Zima w Polsce potrafi zaskoczyć. Pierwsze przymrozki mogą się pojawić nawet we wrześniu. Ze zmianą aury wiąże się konieczność wymiany opon w aucie. Kiedy to zrobić? Najlepiej, gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7°C. Nie czekaj z umówieniem się do mechanika na wymianę opon, aż zacznie padać śnieg i zrobi się bardzo ślisko.

Wyjaśniamy, dlaczego warto pamiętać o wymianie opon na zimowe.

Spis treści:
W Polsce nie musisz sezonowo wymieniać ogumienia, ale w wielu krajach Europy to obowiązek. Należą do nich m.in. Estonia, Austria, Łotwa, Włochy itd.. Pełną listę tych krajów znajdziesz tutaj.

Brak obowiązku w Polsce nie oznacza, że warto zrezygnować z opon zimowych. Producenci ogumienia zalecają sezonową wymianę ze względów bezpieczeństwa. Zimą droga hamowania na oponach letnich jest dłuższa niż na zimowych. Potwierdzają to liczne testy.

W 2018 roku Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zaprezentował raport, z którego wynika, że warto wybrać ogumienie dopasowane do sezonu. Ile wynosi różnica w drodze hamowania auta, które jedzie z prędkością 48 km/h, na ogumieniu letnim i zimowym? W przypadku opon zimowych była o 31 metrów krótsza.

Różnica jest więc bardzo duża, dlatego pamiętaj o wymianie opon. Weź pod uwagę bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Co na to Polacy? Mimo braku obowiązkowej zamiany ogumienia i tak zdecydowana większość kierowców sezonowo wymienia opony. Agencja SW Research przeprowadziła na zlecenie oponeo.pl badanie „Czy Polacy zmieniają opony?”. Okazało się, że 83% respondentów sezonowo wymienia ogumienie.

Wskazówką do tego, kiedy umówić się na wymianę opon, jest temperatura. Kiedy średnia dobowa temperatura utrzymuje się poniżej 7°C, nie zwlekaj i wymień ogumienie.Wiesz już, kiedy zmienić opony na zimowe. Teraz pora przyjrzeć się cenom. Ile to kosztuje?

Masz ogumienie lub koła na wymianę? Zarezerwuj termin w warsztacie lub firmie wulkanizacyjnej. Cena wymiany opon na zimowe zależy od warsztatu oraz rodzaju i rozmiaru felg. Oczywiście mniej też zapłacisz w małych miejscowościach niż w dużych miastach.

Nie dziw się temu, że jeśli zadzwonisz do kilku firm, każda może zaproponować inną cenę. Wybierz sobie kilka warsztatów i skontaktuj się z nimi – zawsze warto porównać ofertę.

Ile kosztuje wymiana kół z letnich na zimowe? Sprawdź przykładowe ceny jednej z firm z Łomianek. Usługa obejmuje wymianę:

  • felg stalowych w samochodzie osobowym – 90 zł,
  • felg stalowych w pojeździe dostawczym – 120 zł,
  • felg aluminiowych o rozmiarze 17" w aucie osobowym – 100 zł,
  • kół bez wyważenia – 40 zł,
  • kół z felgami stalowymi z wyważeniem – 70 zł,
  • felg aluminiowych z wyważeniem 17" – 80 zł.

Ceny dotyczą czterech opon lub kół. Najczęściej warsztaty zajmują się również wulkanizacją.

Wiesz już, że w Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimowe. Ale jeśli jedziesz za granicę, sprawdź najpierw, czy w krajach, przez które przejeżdżasz, musisz mieć sezonowe ogumienie. Nigdy nie łam przepisów – grozi za to mandat. W Niemczech możesz zapłacić 60 euro i otrzymać jeden punkt karny.

W Polsce nie dostaniesz mandatu za brak opon sezonowych. Policja może za to nałożyć karę za nieodpowiedni stan ogumienia – w wysokości do 3000 zł.

Jeśli zastanawiasz się, jakie opony wybrać, nie bierz pod uwagę używanych. Możesz trafić na wadliwe ogumienie. Nie kupuj opon z bieżnikiem poniżej 1,6 mm – tyle wynosi minimum, którego wymagają przepisy.

Przygotowanie auta na zimę to nie tylko wymiana opon. Pamiętaj o ubezpieczeniu samochodu, najlepiej o szerokim zakresie. Zapewni Ci naszą pomoc – na przykład, gdy auto nie odpali lub w trasie przydarzy Ci się awaria.

Źródła:

https://www.oponeo.pl/artykul/opony-zimowe-w-europie
https://www.oponeo.pl/artykul/obowiazek-opon-zimowych-w-polsce
https://wulkanizacja.pl/wulkanizacja-cennik/
https://www.mypolacy.de/poradnik/zbyt-mocno-zuzyte-opony-w-niemczech-co-grozi-kierowcy-podczas-zatrzymania-przez-policje/
https://moto.pl/MotoPL/7,88389,28295489,mandat-za-zle-opony-to-nawet-3000-zl-trzy-przypadki-kiedy.html
https://www.gov.pl/web/gitd/5-z-6-opon-do-wymiany

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.