O jaki rodzaj tabliczki znamionowej wnioskować?
Przed udaniem się do Wydziału Komunikacji, warto zorientować się, o wydanie jakiego rodzaju tabliczki należy wnioskować. Wyróżnia się bowiem dwa warianty – nową i zastępczą. O nadanie nowego numeru VIN wraz z tabliczką znamionową można wnioskować, gdy:
- doszło do wymiany ramy lub podwozia, które nie zawierają numeru fabrycznego,
- numer VIN został zatarty lub sfałszowany (np. w sytuacji, gdy auto było zakupione na licytacji publicznej lub od komornika, wnioskodawca posiada prawomocne orzeczenie sądu potwierdzające własność samochodu lub też pojazd został odzyskany po kradzieży),
- w wyniku korozji lub podczas wypadku drogowego doszło do uszkodzenia numeru VIN.
- chodzi o zabytkowy pojazd bez numeru VIN.
Drugim rodzajem jest tabliczka znamionowa zastępcza, o której wydanie można wnioskować w sytuacji, gdy:
- tabliczka została zniszczona, zgubiona, bądź też w przypadku jej braku,
- zmieniony został numer VIN pojazdu.
Na koniec warto podkreślić, że brak tabliczki znamionowej spowoduje, że pojazd nie przejdzie niezbędnego przeglądu technicznego. A to z kolei uniemożliwia legalne poruszanie się danym pojazdem – za jazdę bez przeglądu grozi mandat lub nawet zablokowanie Twojego dowodu rejestracyjnego w bazie CEPiK i odholowanie pojazdu na Twój koszt.
Nie oznacza to jednak, że przestaje obowiązywać wykupione wcześniej dummy ubezpieczenie OC. W sytuacji kolizji czy wypadku kierowca może zatem liczyć na wypłatę odszkodowania z polisy na rzecz poszkodowanego. Mimo to nie warto ryzykować jazdy bez ważnego badania technicznego.