Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie i dieta

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 3 minuty

Zatrucie pokarmowe to schorzenie, które występuje najczęściej po spożyciu pokarmu lub płynów skażonych bakteriami bądź drobnoustrojami. Towarzyszą mu uciążliwe dolegliwości, które mogą uniemożliwić normalne funkcjonowanie nawet przez kilka dni. Jakie są objawy zatrucia pokarmowego, ile ono trwa i jak je leczyć?

Spis treści:

  1. Zatrucie pokarmowe – najważniejsze informacje
  2. Zatrucie pokarmowe – objawy
  3. Zatrucie pokarmowe – po jakim czasie?
  4. Co na zatrucie pokarmowe?
  5. Zatrucie pokarmowe – co jeść?
  6. Zatrucie pokarmowe – ile trwa?

Zatrucie pokarmowe – najważniejsze informacje

Zatrucie pokarmowe to schorzenie, które może rozwinąć się u osób w każdym wieku – również u niemowląt i dzieci. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje zatruć pokarmowych: bakteryjne, wirusowe, grzybicze i pasożytnicze. Do zatrucia dochodzi najczęściej na skutek spożycia pokarmu lub przyjęcia płynu zawierającego drobnoustroje oraz wytwarzane przez nie toksyny. Może to być niedogotowane mięso, niepasteryzowane mleko, surowe jaja czy ryby.

Zatrucie pokarmowe – objawy

Jak można rozpoznać zatrucie pokarmowe? Objawy tego schorzenia są dość specyficzne. Wśród jego głównych symptomów wymienia się wymioty, nudności, ból brzucha odczuwany na wysokości żołądka, wzdęcia i odbijanie. Dodatkowo mogą wystąpić gorączka, dreszcze oraz bóle mięśni. Niekiedy obserwuje się też zawroty głowy, brak apetytu, suchość w jamie ustnej, ogólne osłabienie i pogorszone samopoczucie.

Nieco inaczej może przebiegać wirusowe zatrucie pokarmowe – przybiera ono postać zapalenia żołądka i jelit, które przejawia się przede wszystkim wymiotami oraz biegunką. Z kolei ciężkie, ostre zatrucie pokarmowe może dawać takie objawy jak przyspieszenie akcji serca, zaburzenia widzenia, ślinotok i trudności w połykaniu. W razie wystąpienia takich dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zatrucie pokarmowe – po jakim czasie?

Pierwsze symptomy zatrucia pokarmowego mogą pojawić się nawet po upływie niespełna godziny od spożycia skażonego pokarmu lub płynu. Najczęściej jednak objawy pojawiają się po około 12-48 godzinach, choć kluczowe w tym przypadku jest to, co przyczyniło się do zatrucia i jakie jest jego podłoże.

Co na zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe zazwyczaj ustępuje samoistnie, a jego leczenie najczęściej może odbywać się warunkach domowych. Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe? W przebiegu tego schorzenia szczególnie istotne jest uzupełnianie elektrolitów, ponieważ głodówka i ciągłe wymioty lub biegunka mogą doprowadzić do odwodnienia. By do tego nie dopuścić, należy często pić niewielkie ilości wody z dodatkiem elektrolitów, które można kupić w każdej aptece. Jakie inne leki na zatrucie pokarmowe warto przyjmować? Polecane są także probiotyki, które pomagają odbudować naturalną florę bakteryjną jelit.

Zwykle zatrucie pokarmowe nie wymaga hospitalizacji. Taka konieczność może zachodzić jednak przy zatruciach pokarmowych wywołanych przez salmonellę lub jad kiełbasiany. Pobyt w szpitalu może być też niezbędny w przypadku poważnych powikłań schorzenia. Finansowych konsekwencji wynikających z ewentualnej hospitalizacji pozwala uniknąć ubezpieczenia na życie i zdrowie. Dzięki umowie dodatkowej do ubezpieczenia na życie można otrzymać wypłatę pieniędzy również w razie pobytu w szpitalu.

Zatrucie pokarmowe – co jeść?

Ważnym elementem leczenia zatrucia pokarmowego jest odpowiednia dieta. Choć schorzeniu często towarzyszy brak apetytu, głodówka nie jest w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem. Co zatem należy jeść, gdy pojawi się zatrucie pokarmowe? Dieta powinna być przede wszystkim lekkostrawna.

Przez pierwsze dwa dni zalecane są rzadkie kleiki na wodzie z ryżu i kaszki kukurydzianej. W kolejnych dniach w jadłospisie mogą pojawić się kaszki i kleiki z ryżu czy kaszy manny na wodzie z dodatkiem marchewki, gotowanego jabłka lub selera oraz sucharki. Kolejne produkty należy wprowadzać ostrożnie i stopniowo, unikając produktów przetworzonych, tłustych i smażonych.

Ważnym aspektem, który budzi spore wątpliwości, jest także zatrucie pokarmowe a karmienie piersią. Warto więc zapamiętać, że przy powszechnych infekcjach bakteryjnych i wirusowych można, a nawet powinno się karmić malucha piersią. Tak samo w przypadku zatrucia pokarmowego u dziecka – nie jest ono wskazaniem do przerwania karmienia.

Zatrucie pokarmowe – ile trwa?

Inne często zadawane pytanie dotyczące tego schorzenia brzmi: ile trwa zatrucie pokarmowe? Najczęściej związane z nim dolegliwości utrzymują się przez około trzy dni, ale należy mieć na uwadze, że nie jest to regułą – niekiedy zatrucie pokarmowe może się przedłużyć nawet do tygodnia.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.