Nowotwory u mężczyzn – które są najczęstsze?
W ostatnich latach rośnie liczba chorych na nowotwory w Polsce. Jak wynika ze wspomnianego raportu Narodowego Instytutu Onkologii, w 2019 roku 1,17 mln Polaków żyło z nowotworem. Częściej zapadają na niego mężczyźni – współczynnik zachorowalności w ich przypadku wynosił wtedy 564 na 100 tys. osób, a u kobiet – 413.
Według danych World Cancer Research Fund International w 2020 roku u 1,4 mln mężczyzn wykryto raka prostaty. Był to drugi najczęściej występujący nowotwór u panów. Więcej mężczyzn zachorowało tylko na raka płuc.
Najczęściej diagnozowany męski nowotwór to rak gruczołu krokowego – 15,1% przypadków. Mężczyźni zapadają także na inne rodzaje nowotworów, w tym:
- płuc – 15,4% przypadków,
- jelita grubego – 11,4%,
- żołądka – 7,7%,
- wątroby – 6,8%,
- pęcherza moczowego – 4,7%.
Rak prostaty – podstawowe informacje
Nowotwór gruczołu krokowego, inaczej określany jako rak prostaty lub rak stercza, zalicza się do nowotworów hormonozależnych u mężczyzn. Oznacza to, że jego pojawienie się zależy od stanu i działania hormonów w organizmie. Takim rodzajem nowotworu jest również rak tarczycy.
Gruczoł krokowy znajduje się w miednicy, poniżej pęcherza moczowego. Na początku choroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów, więc możesz ją wykryć tylko dzięki systematycznym badaniom.
Profilaktyka raka prostaty
Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia zwiększają szanse na całkowite wyzdrowienie. Tymczasem wielu mężczyzn unika systematycznych badań. Potwierdzają to wyniki raportu ogłoszonego w styczniu 2020 roku przez szpital Medicover – „Profilaktyka zdrowotna Polaków”. Okazało się, że mężczyźni wykonują rutynowe badania:
- raz na pół roku – 36%,
- co dwa lata – 13%,
- rzadziej niż co 2 lata – 26%,
- w ogóle – prawie 10%.
Jak wynika z raportu, mężczyźni rzadko chodzą do lekarza. Nie zapisują się na wizytę w celach profilaktycznych. Przeważnie decydują się na to dopiero wtedy, kiedy objawy staną się dokuczliwe. A przecież jeśli lekarz wykryje schorzenie urologiczne w początkowym stadium, a nowotwór nie da przerzutów, to w większości przypadków choroba jest całkowicie wyleczalna.
Jak zapobiegać nowotworom u mężczyzn?
Według różnych badań nawet ponad 90% nowotworów wynika ze stylu życia chorego i czynników zewnętrznych. Co zmniejszy ryzyko zachorowania?
- Postaw na aktywność fizyczną. Znajdź sport, który Cię wciągnie. Możesz chodzić na siłownię, jeździć na rowerze albo po prostu dużo spacerować.
- Odżywiaj się zdrowo. Wybierz dietę bogatą w warzywa i owoce.
- Nie pij alkoholu i nie pal papierosów. Unikaj dymu tytoniowego.
Pamiętaj o samobadaniu. Możesz zacząć od specjalnego testu, który wskazuje stężenie antygenu prostaty (PSA) we krwi. Skorzystaj też z pomocy lekarza. Nie ma powodu do wstydu. Twoje życie i zdrowie są ważniejsze.
Pamiętaj również o samobadaniu jąder. Palcami szukaj na nich twardych grudek lub guzków. Zwróć uwagę na zmiany wielkości i kształtu w stosunku do poprzedniego badania. Jeśli czujesz ból – idź do lekarza. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprawnie przeprowadzić badanie, poproś urologa o wskazówki.
Gdy bliska osoba choruje, cierpi cała rodzina. Jeżeli Twój partner, mąż, syn czy przyjaciel unika badań, spróbuj go do nich zachęcić. Opowiedz o korzyściach wynikających z szybkiej diagnozy. Uświadom, na czym polega samobadanie u mężczyzn i ile można zyskać dzięki jego wykonywaniu.
Warto również odpowiednio wcześniej wykupić ubezpieczenie na życie i zdrowie z umową dodatkową, która obejmuje poważne choroby. To nieocenione wsparcie, które może pomóc przetrwać trudny czas oraz ułatwić opłacenie leczenia.
Źródła:
http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2019.pdf
https://www.wcrf.org/cancer-trends/prostate-cancer-statistics/
https://szpitalmedicover.prowly.com/83720-wspolczesny-mezczyzna-a-zdrowie-wyniki-raportu-profilaktyka-zdrowotna-polakow
https://health.ec.europa.eu/non-communicable-diseases/cancer_pl
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/onkologia/nowotwory-hormonozalezne-rodzaje-diagnostyka-leczenie-aa-mrdx-swxo-PyFN.html
https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/