Punkty karne – gdzie i jak sprawdzić ich liczbę?

Samochód | 3 minuty

Jeśli łamiesz przepisy ruchu drogowego, to wyższe jest ryzyko tego, że spowodujesz wypadek lub kolizję. Kolejną konsekwencją takiego zachowania jest możliwość otrzymania mandatu, a także punktów karnych. Ile możesz ich maksymalnie mieć i z czym wiąże się przekroczenie tego pułapu? Jak możesz dowiedzieć się, ile aktualnie masz punktów karnych? Dowiedz się gdzie sprawdzić liczbę punktów karnych online, za co możesz otrzymać mandat i punkty karne, kiedy punkty się kasują i jak możesz zredukować ich ilość. 

Spis treści:

Jak sprawdzić punkty karne?

Tradycyjnym, lecz obecnie zdecydowanie dłuższym sposobem na sprawdzenie punktów karnych jest wizyta w komisariacie policji. Jeśli tylko masz taką potrzebę, to jak najbardziej możesz skorzystać z takiej możliwości. Zweryfikujesz jednak wyłącznie swoje punkty, a nie np. syna czy współmałżonka. Wystarczy, że okażesz dowód osobisty. Jeśli potrzebujesz zaświadczenia z informacją o liczbie punktów karnych, to musisz przedstawić potwierdzenie dokonania opłaty w wysokości 17 zł. Takiego zaświadczenia wymagać może od Ciebie np. pracodawca, w przypadku gdy będziesz jeździć samochodem służbowym.

Istnieje jednak łatwiejszy i wygodniejszy sposób na upewnienie się, ile masz punktów karnych. Liczbę punktów karnych jaka znajduje się na Twoim koncie możesz sprawdzić przez Internet. Postępuj zgodnie ze wskazówkami:

 1. Wejdź na stronę: dummy https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne/
 2. Kliknij „Sprawdź swoje punkty karne”.
 3. Zaloguj się za pomocą profilu zaufanego – jeśli go nie posiadasz, to możesz założyć go na kilka sposobów. Najłatwiejszą metodą jest potwierdzenie swojej tożsamości z poziomu konta w bankowości elektronicznej niektórych banków. Jeśli to Ci się udało i masz już profil zaufany, to możesz przejść do logowania. Kliknij ikonę i wybierz bank lub ewentualnie innego dostawcę.
 4. Podpisz dokument profilem zaufanym – konieczne będzie dwukrotne potwierdzenie operacji. Następnie zostaniesz automatycznie przekierowany na stronę, na której widoczne będą punkty karne online.

Wiesz już zatem, jak sprawdzić punkty karne. Ile możesz ich mieć maksymalnie i co się stanie, jeśli przekroczysz dopuszczalną ich liczbę?

Ile można mieć punktów karnych?

Przekroczenie dopuszczalnej liczby punktów karnych wiąże się z utratą prawa jazdy. Pamiętaj jednak, że istnieją dwa limity. To, ile możesz mieć punktów karnych, zależy m.in. od Twojego stażu za kierownicą:

 • Jeśli to Twoje pierwsze prawo jazdy i posiadasz je krócej niż rok, to nie możesz otrzymać więcej niż 20 punktów karnych, bo w przeciwnym wypadku Twoje uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte. Będziesz musiał ponownie zapisać się na kurs, zaliczyć go i dopiero wtedy jeszcze raz podejść do egzaminu
 • Jeśli masz prawo jazdy dłużej niż rok, to limit punktów karnych w Twoim przypadku wynosi 24. Większa ich liczba spowoduje, że zostaniesz skierowany na egzamin sprawdzający kwalifikacje, tzn. ponownie będziesz musiał zdać egzamin na prawo jazdy oraz pozytywnie przejść badania psychologiczne. Jeśli Ci się to nie powiedzie, to zostaną Ci odebrane uprawnienia do prowadzenia pojazdów.

Punkty karne za prędkość - taryfikator

Warto wiedzieć, ile punktów karnych może być nałożonych na kierowcę w zależności od tego, jakie przekroczy przepisy. Najczęściej takie punkty prowadzący pojazdy otrzymują za zbyt szybką jazdę. W zależności od tego, o ile przekroczysz dopuszczalną prędkość, możesz ponieść inne konsekwencje:

 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne.
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne.
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych.
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych.
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych. Jeśli przekroczysz o minimum tyle dopuszczalną prędkość na terenie zabudowanym, to stracisz prawo jazdy na 3 miesiące.

Kontroluj liczbę punktów karnych, ale pamiętaj też o tym, że z czasem one się kasują. Jednocześnie miej na uwadze to, że jazda z niedozwoloną prędkością należy do najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji w Polsce – dlatego dostosuj prędkość do ograniczeń obowiązujących na danych odcinkach. Pamiętaj również o tym, że obowiązkowo, jako posiadasz pojazdów, musisz posiadać ubezpieczenie OC, które może Cię uchronić przed finansowymi konsekwencjami spowodowania szkód w ruchu drogowym.  Sprawdź naszą ofertę dummy ubezpieczeń OC i wylicz składkę online.

Kiedy kasują się punkty karne?

Punkty karne nie są nakładane na zawsze – po pewnym czasie znikają z Twojego konta. Kiedy to nastąpi? Kiedy kasują się punkty karne? Musi upłynąć rok od danego naruszenia. Jak wspomnieliśmy, jeśli obawiasz się, że przekroczysz limit, to możesz wybrać się na szkolenie organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, ale nie jest to możliwe w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok. Natomiast Ci bardziej doświadczeni mogą tym sposobem zredukować liczbę punktów o 6.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.