Bezpieczne wakacje w Polsce i za granicą
– o czym trzeba pamiętać?

Moja Podróż 
Wyjazd na wakacje ma pozwolić Ci wypocząć, zobaczyć niesamowite miejsca czy też uprawiać ulubiony sport. Niestety, ale także wtedy mogą się nam przydarzyć problematyczne zdarzenia, wypadki i inne sytuacje, których chcielibyśmy uniknąć w czasie wyjazdu. Co zrobić, aby mieć bezpieczne wakacje nad wodą lub w górach? Jak ograniczyć ryzyko możliwych kłopotów na wakacjach za granicą? 

Według wyników badania zrealizowanego przez portal wakacje.pl kierunkami, które najchętniej wybierają klienci tego agenta turystycznego w 2022 roku są Turcja, Grecja i Egipt. W lutym aż ponad połowa planujących wyjazd stawiała właśnie na pierwsze z wymienionych państw. Mnóstwo Polaków standardowo pojedzie nad polskie morze, w góry czy też na Mazury – własnym autem.

 

Jeśli wybierasz się za granicę, to obowiązkowo sprawdź informacje dla podróżujących dotyczące danego kraju na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przede wszystkim dowiedz się, na jakich zasadach możliwy jest wjazd do danego państwa. Czy wymagane jest szczepienie na COVID-19 lub negatywny test na koronawirusa? Niedopełnienie formalności spowoduje, że nie zostaniesz wpuszczony na teren konkretnego państwa. Ponadto pamiętaj, że przepisy się zmieniają, dlatego warto na bieżąco kontrolować obowiązujące zasady. 

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, które chcesz spędzać głównie nad wodą, to być może znajdziesz się w ciepłych krajach. Pamiętaj, że w wielu państwach w czasie polskiego lata jest bardzo gorąco. Stres cieplny u niektórych może wywoływać nawet temperatura powyżej 25 stopni Celsjusza. Tymczasem w takich miejscach jak Egipt, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Turcja latem temperatura może przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Takie warunki są niebezpieczne dla niemowląt, seniorów i osób, które zmagają się z chorobami serca, mają problemy z wydolnością, są otyłe czy niedawno przeszły poważne operacje. Upewnij się, jaką aurę zastaniesz w miejscu swojego wypoczynku!

 

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, jeśli chcesz spędzić bezpieczne wakacje nad wodą? Oto ważne informacje:

  • Nie pływaj w stanie nietrzeźwym – alkohol powoduje m.in. zaburzenia orientacji i równowagi. Pod jego wpływem możesz zdecydować się na robienie rzeczy, których na co dzień byś się nie podjął.
  • Nie wpływaj w miejsca zabronione – jeśli na budce ratowników jest wywieszona czerwona flaga, to nie wchodź do wody.
  • Miej zawsze na oku dzieci – pilnuj pociech, nawet jeśli morze jest spokojne, a maluchy bawią się piaskiem na plaży.
    Nie skacz na główkę w miejscach, których nie znasz, a najlepiej w ogóle tego nie rób.
  • Nie pływaj w wodzie, która ma poniżej 14 stopni Celsjusza.
    Korzystaj z kremów z wysokim filtrem SPF, nawet jeśli słońce jest za chmurami. Dotyczy to w szczególności dzieci. W przeciwnym wypadku możesz łatwo narazić się na oparzenie.
  • Nie wypływaj daleko w morze na materacu czy mając na sobie dmuchane koło. To bardzo niebezpieczne, szczególnie jeśli nie umiesz pływać.
  • Nie oddalaj się od brzegu i nie pływaj w nocy, nawet jeśli uważasz, że znakomicie radzisz sobie w wodzie.

Wakacje w górach spędzamy najczęściej inaczej niż te nad morzem, zalewem czy rzeką, natomiast i tutaj istnieje wiele zagrożeń. Oto rady, które warto mieć na względzie, aby spędzić bezpieczne wakacje w górach:

  • Wybierz takie szlaki, które są dopasowane do Twoich fizycznych możliwości.
  • Nie podejmuj się samotnych wędrówek – najlepiej przemierzaj trasę w towarzystwie chociaż jednej osoby.
  • Włóż buty trekkingowe i zabierz ze sobą ciepłą odzież, nawet jeśli jest gorąco. Pogoda w górach dynamicznie się zmienia i może też być różna w zależności od tego, gdzie się znajdziesz.
  • Obowiązkowo miej przy sobie latarkę, apteczkę i mapę szlaków turystycznych.
  • Zanim wyruszysz w drogę, sprawdź, czy masz naładowany telefon. Warto mieć przy sobie powerbank – na wszelki wypadek.
  • Nie zapominaj o ochronie głowy – czapce lub chuście. Ponadto miej również okulary przeciwsłoneczne.
  • Jeśli zamierzasz zabrać ze sobą dziecko, to wcześniej sprawdź, czy aby na pewno dana trasa nie jest dla niego zbyt wymagająca. Z maluchami możesz się wybrać w Tatrach np. do dolin Chochołowskiej i Kościeliskiej.
  • Zawsze przed wyjściem na szlak sprawdź prognozę pogody.
  • Jeśli planujesz wędrówki po polskich górach, zapisz sobie w pamięci telefonu numery alarmowe 985 oraz +48 601 100 300.
Przed wyjazdem za granicę dowiedz się, jakie są miejscowe obyczaje, czego nie można robić, jakie obowiązują wymagania pod względem ubioru, np. w krajach arabskich. Ponadto zapoznaj się z podstawowymi przepisami. Przykładowo w Dubaju za picie alkoholu w miejscu publicznym można nawet trafić do więzienia. Chcąc spędzić bezpieczne wakacje za granicą, nie korzystaj z oferty wycieczek fakultatywnych u przypadkowych osób. Najlepiej decyduj się na propozycje polskich biur podróży, które znasz, ewentualnie lokalnych podmiotów, które są polecane przez wielu innych turystów.
Bez względu na to, jak bardzo zadbasz o bezpieczeństwo na wakacjach, może Ci się przydarzyć wypadek – zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Aby uniknąć pokrywania z własnych środków m.in. kosztów transportu medycznego, przeróżnych operacji i usług, koniecznie zawrzyj polisę turystyczną z szerokim zakresem ochrony i wysoką sumą ubezpieczenia. Dzięki temu nieprzewidziane zdarzenie nie zakończy się dla Ciebie dużymi kosztami. Pamiętaj: bezpieczeństwo w wakacje, tak jak zresztą zawsze, powinno być dla Ciebie kluczowe!

Źródło:

https://podroze.radiozet.pl/News/Polacy-juz-planuja-wakacje-2022.-Gdzie-beda-najwieksze-tlumy-TOP-10-kierunkow-na-lato

https://mazowiecka.policja.gov.pl/wzy/aktualnosci/8180,Bezpieczne-wakacjenad-woda.html

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.