Regularnie wietrz pomieszczenia
Latem chętnie otwieramy okna w domu, wpuszczając do środka świeże, ciepłe powietrze. Zimą natomiast – z obawy przed chłodem – zaniedbujemy wietrzenie mieszkania. To błąd! Świeże powietrze jest nam przecież potrzebne o każdej porze roku. Zimą zwłaszcza, głównie dlatego, że większość czasu spędzamy w pomieszczeniach. Wietrzenie domu pomaga pozbywać się potencjalnie chorobotwórczych bakterii i wirusów, związków chemicznych pochodzących z przedmiotów codziennego użytku (kosmetyki, chemia gospodarcza) oraz wilgoci sprzyjającej rozwojowi grzybów i pleśni.
W porządku, ale jak wietrzyć dom, aby nie generować strat ciepła i się nie przeziębić? Zimą nie powinno się praktykować wielogodzinnego wietrzenia, zarówno podczas przebywania w domu, jak i podczas nieobecności w nim. Lepiej jest wietrzyć pomieszczenia krótko, ale intensywnie, np. dwa razy dziennie po kilka minut. Przyjmij stały schemat, może to być rano, po wstaniu z łóżka i przed pójściem spać. Ranne wietrzenie pomoże pozbyć się nagromadzonej wilgoci, a wieczorne zagwarantuje zdrowszy sen. Nie uchylaj okien, otwórz je nieco szerzej. Pilnuj tylko, by nie wywołać przeciągu. Na czas wietrzenia koniecznie zakręć ogrzewanie Jak długo wietrzyć? W zależności od temperatury na zewnątrz wystarczy od 5 do 10 minut.
Wietrzenie domu a smog
W ostatnim czasie przed wietrzeniem domu zimą powstrzymują nas także płynące zewsząd informacje o smogu. Czy wietrzenie jest zatem zdrowe, gdy powietrze na zewnątrz pełne jest zanieczyszczeń? Możesz wietrzyć pomieszczenia, nawet jeśli mieszkasz w zanieczyszczonym środowisku, pod warunkiem spełniania kilku warunków.
Po pierwsze sprawdzaj w internecie alerty dotyczące stanu powietrza. Gdy prognoza wskazuje na duże zanieczyszczenie, nie otwieraj okien w danym dniu. Gdy smog utrzymuje się na umiarkowanym poziomie, nie rezygnuj z wietrzenia. Jeśli mieszkasz np. na obrzeżach miasta, na osiedlu domów jednorodzinnych, unikaj otwierania okien w godzinach porannych i późno popołudniowych, gdy większość mieszkańców w okolicy rozpala w domowych piecach.
Uważaj na zamarznięty zamek w drzwiach
Typowym problemem utrudniającym życie zimą jest zamarznięty zamek w drzwiach. Do takich sytuacji dochodzi zwykle w najmniej oczekiwanym momencie, gdy spieszymy się do pracy albo gdy wyjątkowo zmarznięci wracamy do domu. Jak otworzyć zamarznięty zamek łatwo i szybko? Najlepiej jest zastosować gotowy odmrażacz w sprayu, który można kupić w większości supermarketów, sklepów budowlanych i motoryzacyjnych. Jeśli jednak nie zaopatrzyłeś się w niego wcześniej, musisz znaleźć inną metodę.
Jak otworzyć zamek od środka? To zadanie będzie dość proste, bo możesz skorzystać z ogólnie dostępnych w domu przedmiotów. Sprawdzi się suszarka do włosów i termofor wypełniony gorącą wodą. Nie przykładaj do zamka źródeł otwartego ognia, np. zapalniczki.
A co w momencie, gdy zamarznięte drzwi zastajesz po powrocie do domu? Wówczas pozostaje ratować się z pomocą sąsiadów, którzy użyczą nam gorącej wody i akcesoriów pozwalających rozgrzać zamarznięty zamek. Kiedy już dostaniesz się do środka i odetchniesz z ulgą, zajmij się zabezpieczeniem drzwi – by w przyszłości podobna sytuacja już się nie zdarzyła. Powinieneś naoliwić zamek i zakonserwować go odpowiednim smarem. Sprawdź także stan uszczelek i w razie potrzeby wymień je (w drzwiach może zamarzać nie tylko zamek). Zaopatrz się też w odmrażacz.
Pamiętaj o odśnieżaniu chodnika
Dbanie o dom zimą nie kończy się na samym budynku. Musisz zatroszczyć się także o to, co wokół niego, zwłaszcza o wejście (schody), drogę prowadzącą do drzwi oraz bramę i furtkę. Więcej obowiązków na tym polu ciąży na właścicielach domów jednorodzinnych, którzy muszą samodzielnie pilnować, czy mechanizmy bramy wjazdowej działają prawidłowo i czy na schodach nie pojawia się niebezpieczny lód.
Mieszkańcy osiedli mają łatwiej, bo utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa na terenie bloków zajmuje się administracja budynków. Zimą to na niej także spoczywa obowiązek odśnieżania chodników bezpośrednio przyległych do zarządzanych nieruchomości.
Kto powinien odśnieżać chodnik?
A jak wygląda kwestia odśnieżania chodnika przed posesjami prywatnymi? Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach wskazuje, że obowiązek odśnieżania chodnika przyległego do posesji spoczywa na jej właścicielu. Sprawa wydaje się jasna, jednak w praktyce nie jest to takie oczywiste, kto powinien odśnieżać chodniki. Np. w przypadku, gdy pomiędzy domem a chodnikiem znajduje się pas zieleni, obowiązek odśnieżania spada na gminę. Podobnie dzieje się w momencie, gdy na ulicy przed domem istnieje system płatnego parkowania. W tej sytuacji odśnieżaniem musi zajmować się zarządca drogi.
Zarządcy budynków wielorodzinnych z reguły doskonale wiedzą o swoich obowiązkach w zakresie utrzymywania porządku wokół budynków zimą, jednak właściciele domów jednorodzinnych nie zawsze zdają sobie z nich sprawę. Pamiętaj więc o regularnym odśnieżaniu chodnika przy swoim domu, bo za zaniedbania może Cię spotkać kara ze strony straży miejskiej. Szczególnie skrupulatnie kontrolowane są chodniki w centrach miast i w miejscach o dużym natężeniu ruchu.
Najgorzej, kiedy z powodu nieodśnieżonego chodnika przed Twoim domem ktoś ulegnie wypadkowi. To bardzo przykra i stresująca sytuacja, której jednak nie da się w stu procentach ustrzec (nawet gdy starasz się jak najlepiej dbać o dobry stan chodnika). Najlepszym rozwiązaniem zabezpieczającym Cię przed skutkami takich zdarzeń jestubezpieczenie mieszkania i domu wraz z ubezpieczeniem OC. Jeśli wykupisz ubezpieczenie w Allianz i dojdzie do podobnego zdarzenia z Twojej winy, poszkodowany przechodzień otrzyma w jego ramach odszkodowanie.
Zimą powinieneś zwrócić szczególną uwagę na wietrzenie domu i utrzymanie dobrego stanu terenu wokół swojej posesji. W ten sposób zadbasz zarówno o swoje zdrowie, jak i bezpieczeństwo innych osób, przechodzących koło Twojego domu. Przed zimą zrób także przegląd drzwi wejściowych i zakonserwuj te tak, by uniknąć ich zamarzania.
Ubezpiecz dom i mieszkanie w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.