Zmiany w przepisach o ruchu drogowym
Przed wprowadzeniem nowelizacji wspomnianych ustaw najwięcej mówiło się o wysokich mandatach dla kierowców za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, większej liczbie punktów karnych za łamanie przepisów, podwojonym okresie oczekiwania na skasowanie punktów i jednoczesnym uzależnieniu tego od zapłaty wystawionego mandatu. Rzeczywiście od 2022 roku kierowcy muszą się mieć na baczności, ale czy wprowadzono również modyfikacje, które dotkną pieszych?
Jedną z kluczowych zmian, które miały miejsce w ostatnim czasie, było istotna zmiana brzmienia Artykułu 13 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Do tej pory artykuł ten dotyczył sytuacji przechodzenia przez jezdnię, natomiast od 1 czerwca 2021 roku otrzymał brzmienie: „§ Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.”
Celem zmiany było więc nie tyle wprowadzenie pierwszeństwa pieszych na pasach, bo pierwszeństwo przed pojazdem (z wyłączeniem tramwajów) obowiązywało już wcześniej – ale rozszerzenie przepisu o pojęcie wchodzenia na jezdnię, co miało zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Z informacji przekazanych PAP przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że modyfikacja ta przyniosła oczekiwany skutek – analiza przeprowadzona przez Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS pokazuje, że już w pierwszym miesiącu obowiązywania znowelizowanych przepisów na pasach zginęło najmniej osób, biorąc pod uwagę lata 2018-2021.
Nowe przepisy dotyczące przejścia dla pieszych według dotychczasowych analiz przynoszą oczekiwany efekt. Co natomiast zmieniono od 2022 roku?