Jak nie przepłacać za ubezpieczenie samochodu?

Samochód | 5 minut

Każdy posiadacz pojazdu zobowiązany jest do zawarcia polisy OC. Wielu decyduje się także na zakup AC, assistance i innych umów dodatkowych. Jak wybrać ubezpieczenie, aby nie przepłacić?

Na wysokość składki wpływa wiele czynników – data uzyskania prawa jazdy, miejsce zarejestrowania samochodu, zniżki uzyskane za bezszkodową jazdę, marka czy rok produkcji samochodu. Wybierając ubezpieczenie, możesz skomponować je tak, aby składka była jak najniższa, a ochrona możliwie jak najszersza.

W Allianz w każdym pakiecie ubezpieczenia zapewniamy Ci dodatkowe umowy, których nie musisz kupować osobno, np. ochronę prawną, ubezpieczenie NNW czy assistance w wariancie podstawowym.
Dodatkowo, jeśli wybierzesz OC i AC, czyli pakiet Plus, Ekstra lub Max, możesz jeździć bez obaw o ewentualne koszty napraw auta związane z następstwami np. zdarzeń losowych, kradzieży czy wandalizmu. Dzięki OC chronieni są poszkodowani, którym wyrządziłeś szkodę, a dzięki AC zabezpieczasz się przed kosztami naprawy własnego pojazdu, kiedy do wypadku (Pakiet Max) doszło z Twojej winy czy też kiedy trudno ustalić winnego.

Czasem nie masz wpływu na czynniki, które mogą przyczynić się do spowodowania szkody. Są to między innymi trudne warunki atmosferyczne – poślizg, złamane drzewo czy grad. Może się także zdarzyć, że ktoś ukradnie, zdewastuje lub uszkodzi Twój samochód np. ostrym narzędziem – jeśli masz odpowiednio dobrany pakiet z AC, to my zapłacimy za poniesione przez Ciebie straty.

Gdy kupujesz pakiet OC/AC, otrzymasz od nas podstawowy assistance w cenie ubezpieczenia. Stanowi on kolejny element, który zawsze warto włączyć do polisy samochodowej. Jest szczególnie przydatny, kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji podczas podroży – na przykład doznasz kolizji z innym pojazdem lub ze zwierzęciem albo kiedy Twój pojazd ulegnie awarii. Wtedy możesz liczyć na naszą pomoc – np. usługę lawety czy transport pasażerów w dowolne miejsce oddalone nawet o 50 km.

Jeśli jednak zdecydujesz się na zwiększenie ochrony, to w Allianz oferujemy także assistance rozszerzony w pakiecie Plus, Ekstra i Max, a w nim m.in. gwarancję pojazdu zastępczego na 6 dni w całej Europie, kiedy Twoje auto zostanie skradzione lub w razie wypadku, czy holowanie pojazdu nawet do 150 km po wypadku lub awarii.

Jeśli jednak zależy Ci na jeszcze szerszym zakresie ochrony, wybierz wariant assistance maksymalny, który zapewni Ci m.in. samochód zastępczy na 10 dni po wypadku, pęknięciu przedniej szyby, akcie wandalizmu, kradzieży części ubezpieczonego auta lub kradzieży pojazdu. Uzyskasz również transport sanitarny, kierowcę zastępczego albo dostarczenie części, kiedy uszkodzone auto będzie wymagało naprawy. Zapewnimy również zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy (max, do 3 dni) lub zorganizujemy powrót do miejsca zamieszkania. 

Kolejnym elementem, który warto uwzględnić, jest ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Jego zadaniem jest zapewnić Ci komfort powrotu do normalności po nieszczęśliwym wypadku.

Ubezpieczenie NNW to zabezpieczenie finansowe dla Ciebie (wariant Podstawowy), jak i Twoich bliskich (wariant Rozszerzony). W sytuacji gdy odniesiesz obrażenia z trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, oznaczonym w umowie, otrzymasz wsparcie finansowe, które możesz wykorzystać na dowolny cel, np. na leczenie, rehabilitację, zakup sprzętu medycznego. Kiedy wydarzy się najgorsze czyli śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, pieniądze zostaną wypłacone Twoim bliskim, którzy będą mogli przeznaczyć świadczenie na dowolny cel, np. na opłacenie kosztów pogrzebu.

W naszej ofercie mamy również rozwiązania, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z różnymi sytuacjami. Jednym z ich jest ochrona prawna, dostępna w każdym pakiecie, w ramach której pomożemy Ci w załatwieniu wielu formalności, jak np. informujemy o procedurze i szacunkowych kosztach prowadzenia sporów prawnych oraz dochodzenia lub ochrony praw w związku z posiadaniem pojazdu, pokrywamy koszty ochrony prawnej jeżeli dochodzisz odszkodowania w postępowaniu sądowym, ponieważ Twój pojazd uczestniczył w wypadku drogowym, kolizji lub wjechał w dziurę w jezdni  Zyskasz szybką, fachową pomoc najlepszych specjalistów. Dostarczymy Ci niezbędnych informacji i dokumentów

Ubezpieczenie samochodu możesz także rozszerzyć o umowę dostępną w wariancie Ekstra, która obejmie ochroną Twoje szyby. Dzięki temu bez ponoszenia dodatkowych kosztów uszkodzona szyba zostanie naprawiona bądź wymieniona na nową. Zaproponujemy Ci warsztat w Twojej okolicy i dogodny termin, byś jak najszybciej mógł ponownie wyruszyć w trasę. W Allianz stawiamy na jakość, dlatego współpracujemy z renomowanymi firmami zajmującymi się serwisem szyb. 

Gdy kupujesz używany pojazd, jego poprzedni właściciel jest zobowiązany do przekazania Ci obowiązującej polisy OC. W przypadku gdy okres ochrony jeszcze nie dobiega końca, możesz skorzystać z tego ubezpieczenia aż do czasu wygaśnięcia umowy OC.

Nie jest to jednak zawsze rozwiązanie korzystne. Być może oszczędzisz kilkaset złotych, ale polisa, którą „odziedziczysz”, nie zawiera AC i innych przydatnych umów dodatkowych. Dlatego, nawet jeżeli do wygaśnięcia polisy zostało kilka miesięcy, to i tak warto rozważyć zakup nowego ubezpieczenia.

Po zmianie posiadacza pojazdu możliwa jest rekalkulacja składki, która oznacza ponowne jej obliczenie. Przeliczenie składki uwzględni dni, które zostały do końca umowy oraz to jakie masz obecnie zniżki lub zwyżki z tytułu historii przebiegu ubezpieczenia. Przykładowo – jeśli jesteś dwudziestoparoletnim kierowcą, który nie powodował dotąd szkód, a samochód kupiłeś od posiadacza z młodszym stażem za kółkiem i zniżką na OC wynoszącą 30 proc., to ubezpieczyciel dokona kalkulacji i może ustalić niższą składkę. 

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.