Dziecko rodzi się jako biała karta. To, jakimi doświadczeniami się zapisze, w ogromnej mierze zależy od rodziców i ludzi z najbliższego otoczenia. Od nich zależy też to, jaki kapitał zbierze dziecko zanim osiągnie pełnoletność. Kapitał możemy rozumieć jako wiedzę, rozwinięte zdolności intelektualne, ogólne przygotowanie do życia i repertuar życiowych wartości. Możemy też rozumieć go bardziej dosłownie, a więc jako zgromadzone środki finansowe przez pierwszych kilkanaście lat życia dziecka. Czy warto budować taki kapitał? Jak zacząć i gdzie oszczędzać dla dziecka, by robić to dobrze?
Spis treści:
Oszczędzanie dla dziecka – dlaczego warto?
Warto uczyć dzieci oszczędzania, ale warto też samodzielnie odkładać dla nich pieniądze. Systematyczne oszczędzanie dla dziecka nie jest znacznym obciążeniem dla domowego budżetu, jeśli będziemy co miesiąc odkładać niewielką sumę. Odkładanie pieniędzy dla dziecka stanie się tak naturalnym obowiązkiem, jak płacenie rachunków za prąd.
Dlaczego warto gromadzić oszczędności dla dziecka? Bo wydatków nigdy nie brakuje, ale kiedy dziecko wkracza w dorosłość, jest ich najwięcej. Na co potrzebne są wówczas pieniądze?
- Na studia. Niekiedy dziecko marzy o studiowaniu na prywatnej uczelni, czasem chce łączyć pracę ze studiowaniem zaocznym. Przed niektórymi, otwarte są także drzwi do zagranicznych uczelni. Jednak studiowanie w obcym kraju to duże obciążenie finansowe.
- Na wynajęcie mieszkania/zakup pierwszego własnego lokum. Prędzej czy później dziecko musi wyfrunąć z rodzinnego gniazda. Dobrze, jeśli możemy mu w tym pomóc.
- Na założenie własnego biznesu. W dzisiejszych czasach nikt nie czeka z pierwszą pracą na ukończenie nauki. Jeśli Twoje dziecko będzie miało wiedzę w jakiejś dziedzinie i biznesowy zmysł, może wkroczyć na rynek o wiele wcześniej. Sprawę znacznie ułatwi mu zastrzyk gotówki z oszczędności.
Oszczędzanie dla dziecka – jak zacząć?
Jak odkładać pieniądze dla dziecka, by było to dla nas rutyną? Zacznijmy od niewielkich sum i gromadźmy je w osobnym miejscu. Gdy przekonamy się już, że ten comiesięczny wydatek nie jest dużym obciążeniem, możemy zwiększyć kwotę i rozważyć umieszczenie tych środków w wybranym produkcie oszczędnościowym.
Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka? Szukając ku temu różnych okazji, bo program systematycznego oszczędzania dla dziecka to nie wszystko. Często zdarza się, że dziecko z różnych okazji dostaje nie prezenty, a pieniądze. Czy chowanie ich do koperty ma sens? Albo co gorsza - wydawanie na mało przydatne gadżety? Jeśli dziecko jest jeszcze małe, a jego finansami dysponują rodzice, mogą odkładać takie środki na ubezpieczenie.
Warto też przekonać najbliższych, by sami wpłacali pieniądze dla dziecka. Ciocie i dziadkowie uwielbiają rozpieszczać nasze dzieci drobnymi upominkami, te jednak nie zawsze są wiele warte w dłuższej perspektywie. Tymczasem na konto dziecka można wpłacać nawet niewielkie sumy. W końcu uzbiera się z nich większa kwota.
Warto wspomnieć, że odpowiedzialni rodzice również mogą skorzystać z ubezpieczenia na życie, które pozwala również inwestować pieniądze. Polisa Twój Plan zabezpiecza rodziców i dzieci na wypadek trudnych sytuacji oraz umożliwia gromadzenie pieniędzy na przyszłość.