Nagłe wypadki na urlopie – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan
Urlop powinien być czasem wypoczynku i beztroski. Mimo to warto pamiętać o czyhających na nas zagrożeniach – na drodze, plaży czy nawet podczas zwykłego spaceru. Zobacz, dlaczego sezon wakacyjny sprzyja wypadkom, do jakich wpadków najczęściej dochodzi na urlopie. Jak im zapobiegać i co zrobić, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku? Jak możesz uzyskać wsparcie z polisy na życie i zdrowie po wypadku.

Zimowe miesiące potrafią ciągnąć się w nieskończoność. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nas z utęsknieniem wypatruje najpierw pierwszych oznak wiosny, a później niecierpliwie odlicza dni do zbliżającego się wakacyjnego wyjazdu. Jednak bez względu na to, czy urlop planujemy w najdrobniejszym szczególe, czy stawiamy na spontaniczność, nie chcemy, by cokolwiek nam w nim przeszkodziło – zwłaszcza jakikolwiek wypadek.

Sezon wakacyjny bowiem sprzyja wypadkom – a ma na to wpływ kilka czynników. Jednym, a zarazem głównym z nich, jest uczucie beztroski, jakie zwykle ogarnia nas, gdy ostatniego dnia przed urlopem zamkniemy laptopa czy opuścimy miejsce pracy. Nie zastanawiamy się nad potencjalnymi zagrożeniami, ponieważ chcemy maksymalnie wykorzystać wolny czas i – potocznie rzecz ujmując – wycisnąć z niego jak najwięcej.

Chcemy dotrzeć na miejsce wypoczynku jak najszybciej, korzystać z kąpieli słonecznych i wodnych jak najdłużej czy pokonać jak najwięcej kilometrów w możliwie najkrótszym czasie. Często nie zastanawiamy się, czy nie jedziemy za szybko, czy kąpiemy się w sprawdzonym i strzeżonym miejscu, a wybrana trasa wędrówki jest dopasowana do naszych możliwości. Konsekwencje tego mogą być różne – od drobnych kontuzji po poważne urazy wymagające długotrwałego leczenia.

Wśród najczęstszych wypadków, do jakich dochodzi w czasie urlopu, z pewnością wymienić należy zdarzenia drogowe. Potwierdzenie tych słów znajdziemy w policyjnych statystykach – w lipcu 2020 roku w Polsce doszło do 2501 wypadków drogowych, w których rannych zostało 2870 osób. W sierpniu 2020 roku sytuacja była podobna – w 2506 wypadkach rannych zostały 2973 osoby. Dla porównania w maju ubiegłego roku doszło do 1666 wypadków drogowych, a liczba rannych wyniosła 1872. Z kolei w październiku 2020 roku doszło do 2055 wypadków drogowych, w których rannych zostały 2263 osoby.[1]

Jak uniknąć lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko wypadku drogowego w drodze na urlop lub w trakcie wypoczynku? Przede wszystkim na drodze nie ma miejsca na wakacyjną beztroskę – w tym przypadku do głosu powinien dochodzić wyłącznie zdrowy rozsądek. Za kierownicę powinniśmy siadać wypoczęci i nigdy pod wpływem alkoholu. W trakcie jazdy przestrzegajmy limitów dozwolonej prędkości i zawsze stosujmy zasadę ograniczonego zaufania, co w razie nieprzewidzianych zdarzeń może pozwolić nam na szybszą reakcję.

Niebezpieczeństwa czyhają na nas też nad wodą – a potwierdzają to znów policyjne statystyki. Od 1 kwietnia do połowy lipca br. Komenda Główna Policji odnotowała już 189 utonięć[2], natomiast w całym 2020 roku życie w ten sposób straciły 483 osoby[3]. Warto także mieć świadomość, że nieostrożne kąpiele czy skoki do wody w nieznanym miejscu mogą zakończyć się również poważnym, trwałym urazem, wymagającym długotrwałego leczenia i rehabilitacji.

O czym więc pamiętać podczas wypoczynku nad wodą? Do kąpieli wybierajmy miejsca strzeżone, w których  możemy liczyć na szybką interwencję ze strony ratownika. W czasie przebywania nad wodą zawsze zachowujmy ostrożność – nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich i nie wchodźmy do wody, gdy warunki atmosferyczne nie są odpowiednie. Przed kąpielą – czy to w rzece, jeziorze czy morzu – nigdy nie spożywajmy też alkoholu.

Największe niebezpieczeństwa w czasie urlopu czekają na nas z reguły na drodze lub nad wodą, jednak nie są one jedyne. Do nieszczęśliwego wypadku może dojść bowiem niemal w każdym miejscu. Złamanie czy skręcenie kończyny może przytrafić nam się również w trakcie wędrówki po górach, jazdy na rowerze czy uprawiania innych dyscyplin sportu, zaś o oparzenie nietrudno choćby podczas beztroskiego relaksu na plaży.

Następstwa nieszczęśliwego wypadku mogą być różne – włącznie z koniecznością podjęcia długotrwałego leczenia i późniejszej rehabilitacji. W takiej sytuacji nieocenione okazuje się dobre ubezpieczenie na życie rozszerzone o umowy dodatkowe NNW.

Indywidualna polisa na życie i zdrowie zapewnia ochronę 24 godziny na dobę na całym świecie. Otrzymane z polisy środki można przeznaczyć np. na pokrycie kosztów opieki medycznej lub pielęgniarskiej oraz rehabilitacji.

W zależności od wybranych umów dodatkowych NNW wypłatę pieniędzy można otrzymać m.in. w razie uszczerbku na zdrowiu po wypadku, pobytu w szpitalu czy niezdolności do pracy po wypadku. Z myślą o osobach uprawiających sport powstała umowa „Dla Aktywnych”, która rozszerza zakres ochrony o skutki wypadków związanych z aktywnością sportową.

Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.