Wysokie ciśnienie – jak dbać o siebie, by mu zapobiegać?

Życie i zdrowie | 3 minuty

Wysokie ciśnienie to dolegliwość, na którą według szacunków może cierpieć nawet co trzeci dorosły Polak[1]. Co gorsza, duża część z nich niestety nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co nie stosuje żadnego leczenia. Niestety nadciśnienie może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje – groźne nie tylko dla zdrowia, ale też życia.

Spis treści:

  1. Objawy wysokiego ciśnienia
  2. Jak obniżyć ciśnienie krwi?
  3. Co oznacza wysoki puls przy normalnym ciśnieniu?
  4. Kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem?

Objawy wysokiego ciśnienia

Nadciśnienie tętnicze to choroba, dla której charakterystyczne jest wysokie ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych. W jakich sytuacji możemy mówić o zbyt wysokim ciśnieniu? Interpretacja wartości ciśnienia wygląda następująco:

  • optymalne ciśnienie – poniżej 120/80 mmHg, ale nie mniej niż 100/60 mmHg,
  • prawidłowe ciśnienie –120-129/80-84 mmHg,
  • wysokie, ale prawidłowe ciśnienie – 130-139/85-89 mmHg,
  • nadciśnienie 1. stopnia – 140-159/90-99 mmHg
  • nadciśnienie 2. stopnia – 160-179/100-109 mmHg,
  • nadciśnienie 3. stopnia – powyżej 180/110 mmHg.

Warto w tym miejscu dodać, że pierwsza liczba oznacza ciśnienie skurczowe, natomiast druga – rozkurczowe. Z nadciśnieniem mamy więc do czynienia, gdy zaobserwowano zarówno wysokie ciśnienie rozkurczowe, jak i skurczowe. A zatem jakie ciśnienie jest niebezpieczne? Zagrożeniem dla zdrowia jest ciśnienie przekraczające 140-159/90-99 mmHg.

Podwyższone wartości pomiarów to nie jedyny symptom, który może wskazywać na wysokie ciśnienie. Objawy, jakie mogą im towarzyszyć, to:

  • uczucie duszności,
  • bóle i zawroty głowy,
  • bezsenność,
  • uczucie kołatania serca,
  • uderzenia gorąca,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • potliwość.

Co jednak bardzo ważne, nie u każdego pacjenta pojawiają się tego typu objawy. Nadciśnienie może przez długi czas nie dawać żadnych symptomów, zwłaszcza w początkowej fazie choroby. Często są one zauważalne dopiero wtedy, gdy dochodzi do powikłań – przerostu lewej komory serca czy miażdżycy, co znacząco zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Postępujące nadciśnienie może ponadto powodować uszkodzenie narządów, przez co u chorego mogą wystąpić:

  • zaburzenia pracy nerek,
  • trudności w poruszaniu się,
  • problemy ze wzrokiem,
  • obniżona sprawność intelektualna,
  • wychłodzenie i obrzęk kończyn.

Jak obniżyć ciśnienie krwi?

Odpowiedź na pytanie, jak obniżyć ciśnienie krwi, jest dość złożona. Leczenie bowiem obejmuje zarówno stosowanie preparatów farmakologicznych, jak i zmianę stylu życia i eliminację lub zminimalizowanie czynników ryzyka przyczyniających się do wysokiego ciśnienia. W terapii nadciśnienia stosuje się leki hipotensyjne, czyli takie, które powodują obniżenie ciśnienia. A jak zbić ciśnienie poprzez zmianę trybu życia? Konieczne do wprowadzenia modyfikacje obejmują zwiększenie aktywności fizycznej, zmianę diety, rzucenie palenia, ograniczenie lub rezygnacja ze spożycia soli i alkoholu, a jeśli pacjent cierpi na nadwagę lub otyłość – także zmniejszenie masy ciała.

Takie działania są również istotnym elementem profilaktyki nadciśnienia. Oprócz prowadzenia zdrowego trybu życia należy też pamiętać o regularnych  badaniach, a zwłaszcza morfologii. Kontrolowanie stanu zdrowia często pozwala na wykrycie nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia w chwili, gdy nie dają one jeszcze żadnych objawów.

Wielu chorych chce również wiedzieć, co obniża ciśnienie szybko. Przydatne mogą okazać się tu domowe sposoby na obniżenie ciśnienia. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zioła na nadciśnienie – lipa, dziurawiec, hibiskus, a przede wszystkim głóg. Ostatni z wymienionych wykazuje właściwości uspokajające i rozkurczające, dzięki czemu szybko obniża ciśnienie, a przy tym wzmacnia serce i wspiera walkę z problemami z krążeniem. Jeśli zatem zastanawiamy się, jak zbijać ciśnienie w naturalny sposób, napary z ziół mogą być dobrym rozwiązaniem po konsultacji z lekarzem. Należy jednak pamiętać, że są to metody wspomagające tradycyjne leczenie, z którego nie należy rezygnować.

Co oznacza wysoki puls przy normalnym ciśnieniu?

Problemem, który niepokoi wielu pacjentów, może być nie tylko wysokie ciśnienie. Niekiedy, mimo normalnego ciśnienia, obserwują oni u siebie wysoki puls, czyli przyspieszone bicie serca. Co oznacza wysoki puls przy normalnym ciśnieniu? Oba parametry są od siebie zależne, więc normalnemu lub niskiemu ciśnieniu nierzadko towarzyszy wysoki puls. Zwiększenie tętna ma zapewnić odpowiedni przepływ krwi przez organy.

Mechanizm ten jest aktywowany przez organizm, gdy obniża się ciśnienie krwi. Normalne lub niskie ciśnienie i wysoki puls są charakterystyczne między innymi dla odwodnienia, gdy nadmiernie się pocimy, przyjmujemy zbyt mało płynów lub walczymy z wymiotami czy biegunką. Normalne ciśnienie i wysoki puls mogą jednak pojawić się też przy niewydolności i zaburzeniach rytmu serca, zawale mięśnia sercowego, zapaleniu serca czy chorobach infekcyjnych obejmujących ten narząd.

Kiedy powinniśmy skonsultować się z lekarzem?

Istnieje ważne pytanie zadawane przez osoby, które zaobserwowały u siebie wysokie ciśnienie – co robić i kiedy trzeba iść do lekarza? Powinniśmy zacząć od tego, że wszelkie niepokojące objawy czy zmiany w stanie zdrowia należy konsultować ze specjalistą. Jeśli dokonujemy domowych pomiarów ciśnienia tętniczego, do lekarza powinniśmy się wybrać, gdy średnia z kilku pomiarów jest równa lub wyższa niż 135/85 mmHg. Z kolei lekarz rozpoznanie nadciśnienia tętniczego stawia, gdy w trakcie 2-3 wizyt wartość pomiaru jest wyższa niż 140/90 mmHg.

Co natomiast należy zrobić, gdy stwierdzimy bardzo wysokie ciśnienie? Jeśli wysokiemu ciśnieniu towarzyszy silny ból głowy, krwawienie z nosa i uczucie niepokoju, należy natychmiast udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Do szpitala trzeba niezwłocznie jechać także w sytuacji, gdy doszło do znacznego wzrostu ciśnienia, którego nie można opanować lekami.

[1] NFZ o zdrowiu. Nadciśnienie tętnicze, str. 4 pozyskane z: https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.