Co sprawdzić przy odbiorze technicznym mieszkania od dewelopera? 

Dom i mieszkanie | 4 minuty
Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Zanim się wprowadzisz, musisz poczekać na zakończenie inwestycji. Średnio trwa to około dwóch lat, jeśli rezerwujesz lokal w przedsprzedaży[1]. Przed Tobą odbiór techniczny mieszkania. Na czym to polega? Co warto sprawdzić? Jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?
Spis treści:

Nowa nieruchomość kosztuje zwykle kilkaset tysięcy złotych. Inwestujesz dużo pieniędzy, dlatego nie podpisuj aktu przeniesienia własności pochopnie. Przygotuj się do odbioru mieszkania. Zrób to dokładnie, aby wychwycić wszystkie ewentualne usterki.

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera, aby niczego nie przeoczyć? W ramach przygotowań możesz podjąć kilka działań.

  • Zapytaj o porady bliskich – przyjaciół, rodzinę lub znajomych, którzy mają za sobą odbiór mieszkania. Dowiedz się, czy ich nieruchomość sprawdził specjalista. Na co sugerują zwrócić uwagę? Na tej podstawie wykonaj listę najczęściej wymienianych przez nich usterek.
  • Umów się na odbiór w ciągu dnia – w naturalnym świetle łatwiej wykryjesz wady. Przy sztucznym oświetleniu nie wszystko zauważysz.
  • Znajdź specjalistę do odbioru lokalu – ekspert wychwyci więcej usterek.
  • Spróbuj opanować emocje – być może chcesz jak najszybciej się wprowadzić, ale najpierw deweloper musi wywiązać się z umowy.
  • Zwracaj uwagę deweloperowi – jeśli krępujesz się wytykać błędy, zabierz ze sobą kogoś, kto umie to robić. W przeciwnym wypadku, kiedy będziesz się zastanawiać, od czego zacząć wykończenie mieszkania, Twoją listę otworzą usterki, które powinna usunąć firma budowlana.
  • Zgromadź narzędzia – przyda Ci się kątownik i poziomica. Ewentualnie sprawdź równość posadzki za pomocą zwykłej piłki. Jeśli się potoczy zamiast być w miejscu, powierzchnia nie jest równa. Za pomocą zapalniczki zweryfikujesz, czy działa wentylacja. Wystarczy, że ją zapalisz i zbliżysz do kratki wentylacyjnej. Płomień powinien kierować się w stronę kratki, a nie w stronę wnętrza mieszkania.
  • Przygotuj prospekt informacyjny – to dokument od dewelopera, który zawiera m.in. wymagania dotyczące standardu wykończenia.
  • Zabierz ze sobą rzut i plan mieszkania – na tej podstawie ocenisz, czy wszystkie elementy są w odpowiednim miejscu, np. gniazda elektryczne i włączniki światła.  

Nawet jeśli jeszcze nie mieszkasz w danym miejscu, to i tak możesz wykupić ochronę lokalu. Ubezpieczenie mieszkania w stanie deweloperskim uchroni Cię przed skutkami finansowymi m.in. zalania nieruchomości.

Przejdźmy do tego, co sprawdzić przy odbiorze mieszkania od dewelopera.

Umów się z deweloperem na odbiór nieruchomości. Zabierz na spotkanie eksperta, kogoś z rodziny czy przyjaciela – kilka osób może wychwycić więcej usterek.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania? Skontroluj elementy z poniższej listy.

  • Metraż – czy zgadza się z tym na umowie
  • Podłogi – czy są równe
  • Wentylacja – czy ciąg jest prawidłowy
  • Instalacja gazowa – czy jest szczelna
  • Kąty – czy są proste
  • Tynki – czy nie ma zgrubień i wybrzuszeń
  • Drzwi i okna – czy otwierają się prawidłowo i czy nie są porysowane
  • Parapety – czy są dobrze zamontowane? Nie ma na nich rys?
  • Ściany – czy nie ma na nich pęknięć i rys
  • Grzejniki – czy są w odpowiednich miejscach
  • Zawory – czy działają
  • Gniazda elektryczne – czy są we właściwych punktach
  • Balustrady na balkonie – czy nie są porysowane
  • Media – czy są doprowadzone odpowiednie instalacje
  • Pomieszczenia przynależne (m.in. garaż, pomieszczenie gospodarcze, piwnica i balkon) – czy mają metraż zgodny z umową.

Co po odbiorze mieszkania od dewelopera? Jeśli nie masz żadnych uwag, zacznij wykańczać lokal. Sporządź plan prac i kolejnych zakupów. Brakuje Ci środków? Weź pod uwagę kredyt na remont lub wykończenie mieszkania. Dzięki temu szybciej się wprowadzisz. A swój majątek możesz zabezpieczyć poprzez ubezpieczenie mieszkania.

Zastanawiasz się, ile czasu na to potrzebujesz? Czy musisz brać dzień wolny od pracy?

Odbiór mieszkania od dewelopera trwa najczęściej do 3 godzin. Zależy to od wielkości mieszkania i liczby usterek. W przypadku dużej nieruchomości zarezerwuj więcej niż 3 godziny. Jeśli mieszkanie ma do 50 metrów, to prawdopodobnie odbiór techniczny potrwa do 2 godzin.

W czasie spotkania z przedstawicielem dewelopera spisuje się protokół przekazania i odbioru technicznego lokalu. Wykonawca musi odpowiedzieć na uwagi w 14 dni. A 30 dni ma, aby zlikwidować usterki.

Na spotkaniu deweloper powinien Ci przekazać gwarancję na mieszkanie i dokumentację podwykonawczą. W tej dokumentacji znajdziesz zdjęcia instalacji w lokalu przed wylewkami. Dzięki temu będziesz wiedzieć, gdzie np. wiercić w ścianie, żeby nie uszkodzić kabla.

Kiedy deweloper usunie usterki, przekaże Ci klucze do nieruchomości. Ubezpieczenie mieszkania warto wykupić od razu. W lokalu może dojść do różnych szkód, przed których skutkami warto się zabezpieczyć, żeby uniknąć dodatkowych kosztów. Jeśli zawrzesz umowę ubezpieczenia, to my weźmiemy na siebie odpowiedzialność za zdarzenia wymienione w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Źródła:
[1] https://inwestycje.pl/nieruchomosci/ile-trzeba-czekac-na-mieszkanie-od-dewelopera/

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.