Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Dom i mieszkanie | 2 minuty
Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe? To zależy dla kogo. Ale fakt jest taki, że Polacy coraz częściej ubezpieczają swoje domy i mieszkania nawet wtedy, gdy nie są do tego zobowiązani – szacuje się, że nawet 80% właścicieli mieszkań w Polsce ubezpieczyło swój dom.[1] Okazuje się, że Polak nie jest już mądry po szkodzie, ale zaczyna uczyć się na cudzych błędach, a te jasno pokazują, że ubezpieczenie domu po prostu się opłaca.
Spis treści:
 

Ale powróćmy do pytania „czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?”. I tak, i nie. Wspomnieliśmy, że obowiązek ubezpieczenia domu istnieje w pewnych przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy jesteśmy właścicielami gospodarstwa rolnego. Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych[2], jeśli gospodarstwo rolne zajmuje więcej niż 1 ha i jeśli powierzchnia użytkowa budynku to więcej niż 20 m2, musimy posiadać trzy obowiązkowe ubezpieczenia: OC pojazdu, OC z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego oraz ubezpieczenie budynków – w tym ubezpieczenie domu.

Musimy także zadbać o ubezpieczenie domu w budowie. Ubezpieczenie na dom wymusi bowiem na nas kredytodawca, czyli bank, który do momentu spłacenia kredytu jest de facto właścicielem budynku. Ubezpieczenie domu jednorodzinnego jest więc formą zabezpieczenia dla banku. Jeśli doszłoby do zniszczenia nieruchomości, na przykład przez powódź, huragan czy pożar, bank odzyska niespłaconą jeszcze część kredytu z polisy ubezpieczeniowej.

Ale na ubezpieczenie domu decydują się także osoby, które nie posiadają gospodarstwa rolnego oraz te, których nieruchomość nie jest kredytowana przez bank. Powód jest prosty – bez znaczenia, czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, czy też nie, jest po prostu opłacalne. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dobre ubezpieczenie domu obejmuje swoim zakresem wiele różnych sytuacji i chroni nas zarówno przed zalaniem, kradzieżą, jak i spięciami w sprzętach wywołanymi przez burze. Odpowiadając na pytanie „ubezpieczenie domu – czy jest obowiązkowe?” można więc z całą pewnością stwierdzić – nie jest, ale mądrze jest je kupić.

Właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem własnych czterech kątów i zastanawiasz się, czy ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe? Podobnie jak w przypadku domu – jest obowiązkowe wówczas, gdy posiłkujesz się kredytem hipotecznym. Warto jednak zainwestować w nie w każdym przypadku.

Przed czym chroni polisa mieszkaniowa, lub przed czym powinna chronić? Polacy obawiają się przede wszystkim niekorzystnych warunków pogodowych. I słusznie! Ubezpieczenie domu od klęsk żywiołowych powinno być niezwykle wysoko na naszej liście. Niszczycielskie burze, silne opady i inne nieprzewidywalne zachowania pogody występujące przeważnie latem to aż 40% wszystkich zgłoszeń w najcieplejszych miesiącach.[3] Dlatego też ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych stanowi absolutną podstawę każdej umowy.

Idźmy dalej – ok. 60 proc. szkód mieszkaniowych związanych jest z zalaniem.[4] Z jednej strony mamy tu kwestię powodzi, ale także pękniętej rury (u nas lub u sąsiada). Dlatego ubezpieczenie domu od zalania powinno znaleźć się w zakresie podpisywanej przez nas umowy. A skoro zalanie, to i pożar. Przede wszystkim dlatego, że pożar potrafi wyrządzić ogromne szkody, a jego pojawienie się jest nieprzewidywalne.

Od czego jeszcze możemy się ubezpieczyć? Ubezpieczenie domu od kradzieży pomoże nam, kiedy po powrocie z wakacji odkryjemy, że pod naszą nieobecność zniknął telewizor, komputer i sprzęt hi-fi. Ubezpieczenie domu od zdarzeń losowych zapewni nam odszkodowanie, gdy samochód wjedzie w ścianę naszego domu albo grad zniszczy okna.

Dowiedz się więcej na temat tego, przed skutkami jakich zdarzeń chroni ubezpieczenie domu i mieszkania.

Oprócz zakresu ubezpieczenia, drugą kluczową kwestią jest cena ubezpieczenia domu. W Allianz wykupimy polisę już za 375 zł. To się kalkuluje! Ale koszt ubezpieczenia domu jest przede wszystkim zależny od wielu zmiennych – rodzaju domu (jednorodzinny, bliźniak, mieszkanie) i jego konstrukcji, roku budowy, powierzchni, lokalizacji.

Jeśli zastanawiamy się, jaka firma jest najlepszą opcją ubezpieczenia domu, warto porównać różne opcje i zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia domu. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę, polecamy ubezpieczenie domu przez internet. Już w 60 sekund poznasz cenę polisy.

Przykładowa kalkulacja dla  rocznej umowy w pakiecie Max: dom 120 m2, rok budowy 1995, 85-424 Bydgoszcz, SU nieruchomości 568 000 zł, SU ruchomości 10 000 zł, ubezpieczający: 65 l.

[1] https://pomorska.pl/juz-80-proc-polakow-ubezpiecza-domy-i-mieszkania-czy-znasz-zakres-swojego-ubezpieczenia/ar/13420524  

[2] https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/kiedy-ubezpieczenie-domu-jest-obowiazkowe

[3] https://biznes.newseria.pl/komunikaty/ubezpieczenia/najwiecej_szkod,b2695434

[4] Jak wyżej

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.