Profilaktyka raka piersi – które badania warto robić?

Ubezpieczenia na życie | 5 minut
Tylko w 2020 r. około 20 tys. kobiet w naszym kraju dowiedziało się, że ma raka piersi. Na początku 2021 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że jest to najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy na świecie. Na czym polega profilaktyka raka piersi? Jakie badania warto robić?

Jak wynika z danych WHO, rocznie nawet 12% kobiet słyszy diagnozę: rak piersi. Z chorobą tą żyje ok. 140 tys. Polek. W Polsce dużym problemem pozostaje profilaktyka raka piersi, a konsekwencją tego jest rosnąca umieralność. Dlatego warto wiedzieć, co robić, aby o siebie lepiej zadbać.

Przede wszystkim pamiętaj, że im szybciej uda się wykryć chorobę, tym większe są szanse na wyleczenie. Dlatego w ramach profilaktyki raka piersi przede wszystkim rób USG lub mammografię (zgodnie ze wskazówkami lekarza).
U kobiet w wieku 50-69 lat, które przeprowadzały mammografię co rok lub dwa lata, umieralność spadła o prawie 30%. W Polsce obecnie działa program, który ma usprawnić profilaktykę raka piersi. Panie we wspomnianym wieku mogą wykonywać w ramach NFZ bezpłatne badania mammograficzne w punktach stacjonarnych i w mammobusach, które kursują po całej Polsce.

Młodsze kobiety powinny przeprowadzać inne badania profilaktyczne:

  • Samobadanie piersi – regularne, raz w miesiącu, najwcześniej 7-10 dni po miesiączce.  Aby je wykonać, należy lewą rękę unieść do góry i złączyć trzy środkowe palce prawej dłoni. Prawą dłonią należy sprawdzić lewą pierś, to znaczy wykonywać ruchy okrężne od środka piersi na zewnątrz. W kolejnym kroku trzeba unieść prawą rękę nad głowę, a palcami lewej dłoni sprawdzić prawą pierś.
  • Badanie u ginekologa – doświadczony lekarz może wykryć raka piersi w początkowym stadium. Może również zlecić ultrasonografię lub mammografię.
  • Ultrasonografia – czyli popularne USG, to skuteczne badanie profilaktyczne raka piersi dla młodych kobiet. Jest ono bezpieczne, przeciwwskazaniem do niego nie jest nawet ciąża ani karmienie piersią.

Inne specjalistyczne badania to:

  • Elastografia – profilaktyka nowotworowa może obejmować również takie badanie. Jego zadaniem jest ocena twardości guza.
  • Rezonans magnetyczny – to najbardziej czułe badanie, jeśli chodzi o diagnostykę raka piersi. Umożliwia wykrycie różnych problemów. Wykaże również pierwsze objawy raka piersi, w tym nawet bardzo wczesne zmiany.

Podstawą dbania o siebie są samobadanie i systematyczne wizyty u lekarza. W ramach profilaktyki warto również wykonać badania genetyczne, by ocenić ryzyko zachorowania na raka piersi. Może to pomóc we wdrożeniu szybszego i skuteczniejszego leczenia.

Warto pamiętać, że wpływ na ryzyko zachorowania ma też styl życia. Jak wynika z danych cancer.org, im więcej alkoholu pije kobieta, tym wyższe jest ryzyko nowotworu piersi. Picie jednego drinka dziennie zwiększa je nawet o 10%, a dwóch czy trzech – o 20%.

Wiele badań potwierdza, że czynnikiem, który zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, jest aktywność fizyczna. American Cancer Society (amerykańska organizacja non-profit zajmująca się przeciwdziałaniem chorobom nowotworowym) zaleca, aby dorośli zapewniali organizmowi do 300 minut aktywności umiarkowanej tygodniowo i do 150 minut aktywności o dużej intensywności.

Wiele kobiet nie wykonuje badań w kierunku raka piersi. W ich przypadku wykrycie nowotworu jest trudniejsze, co może mieć wpływ na niezadowalające efekty leczenia.

Jakie są objawy raka piersi? Wszystko zależy od zaawansowania choroby. Początkowo może nie być ich wcale, ponieważ często pojawiają się dopiero z czasem. Możliwe objawy to:

  • guz – często jest on wykrywany przed samą chorą,
  • wyciek z brodawki sutkowej,
  • powiększenie okolicznych węzłów chłonnych,
  • asymetria piersi,
  • wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wyczuwasz coś niepokojącego podczas samobadania piersi, to koniecznie, jak najszybciej, udaj się do specjalisty. Najlepiej jest systematycznie się badać – wtedy leczenie raka piersi ma większe szanse na powodzenie.

Obawiasz się raka piersi? Chciałabyś otrzymać wsparcie finansowe w przypadku zachorowania na tę chorobę? Sprawdź nasze ubezpieczenie na życie i zdrowie z umową dodatkową, dzięki której można otrzymać wypłatę pieniędzy w razie poważnego zachorowania objętego ochroną, w tym nowotworu złośliwego. Dzięki temu Ty i Twoi bliscy będziecie mogli łatwiej poradzić sobie z kosztami, które mogą się wtedy pojawić.

 

profilaktyka raka piersi a zdrowy tryb życia

Źródła:

https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/nowotwory,rak-piersi-w-polsce-i-na-swiecie---liczba-zachorowan--objawy--badania--infografika-,artykul,38409255.html

https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/nowotwory,rak-piersi-w-polsce-i-na-swiecie---liczba-zachorowan--objawy--badania--infografika-,artykul,38409255.html

https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi (dane z 2020 r.)

https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/risk-and-prevention/lifestyle-related-breast-cancer-risk-factors.html

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.