Najczęstsze nowotwory i mężczyzn - jak im zapobiegać

Jakie są najczęstsze nowotwory u mężczyzn i jak im zapobiegać? 

Ubezpieczenia na życie | 5 minut
Każdego roku ponad 2,6 mln mieszkańców Unii Europejskiej słyszy diagnozę „rak”. Według Narodowego Instytutu Onkologii w 2019 roku na nowotwory złośliwe zachorowało ponad 171 tys. Polaków. Jakie są najczęstsze nowotwory u mężczyzn? Jak im zapobiegać? 

W ostatnich latach rośnie liczba chorych na nowotwory w Polsce. Jak wynika ze wspomnianego raportu Narodowego Instytutu Onkologii, w 2019 roku 1,17 mln Polaków żyło z nowotworem. Częściej zapadają na niego mężczyźni – współczynnik zachorowalności w ich przypadku wynosił wtedy 564 na 100 tys. osób, a u kobiet – 413.

Według danych World Cancer Research Fund International w 2020 roku u 1,4 mln mężczyzn wykryto raka prostaty. Był to drugi najczęściej występujący nowotwór u panów. Więcej mężczyzn zachorowało tylko na raka płuc.

Najczęściej diagnozowany męski nowotwór to rak gruczołu krokowego – 15,1% przypadków. Mężczyźni zapadają także na inne rodzaje nowotworów, w tym:

 • płuc – 15,4% przypadków,
 • jelita grubego – 11,4%,
 • żołądka – 7,7%,
 • wątroby – 6,8%,
 • pęcherza moczowego – 4,7%.

Nowotwór gruczołu krokowego, inaczej określany jako rak prostaty lub rak stercza, zalicza się do nowotworów hormonozależnych u mężczyzn. Oznacza to, że jego pojawienie się zależy od stanu i działania hormonów w organizmie. Takim rodzajem nowotworu jest również rak tarczycy.

Gruczoł krokowy znajduje się w miednicy, poniżej pęcherza moczowego. Na początku choroba zazwyczaj nie daje żadnych objawów, więc możesz ją wykryć tylko dzięki systematycznym badaniom. 

Szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia zwiększają szanse na całkowite wyzdrowienie. Tymczasem wielu mężczyzn unika systematycznych badań. Potwierdzają to wyniki raportu ogłoszonego w styczniu 2020 roku przez szpital Medicover – „Profilaktyka zdrowotna Polaków”. Okazało się, że mężczyźni wykonują rutynowe badania:

 • raz na pół roku – 36%,
 • co dwa lata – 13%,
 • rzadziej niż co 2 lata – 26%,
 • w ogóle – prawie 10%.

Jak wynika z raportu, mężczyźni rzadko chodzą do lekarza. Nie zapisują się na wizytę w celach profilaktycznych. Przeważnie decydują się na to dopiero wtedy, kiedy objawy staną się dokuczliwe. A przecież jeśli lekarz wykryje schorzenie urologiczne w początkowym stadium, a nowotwór nie da przerzutów, to w większości przypadków choroba jest całkowicie wyleczalna. 

Według różnych badań nawet ponad 90% nowotworów wynika ze stylu życia chorego i czynników zewnętrznych. Co zmniejszy ryzyko zachorowania?

 • Postaw na aktywność fizyczną. Znajdź sport, który Cię wciągnie. Możesz chodzić na siłownię, jeździć na  rowerze albo po prostu dużo spacerować.
 • Odżywiaj się zdrowo. Wybierz dietę bogatą w warzywa i owoce.
 • Nie pij alkoholu i nie pal papierosów. Unikaj dymu tytoniowego.

Pamiętaj o samobadaniu. Możesz zacząć od specjalnego testu, który wskazuje stężenie antygenu prostaty (PSA) we krwi. Skorzystaj też z pomocy lekarza. Nie ma powodu do wstydu. Twoje życie i zdrowie są ważniejsze.

Pamiętaj również o samobadaniu jąder. Palcami szukaj na nich twardych grudek lub guzków. Zwróć uwagę na zmiany wielkości i kształtu w stosunku do poprzedniego badania. Jeśli czujesz ból – idź do lekarza. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak sprawnie przeprowadzić badanie, poproś urologa o wskazówki.

Gdy bliska osoba choruje, cierpi cała rodzina. Jeżeli Twój partner, mąż, syn czy przyjaciel unika badań, spróbuj go do nich zachęcić. Opowiedz o korzyściach wynikających z szybkiej diagnozy. Uświadom, na czym polega samobadanie u mężczyzn i ile można zyskać dzięki jego wykonywaniu.

Warto również odpowiednio wcześniej wykupić  ubezpieczenie na życie i zdrowie z umową dodatkową, która obejmuje poważne choroby. To nieocenione wsparcie, które może pomóc przetrwać trudny czas oraz ułatwić opłacenie leczenia.

Jak zapobiegac nowotworom u mężczyzn?

Źródła:

http://onkologia.org.pl/wp-content/uploads/Nowotwory_2019.pdf

https://www.wcrf.org/cancer-trends/prostate-cancer-statistics/

https://szpitalmedicover.prowly.com/83720-wspolczesny-mezczyzna-a-zdrowie-wyniki-raportu-profilaktyka-zdrowotna-polakow

https://health.ec.europa.eu/non-communicable-diseases/cancer_pl

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/onkologia/nowotwory-hormonozalezne-rodzaje-diagnostyka-leczenie-aa-mrdx-swxo-PyFN.html

https://www.zwrotnikraka.pl/rak-prostaty-objawy-stercza/

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.