Leasing konsumencki – co to jest i w jaki sposób z niego skorzystać?

Samochód | 4 minuty

Choć leasing może się kojarzyć z rodzajem zewnętrznego finansowania, które wykorzystywane jest wyłącznie przez firmy, to w praktyce jest ono jak najbardziej dostępne również dla osób prywatnych. Czy Ty również możesz z tego skorzystać? Na czym polega i jak działa leasing konsumencki?

Spis treści:

Co to jest leasing konsumencki i na czym polega?

Na czym polega leasing? Otóż stanowi on umowę pomiędzy dwiema stronami, z których jedną jest leasingodawca, czyli finansujący, a drugą leasingobiorca, czyli korzystający. Najczęściej przedmiotem tej umowy jest pojazd. Firma kupuje go i udostępnia do użytkowania klientowi, który płaci w zamian comiesięczną ratę w ustalonej wysokości. Właścicielem pojazdu jest firma, a nie korzystający.

W 2011 roku wprowadzono w Polsce leasing dla osób prywatnych, czyli taki, w którym leasingobiorcą nie musi być przedsiębiorca. Celem tej inicjatywy było zaoferowanie Polakom produktu alternatywnego dla kredytu gotówkowego. Zatem leasing dla osoby prywatnej jest dostępny już od dekady, ale wiele osób wciąż o nim nie słyszało. Jak jest obecnie?

W dalszym ciągu leasing konsumencki nie jest to bardzo popularna forma finansowania, chociaż w państwach zachodniej Europy leasing na osobę prywatną ma już 25 proc. udziału w rynku. Natomiast z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że w 2020 roku w naszym kraju klienci indywidualni stanowili 0,5 proc. wszystkich korzystających z leasingu.

Co może być objęte leasingiem konsumenckim?

Wiesz już, co to jest leasing prywatny (konsumencki), ale co właściwie może nim być objęte? Oczywiście najczęściej ta metoda finansowania znajduje zastosowanie w przypadku pojazdów, ale nie tylko. Według danych Związku Polskiego Leasingu z 2020 roku struktura finansowania wyglądała w tym czasie następująco:

  • pojazdy lekkie – 47,5 proc.,
  • maszyny i inne urządzenia – 29,1 proc.,
  • pojazdy ciężarowe – 17,8 proc.,
  • inne – 4,4 proc.,
  • nieruchomości – 1,2 proc.

Zdecydowanie najczęściej przedmiotem leasingu były w 2020 roku pojazdy osobowe – leasingowanych było dokładnie 27 343 sztuki.

Jaka jest różnica między leasingiem konsumenckim a kredytem?

Świadomość tego, jak działa leasing prywatny, pozwala zrozumieć kluczowe różnice pomiędzy takim finansowaniem i kredytem. Przede wszystkim w leasingu konsumenckim przez cały okres umowy nie jesteś właścicielem pojazdu, a jedynie jego użytkownikiem. Dopiero po jej zakończeniu możesz mieć możliwość wykupienia auta, ale nie masz takiego obowiązku. Możesz równie dobrze zdecydować, że chcesz korzystać z innego pojazdu i zawrzeć nową umowę leasingu. Natomiast w przypadku umowy kredytowej płacisz comiesięczne raty, a pojazd staje się Twoją własnością.

Zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że można go uzyskać zdecydowanie łatwiej niż kredyt, ze względu na mniejsze wymagania. Ponadto, leasing prywatny jest lepszym sposobem na finansowanie inwestycji, jeśli zależy Ci na czasie.

Jednocześnie miej na uwadze, że w umowach leasingowych mogą pojawić się pewne ograniczenia narzucone na korzystającego. Np. roczny limit kilometrów, po którego przekroczeniu wzrośnie rata. Zatem w przypadku działalności, które wymagają intensywnej eksploatacji pojazdu, takie finansowanie może być nieopłacalne.

Leasing konsumencki samochodu – co trzeba o nim wiedzieć?

Najczęściej przedmiotem leasingu są pojazdy – warto przeanalizować, czy w Twoim przypadku taka oferta nie jest korzystniejsza niż kredyt. Nie musisz ich daleko szukać – uzyskasz ją m.in. w salonach samochodowych różnych producentów. Leasing prywatny samochodu oferują m.in. firmy Audi, Skoda czy Toyota. Zanim zdecydujesz się na daną propozycję, powinieneś wiedzieć, na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszą.

Każdy leasing konsumencki na samochód może być dostępny na innych zasadach. Na pewno weź pod uwagę takie kwestie jak:

  •  wysokość opłaty wstępnej – czy jest w ogóle wymagana, a jeśli tak, to jaka jest minimalna kwota;
  •  okres trwania umowy – to już kwestia Twoich preferencji, ale najczęściej będzie to do 4-6 lat;
  • czym się kończy umowa – czy pojazd należy zwrócić, czy też można go wykupić;
  • czy istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia umowy auto leasingu konsumenckiego;
  • ile wynosi miesięczna opłata leasingowa?

Nie wszyscy producenci udostępniają na swojej stronie kalkulator, za którego pomocą samodzielnie wyliczysz miesięczną ratę – w niektórych firmach cenę uzyskasz dopiero po kontakcie z dealerem. Nie zmienia to jednak faktu, że leasing konsumencki samochodu może być dla Ciebie najbardziej opłacalnym sposobem na finansowanie nabycia pojazdu, kiedy nie masz środków na jego zakup. Sprawdź ofertę, zanim zdecydujesz się na kredyt gotówkowy czy samochodowy. Pamiętaj, że banki również mają ofertę leasingową – warto ją przeanalizować.

Czy leasing dla osób prywatnych może dotyczyć używanego samochodu?

Przedmiotem leasingu konsumenckiego może być nie tylko auto nowe, ale również używane. W tym przypadku jednak masz mniejszy wybór ofert – nie każda firma czy bank ma taką propozycję dla odbiorców indywidualnych. Natomiast pod względem zasad finansowania leasing konsumencki na auta używane nie różni się od oferty dotyczącej pojazdów nowych. Tutaj również powinieneś zwrócić uwagę na warunki umowy.

Analizując ofertę leasingu konsumenckiego na samochody używane, zwróć uwagę na to, jakie auta podlegają finansowaniu – przede wszystkim ważne jest to, ile mogą mieć maksymalnie lat. Kolejna kwestia to warunki korzystania z usługi:

  • Czy wymagana jest opłata wstępna?
  • Ile wynosi rata leasingowa?
  • Jaki jest okres umowy?
  • Jakie są warunki zakończenia umowy?
  • Co się dzieje po jej wygaśnięciu?

Najczęściej finansowaniu podlegają auta nie starsze niż sześcioletnie, a umowy obowiązują przez 3-6 lat, przy czym okres ten jest uzależniony od wieku pojazdu. Często firmy określają, że suma wieku auta i okresu umowy nie może przekroczyć np. 8 lat. Jeśli chodzi o czynsz inicjalny, to jest on niższy niż w przypadku pojazdów nowych, ale też nie zawsze jest wymagany.

Leasing konsumencki a ubezpieczenie samochodu

Wiesz już, na czym polega leasing konsumencki, ale być może zastanawia Cię również to, kto odpowiada za ochronę ubezpieczeniową leasingowanego auta. Skoro właścicielem pojazdu jest firma, to czy ona ma zawrzeć polisę OC? Okazuje się, że za ochronę auta w leasingu prywatnym płaci korzystający, a finansujący najczęściej narzuca, jakiej ochrony dla pojazdu oczekuje. Z reguły firma proponuje ofertę ubezpieczyciela, z którym współpracuje i informuje, jaki musi być zakres ochrony. Z reguły wymagane jest OC i autocasco, ale często również NNW. Firma może narzucać AC bez wkładu własnego, ze stałą sumą ubezpieczenia czy też warsztatową metodą likwidacji szkód. Nie musisz jednak z góry decydować się na propozycję leasingodawcy. Przeanalizuj pakiety różnych firm i wybierz najkorzystniejszy, a następnie przedstaw go właścicielowi auta.

Sprawdź naszą ofertę ubezpieczeń OC/AC. Spełnia ona wymagania firm leasingowych – zapoznaj się z jej szczegółami.

Źródła:

http://www.leasing.org.pl/statystyki/2019

http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_Prezentacja_Wyniki%20braz%CC%87y%20leasingowej%20%20w%202020_15.02.2021_2.pdf

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.