Sport to nie tylko zdrowie, ale także ryzyko kontuzji. Nie musisz uprawiać sportu zawodowo, aby obawiać się ewentualnych urazów.
Które sporty są uznawane za najbardziej kontuzjogenne i jak się przed tymi kontuzjami chronić, a także finansowo zabezpieczyć dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu NNW? Podpowiadamy.
Spis treści:
Kontuzja barku
Staw ramienny charakteryzuje się niezwykle szerokim zakresem ruchów, przede wszystkim ze względu na swoją budowę (należy do grupy stawów kulistych). Niestety, większy zakres ruchów oznacza także częstsze kontuzje, również wśród osób uprawiających sporty. Kontuzje barku występują przede wszystkim u osób, które grają w siatkówkę, tenisa czy piłkę ręczną. Zdarzają się też na siłowni, zwłaszcza przy wyciskaniu, a więc podczas ćwiczeń, które mocno angażują górne partie ciała, w tym bark.
Jakie są najczęstsze kontuzje barku?
- Przeciążenie stawu barkowego – polega na naciągnięciu, a w niektórych przypadkach nawet naderwaniu wiązadeł, mięśni albo ścięgien.
- Zwichnięcie stawu barkowego – dochodzi do niego, gdy głowa kości ramiennej wypada z panewki stawowej. Taka kontuzja barku występuje zazwyczaj w wyniku silnego uderzenia bądź upadku. Towarzyszy mu obrzęk, zasinienie, ból oraz znaczne ograniczenie ruchów barku.
- Niestabilność barku – pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy nie wiemy, jak leczyć kontuzję barku i jest następstwem źle leczonego zwichnięcia.
- Zwyrodnienie stawu barkowego – dochodzi do niego w wyniku degeneracji chrząstek stawu oraz samych kości, w następstwie doznawanych na przestrzeni lat drobnych urazów.
Co robić, gdy dojdzie do kontuzji barku? Oprócz oczywistej odpowiedzi, jaką jest wizyta u ortopedy, dochodzą jeszcze dwie: rehabilitacja oraz odpowiednie ćwiczenia. Kontuzja barku wymaga więc działania zarówno z lekarzem/rehabilitantem, jak i samodzielnych ćwiczeń w celu poprawy stanu zdrowia – oczywiście po konsultacji ze wspomnianym ortopedą bądź rehabilitantem.