Najczęstsze urazy i kontuzje w sporcie – jak im zapobiegać

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 4 minuty

Sport to nie tylko zdrowie, ale także ryzyko kontuzji. Nie musisz uprawiać sportu zawodowo, aby obawiać się ewentualnych urazów. 

Które sporty są uznawane za najbardziej kontuzjogenne i jak się przed tymi kontuzjami chronić, a także finansowo zabezpieczyć dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu NNW? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Kontuzja barku
  2. Kontuzja kolana
  3. Kontuzja stawu skokowego
  4. Kontuzja pachwiny
  5. Kontuzja nadgarstka

Kontuzja barku

Staw ramienny charakteryzuje się niezwykle szerokim zakresem ruchów, przede wszystkim ze względu na swoją budowę (należy do grupy stawów kulistych). Niestety, większy zakres ruchów oznacza także częstsze kontuzje, również wśród osób uprawiających sporty. Kontuzje barku występują przede wszystkim u osób, które grają w siatkówkę, tenisa czy piłkę ręczną. Zdarzają się też na siłowni, zwłaszcza przy wyciskaniu, a więc podczas ćwiczeń, które mocno angażują górne partie ciała, w tym bark.

Jakie są najczęstsze kontuzje barku?

  • Przeciążenie stawu barkowego – polega na naciągnięciu, a w niektórych przypadkach nawet naderwaniu wiązadeł, mięśni albo ścięgien.
  • Zwichnięcie stawu barkowego – dochodzi do niego, gdy głowa kości ramiennej wypada z panewki stawowej. Taka kontuzja barku występuje zazwyczaj w wyniku silnego uderzenia bądź upadku. Towarzyszy mu obrzęk, zasinienie, ból oraz znaczne ograniczenie ruchów barku.
  • Niestabilność barku – pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy nie wiemy, jak leczyć kontuzję barku i jest następstwem źle leczonego zwichnięcia.
  • Zwyrodnienie stawu barkowego – dochodzi do niego w wyniku degeneracji chrząstek stawu oraz samych kości, w następstwie doznawanych na przestrzeni lat drobnych urazów.

Co robić, gdy dojdzie do kontuzji barku? Oprócz oczywistej odpowiedzi, jaką jest wizyta u ortopedy, dochodzą jeszcze dwie: rehabilitacja oraz odpowiednie ćwiczenia. Kontuzja barku wymaga więc działania zarówno z lekarzem/rehabilitantem, jak i samodzielnych ćwiczeń w celu poprawy stanu zdrowia – oczywiście po konsultacji ze wspomnianym ortopedą bądź rehabilitantem.

Poznaj dummy korzyści płynące z uprawiania sportu.

Kontuzja kolana

Kontuzja kolana jest częsta nie tylko wśród fanów aktywności fizycznej, ale z wiekiem może pojawić się u każdego. Kolano to najbardziej złożony staw w naszym organizmie, który każdego dnia narażony jest na ogromne przeciążenia. Wystarczy, że jeden z licznych elementów stawu kolanowego ulegnie kontuzji, a odbije się to na działaniu całego kolana.

Wracając do sportów – wśród fanów których dyscyplin znajdziemy najwięcej kontuzji kolan? Piłka nożna, a także koszykówka, jako dwa bardzo „kontaktowe sporty”, znajdują się wysoko w tym zestawieniu. Do mniej oczywistych przykładów należą tenis (przede wszystkim z powodu szybkiej zmiany kierunku ruchu), a także narciarstwo.

Kontuzja kolana i bieganie to temat rzeka. Ból kolan to chyba najczęstsza zmora biegaczy. Kontuzja kolana po bieganiu może wynikać między innymi ze zbyt intensywnego treningu, braku odpowiedniej rozgrzewki, biegania po bardzo twardej powierzchni, co dodatkowo obciąża stawy, a także źle dobranego obuwia. Objawy kontuzji kolan w takich sytuacjach to ból i trzeszczenie w kolanach.

Jak leczyć kontuzje kolan? Przede wszystkim jak najszybciej – zbyt późna wizyta u lekarza może skutkować koniecznością przeprowadzenia operacji. Jeśli zauważysz problem z kolanami, przemyśl także swój trening – być może jest zbyt intensywny, przeprowadzany na złym terenie, w źle dobranych butach albo nie jest poprzedzony rozgrzewką. Dodatkowe sposoby to stosowanie zimnego okładu na kolano i korzystanie z ortezy, czyli aparatu ortopedycznego podtrzymującego rzepkę. Możesz także wybrać się na masaż.

Kontuzja stawu skokowego

Kontuzja stawu skokowego to inaczej skręcona kostka, a więc rozerwanie lub naciągnięcie więzadeł stawu, któremu towarzyszy uszkodzenie torby stawowej. Ból, obrzęk, niestabilność stawu czy jego zesztywnienie to najpopularniejsze objawy kontuzji stawu skokowego. Leczenie polega między innymi na jego unieruchomieniu, stosowaniu zimnych okładów, odpowiedniego masażu i ćwiczeń, takich jak ruchowe czy rozciągające. Oczywiście o najodpowiedniejsze sposoby powrotu do zdrowia warto zapytać lekarza bądź rehabilitanta.

Kontuzja pachwiny

Statystyki wskazują, że aż 18% piłkarzy ma problemy z kontuzją pachwiny[1] – nie musisz być profesjonalnym piłkarzem, aby jej doświadczyć. Wystarczy, że od czasu do czasu lubisz spotkać się z kolegami i pokopać piłkę. Kontuzja pachwiny wynika przede wszystkim z wykonywania nagłych ruchów.

Jak leczyć kontuzję pachwiny? Leczenie można zacząć jeszcze przed pojawieniem się problemu, stosując odpowiednią rozgrzewkę. W przypadku wystąpienia kontuzji mogą pomóc zimne okłady oraz stosowanie maści przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Niestety, w sytuacji, gdy dojdzie do całkowitego zerwania mięśnia, konieczna jest operacja.

Kontuzja nadgarstka

Do kontuzji nadgarstka może dojść na siłowni, ale nie tylko – to częsta kontuzja wśród osób grających w tenisa czy squasha. Zapobiec kontuzji może nie tylko odpowiednia rozgrzewka, ale także korzystanie z opasek usztywniających. Jeśli już do niej dojdzie, oprócz wizyty u lekarza, pamiętaj o zimnych okładach. Pomóc może także bandaż elastyczny.

Jest jeszcze jeden sposób na pomoc w szybszym powrocie do zdrowia – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (dummy ubezpieczenie NNW).  Kontuzja może czasowo zdyskwalifikować Cię nie tylko z aktywności sportowej, ale też z pracy – a w przypadku urazu potrzebne są przecież dodatkowe środki na leczenie i rehabilitację.

Dzięki odpowiedniej umowie dodatkowej do ubezpieczenia na życie w Allianz możesz liczyć na pomoc finansową, jeśli wskutek nieszczęśliwego wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, z jego powodu będziesz niezdolny do pracy czy będziesz musiał przebywać w szpitalu. Możesz otrzymać też zwrot kosztów leczenia oraz koniecznej operacji plastycznej. Dzięki umowie „Dla Aktywnych” dodatkowo rozszerzasz zakres ochrony umów dodatkowych o skutki uprawiania sportów wyczynowych, takich jak np. piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, narciarstwo, lekkoatletyka, judo, karate oraz innych aktywności sportowych.

[1] https://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/zdrowie-od-a-do-z/kontuzje-okolicy-pachwin---typowa-przypadloscpilkarzy-.html

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.