Rak prostaty - objawy, diagnostyka, profilaktyka

Rak prostaty – objawy, diagnostyka, profilatyka 

Ubezpieczenia na życie | 5 minut
Na świecie drugim najczęściej występującym i wykrywanym u mężczyzn nowotworem jest rak prostaty. Rocznie zapada na niego nawet 19 tys. Polaków. Sprawdź, jak zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz jakie badania profilaktyczne warto wykonywać.

Rak prostaty to nowotwór złośliwy, który rozwija się w męskim gruczole krokowym, inaczej nazywanym prostatą lub sterczem. Gruczoł znajduje się w miednicy, nieco poniżej pęcherza moczowego.

Rocznie w Unii Europejskiej diagnozuje się około 417 tys. przypadków nowych zachorowań na raka prostaty. W Europie żyje obecnie około 2 mln chorych na ten nowotwór. W ostatnich latach rośnie liczba osób, które na niego cierpią. W Polsce w 2017 roku zdiagnozowano ponad 16 tys. zachorowań, a w 2020 roku - już 20 tys. nowych przypadków.

Jak twierdzi Adam Maciejczyk, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w Polsce, w naszym kraju pacjenci zbyt późno zgłaszają się do lekarza. Tymczasem w razie objawów urologicznych warto jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Pamiętaj, że szybkie wykrycie choroby zwiększa szanse na wyleczenie. Choroba nie zawsze daje objawy. Co więcej, pierwsze symptomy łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Dlatego nie ignoruj żadnych niepokojących sygnałów.

W początkowym stadium mogą wystąpić:

  • trudności w oddawaniu moczu,
  • krwiomocz,
  • zakażenia dróg moczowych,
  • obrzęki kończyn dolnych,
  • częstomocz – oddawanie moczu najczęściej więcej niż 7–8 razy na dobę,
  • dolegliwości bólowe – głównie w przypadku przerzutów do kości.

Nie istnieje coś takiego jak dziedziczenie raka po ojcu czy dziedziczenie raka po dziadkach. W przypadku części rodzin istnieje większe ryzyko zachorowania, ale nie ma pewności, że do tego dojdzie. To już zależy od wielu czynników. Bezdyskusyjnie warto systematycznie się badać – szybka diagnoza zwiększa szanse na pomyślne leczenie.

Ryzyko zachorowania na raka dotyczy niemal każdego. Dlatego dobrym krokiem jest zawarcie umowy ubezpieczenia na życie i zdrowie wraz z umową dodatkową, która w razie poważnych problemów ze zdrowiem objętych ochroną, w tym np. nowotworu złośliwego, zapewnia leczenie za granicą nawet do kwoty 2 000 000 euro. 

Urolog zleca:

  • badanie palpacyjne okolic odbytu – umożliwia wykrycie łagodnego rozrostu prostaty. Przeprowadza je lekarz.
  • oznaczenie stężenia PSA – badanie prostaty z krwi. Norma wynosi poniżej 4 ng/ml. Wynik powyżej nie przesądza, że pacjent ma nowotwór. Nie należy traktować tego badania jak diagnozy – do ostatecznego rozpoznania potrzebna jest biopsja lub rezonans magnetyczny.
  • badanie histopatologiczne fragmentu tkanki pobranej z prostaty. 
Rak prostaty – jak możesz mu zapobiegać?

Wiesz już, jakie badanie raka prostaty z krwi warto wykonywać. Przejdźmy do profilaktyki. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy:

  • unikać siedzącego trybu życia i starać się regularnie ćwiczyć,
  • ograniczyć spożycie alkoholu i nie palić tytoniu,
  • postawić na zdrową dietę, bogatą w  witaminy D i E oraz w selen.  Witaminę D znajdziesz głównie w rybach (najwięcej w węgorzu, dziko żyjącym łososiu czy śledziu), a także w żółtkach jaj czy grzybach. Najwięcej witaminy E jest w oliwie z oliwek, migdałach, oleju słonecznikowym oraz w orzechach laskowych. Najlepszymi źródłami selenu są z kolei orzechy, drób, ryby, grzyby i jajka.

Ponadto w ramach profilaktyki nie zapominaj o regularnych badaniach krwi w kierunku raka prostaty.

Nie zapomnij też o ubezpieczeniu na życie i zdrowie. Obawiasz się nowotworu? Wybierz ubezpieczenie na życie z umową dodatkową na wypadek poważnego zachorowania, takiego jak rak. Dzięki temu możesz otrzymać wsparcie finansowe, jeśli będziesz zmagać się z nowotworem. Tym sposobem Ty i Twoi bliscy łatwiej poradzicie sobie z kosztami, które mogą się wtedy pojawić. 

Źródła
https://pulsmedycyny.pl/w-polsce-rosnie-smiertelnosc-z-powodu-raka-prostaty-nie-tylko-my-mamy-ten-problem-1152682

https://www.wcrf.org/cancer-trends/prostate-cancer-statistics/

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/rak-prostaty-czy-warto-sie-badac

https://www.nfz-rzeszow.pl/files/sr_z_prof/200916u.pdf

https://www.onkonet.pl/dp_nump_rakprostaty.php

https://www.mzdrowie.pl/trendy/rosnie-zachorowalnosc-na-raka-prostaty/

https://www.vigantolettenmax.com/pl_PL/witamina-d/zrodla-witaminy-d.html

https://ktomalek.pl/blog/selen-zastosowanie-i-wlasciwosci-jakie-produkty-zawieraja-selen/w-771

https://www.doz.pl/czytelnia/a15779-Witamina_E__gdzie_wystepuje_Funkcje_w_organizmie_suplementacja_niedobor_i_nadmiar

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.