres kwietnia i maja, kiedy to chętnie przedłużamy sobie przerwę świąteczną oraz majówkę. Na dłuższy wypoczynek często liczymy również w okresie Bożego Ciała, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a także oczywiście Bożego Narodzenia. Kiedy wypadają te ustawowe dni wolne od pracy w 2021?
Dni ustawowo wolne od pracy w 2021 roku
W tym roku niejeden ustawowy dzień wolny wypada korzystniej niż w roku poprzednim – zwłaszcza w zakresie potencjalnych długich weekendów. Ubiegłoroczny kalendarz ułożył się tak, że np. 3 maja i 1 listopada wypadły w niedzielę, natomiast 15 sierpnia w sobotę. Sprzyjał on za to zabawie sylwestrowej, po której mieliśmy aż trzy dni wolnego.
Z drugiej strony, ze względu na ogólnokrajowy lockdown, i tak mało kto zdecydował się to wykorzystać.
Dni wolne od pracy – kalendarz 2021
By móc mądrze zaplanować urlop, warto uważnie przeanalizować, jakie są i kiedy wypadają ustawowe dni wolne w 2021 roku. Ich kompletne zestawienie przedstawia poniższa lista:
- 1 stycznia (piątek) – Nowy Rok
- 6 stycznia (środa) – Święto Trzech Króli
- 4 kwietnia – Niedziela Wielkanocna
- 5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (sobota) – Święto Pracy
- 3 maja (poniedziałek) – Święto Konstytucji 3 Maja
- 23 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego
- 3 czerwca (czwartek) – Boże Ciało
- 15 sierpnia (niedziela) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (poniedziałek) – Wszystkich Świętych
- 11 listopada (czwartek) – Święto Niepodległości
- 25 grudnia (sobota) – Boże Narodzenie
- 26 grudnia (niedziela) – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia
Ile dni roboczych i wolnych od pracy przypada w 2021 roku?
Święto wypada w dniu wolnym od pracy – co wtedy?
Patrząc na kalendarz, możemy poczuć lekkie rozczarowanie – w końcu kilka świąt przypada w tym roku na weekendy. Możemy zatem zastanawiać się, czy nie przysługuje nam czasem dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę lub sobotę.
Otóż prawo częściowo chroni nas przed taką sytuacją, ale nasze możliwości w tym zakresie zależą właśnie od dnia tygodnia, na który przypada święto. Czy przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę w 2021?
Święto w niedzielę a dzień wolny
Dzień wolny za święto w sobotę
Jeśli już święto ma przypadać na weekend, to najlepiej niech będzie to sobota. W takim wypadku nic się „nie zmarnuje”, bo pracodawca ma obowiązek oddać nam dzień wolny za święto w sobotę. W 2021 roku okazje ku temu będzie miał dwa razy, bowiem na ten dzień przypada Święto Pracy oraz Boże Narodzenie.
Terminy najważniejszych świąt w Polsce (Wielkanoc, Boże Narodzenie) w 2021 roku
Warto zwrócić uwagę, że w tym roku mało atrakcyjnie prezentuje się rozkład dni Świąt Bożego Narodzenia. Przypadają one na weekend, tak więc będzie to wyjątkowo krótki okres świąteczny. Więcej dni wolnych dostarczą nam Święta Wielkanocne, dzięki którym poniedziałek 5 kwietnia będzie dniem wolnym.
Jak zaplanować długi weekend w 2021 roku?
Długie weekendy w 2021 roku to przede wszystkim ten na początku maja oraz czerwcowy, związany z Bożym Ciałem. Aby majówka w 2021 potrwała aż dziewięć dni, wystarczy odebrać dzień wolny za sobotę 1 maja i wykorzystać dodatkowo trzy dni urlopowe: środę, czwartek i piątek. Standardowo warto też wziąć urlop w piątek po Bożym Ciele, które wypada w tym roku 3 czerwca.
Niezależnie, czy planujemy weekend majowy w 2021, czy dłuższy wakacyjny urlop, pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim oraz swoich bliskich. Ubezpieczenie na wyjazd, bez względu na wybraną destynację, zapewni nam poczucie spokoju i pewności, że w razie nieprzewidzianej sytuacji będziemy mogli skorzystać ze wsparcia ubezpieczyciela.
Twoje podróże ubezpieczone w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.