Rak prostaty – objawy i zapobieganie

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 3 minuty

Rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn.[1] Objawy raka prostaty są podobne do dolegliwości pojawiających się w wyniku przerostu gruczołu krokowego. Nie należy jednak ich bagatelizować – wcześnie wykryty nowotwór daje bardzo dobre rokowania. O tym, dlaczego profilaktyka raka prostaty jest szczególnie ważna, przypominamy w związku z Ogólnopolskim Dniem Świadomości Raka Prostaty, który przypada 23 czerwca.

Spis treści:

  1. Prostata – co to?
  2. Rak prostaty – objawy. Jak rozpoznać nowotwór gruczołu krokowego?
  3. Prostata – leczenie raka gruczołu krokowego
  4. Rak prostaty – rokowania
  5. Rak prostaty – jak zapobiegać chorobie?

Prostata – co to?

Choć wiele osób – nie tylko mężczyźni – spotkało się z tym pojęciem, niektórzy nie wiedzą, co to jest prostata. Prostata – inaczej gruczoł krokowy lub stercz – to element układu moczowo-płciowego mężczyzny. Gdzie jest prostata? Gruczoł krokowy jest umiejscowiony w okolicy krocza, pod pęcherzem moczowym. Rozmiar prostaty  zmienia się wraz z wiekiem. U niemowlaka gruczoł krokowy ma wielkość ziarenka grochu. Docelowy rozmiar osiąga około 30. roku życia – wówczas jest zbliżony wielkością do kasztana lub orzecha włoskiego.

Prostata pełni niezwykle istotne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Ważnym zagadnieniem jest między innymi relacja: prostata a seksualność – gruczoł krokowy ma bowiem bardzo duży wpływ na libido oraz wystąpienie i utrzymanie erekcji. Tym samym choroby prostaty mogą przyczyniać się do zaburzeń seksualnych, które mogą być zarazem jednym z pierwszych objawów rozwijającego się schorzenia.

Rak prostaty – objawy. Jak rozpoznać nowotwór gruczołu krokowego?

Wraz z upływem lat u większości mężczyzn prostata zaczyna się powiększać. Przerostowi gruczołu krokowego mogą towarzyszyć uciążliwe dolegliwości – co jednak bardzo ważne, typowe dla tego procesu objawy mogą też zwiastować znacznie poważniejsze schorzenia, takie jak rak prostaty. Jakie symptomy może dawać zaatakowana przez nowotwór prostata? We wczesnym stadium choroby nowotwór może nie dawać żadnych objawów. Mogą one też być dość niespecyficzne, a ich wystąpienie powinno być dla mężczyzny sygnałem ostrzegawczym. Wśród nich wymienia się:

  • ból lub uczucie pieczenia podczas oddawania moczu lub wytrysku;
  • zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, głównie w nocy;
  • problemy z rozpoczęciem lub zatrzymaniem oddawania moczu;
  • obecność krwi w moczu lub spermie;
  • zaburzenia erekcji.

Rak prostaty na wczesnym etapie rozwoju może także powodować osłabienie przepływu moczu oraz ból w okolicach prostaty odczuwany zwłaszcza podczas siedzenia. Gdy choroba zaczyna się rozprzestrzeniać i zajmować obszary wykraczające poza gruczoł krokowy, mogą pojawić się także obrzęk dolnej części ciała, ból pleców, zmiana rytmu wypróżnień oraz spadek masy ciała.

Natomiast w zaawansowanym stadium rak prostaty może dawać takie objawy jak:

  • dolegliwości bólowe w obrębie podbrzusza, krocza i lędźwi;
  • uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu;
  • kłopoty z trzymaniem moczu;
  • obecność krwi w moczu i spermie;
  • krwawienie i ból w odbycie;
  • problemy ze wzwodem.

Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że rak prostaty zazwyczaj rozwija się bardzo powoli. Od powstania pierwszych komórek nowotworowych do pojawienia się pierwszych objawów choroby może minąć nawet kilkanaście lat. Właśnie dlatego tak ważne są regularne badania profilaktyczne, które pozwalają na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, jeszcze zanim zaczną dawać one jakiekolwiek symptomy.

Prostata – leczenie raka gruczołu krokowego

Sposób leczenia raka prostaty dobiera się przede wszystkim na podstawie stopnia zaawansowania choroby, a ponadto wieku i ogólnego stanu chorego. Najczęściej stosowane metody to:

  • radioterapia;
  • chemioterapia;
  • leczenie operacyjne polegające na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego.

Rak prostaty – rokowania

Diagnoza nowotworu zawsze rodzi szereg pytań. Podobnie jest, jeśli chodzi o raka prostaty. Dotyczą one tego, jak długo można żyć z rakiem, jak będzie przebiegać terapia i jakie będą konsekwencje choroby. W przypadku raka prostaty rokowania są naprawdę dobre. Duże szanse na całkowite wyleczenie i powrót do zdrowia mają zwłaszcza osoby, u których nowotwór zostanie wykryty na wczesnym etapie rozwoju, gdy nie obejmuje jeszcze węzłów chłonnych i nie rozprzestrzenił się do innych narządów.

Rak prostaty – jak zapobiegać chorobie?

Choć chorobie nowotworowej nie zawsze da się zapobiec, dzięki szybkiemu rozpoznaniu możliwe jest jej całkowite wyleczenie. Profilaktyka raka prostaty obejmuje przede wszystkim regularne kontrole urologiczne – zaleca się, by mężczyźni po 40. roku życia wykonywali badanie prostaty raz w roku. Umożliwia to szybsze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, a przy zdiagnozowaniu zmian nowotworowych – niezwłoczne wdrożenie leczenia. Profilaktyka nowotworu prostaty powinna obejmować również zmianę trybu życia – wzbogacenie diety o produkty bogate w cynk, witaminy B, C i D, ograniczenie przetworzonej żywności i rafinowanego cukru, zwiększenie aktywności fizycznej, rezygnację z palenia papierosów i ograniczenie spożycia alkoholu.

Jednak czasem ‒ mimo podejmowanych starań ‒ nie udaje się uchronić przed zachorowaniem. W takiej sytuacji niezwykle pomocne okazuje się dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie dostępne w Allianz. Pozwala ono m.in. otrzymać wsparcie finansowe:

  • w razie zdiagnozowania poważnej choroby, w tym raka prostaty,
  • po leczeniu w szpitalu ‒ lista chorób, urazów i różnych sposobów leczenia obejmuje ponad 400 pozycji, w tym: nowotwór złośliwy gruczołu krokowego leczony operacyjnie.

Dzięki umowie dodatkowej Pakiet Medyczny „Bądź Zdrów” można także sprawdzić poziom markerów nowotworowych (w tym: PSA), które ułatwiają diagnostykę raka prostaty, oraz przeprowadzić USG prostaty.

[1] Wojciechowska Urszula, Didkowska Joanna. Zachorowania i zgony na nowotwory złośliwe w Polsce. Krajowy Rejestr Nowotworów, Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy. Dostępne na stronie http://onkologia.org.pl/raporty/ dostęp z dnia 08.06.2021

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.