W co inwestować pieniądze,
w tym małe kwoty?

Inwestycje | 3 minuty

W co najlepiej inwestować małe kwoty przy obecnej sytuacji na rynku? W styczniu 2022 roku inflacja osiągnęła 9,2 proc. w skali roku, co jest najwyższym wynikiem od listopada 2000 roku. Jest to jednoznaczne z bardzo szybkim tempem utraty siły nabywczej pieniądza – jeśli nie chcesz do tego dopuścić, to powinieneś inwestować oszczędności. Bez względu na to, jak dużą kwotą dysponujesz, warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem. W co zainwestować pieniądze? Jak optymalnie gospodarować małymi kwotami?

Spis treści:

  1. dummy Czy Polacy inwestują oszczędności?
  2. dummy W co inwestować małe kwoty?

Czy Polacy inwestują oszczędności?

Z raportu „Assay Index 2021. Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków” wynika, że blisko połowa mieszkańców Polski nie ma żadnych oszczędności. Większość z pozostałych ma około 30 tys. wolnych środków, ale obawiają się cokolwiek z nimi zrobić, aby ich nie stracić. Dlatego wielu z nas deponuje środki na lokatach i kontach oszczędnościowych. 56 proc. badanych przyznaje, że mają jakieś odłożone środki, ale większości nie pozwoliłyby one utrzymać się dłużej niż przez pół roku. Zaledwie 8 proc. Polaków ma pieniądze, które umożliwiają przeżycie roku. Jeśli chodzi o to, co konkretnie robimy ze środkami, to:

  • 39 proc. trzyma je na rachunku bieżącym,
  • 34 proc. na koncie oszczędnościowym,
  • 19 proc. na lokacie terminowej.

61 proc. badanych nigdy nie inwestowało, natomiast 16 proc. robi to aktywnie, głównie kupując akcje. 58 proc. respondentów uważa, że najlepszą formą inwestycji są nieruchomości, 33 proc. wskazało metale szlachetne, a 18 proc. dzieła sztuki. W co najlepiej inwestować, jeśli masz niewielkie oszczędności?

W co inwestować małe kwoty?

Wspomniane nieruchomości, które zostały wybrane przez respondentów jako najlepsza forma inwestycji, bez wątpienia charakteryzują się niskim poziomem ryzyka, ale na działanie w tej branży mogą sobie pozwolić osoby, które dysponują setkami tysięcy złotych. Jeśli masz niewielkie oszczędności i chcesz je uchronić przed inflacją, to powinieneś wziąć pod uwagę inne formy inwestowania. Jakie?

Naszą propozycją jest Indywidualny Program Inwestycyjny, będący prostym sposobem na systematyczne oszczędzanie. Przede wszystkim nie potrzebujesz dużych kwot – wystarczy, że będziesz wpłacać minimum 100 zł miesięcznie. Do wyboru masz 15 funduszy, w które możemy inwestować Twoje środki – różnią się one poziomem ryzyka i potencjałem zysku. Oto najważniejsze informacje o tej ofercie:

  • To produkt, który ułatwi Ci oszczędzanie i pomnażanie środków. Możesz co miesiąc wpłacać niewielką kwotę, by po kilku latach móc zrealizować Twoje zakupowe marzenie dotyczące np. nieruchomości, samochodu czy też innego celu.
  • Pieniądze powinieneś odkładać przez co najmniej 3 lata. Nie musisz dokonywać comiesięcznych wpłat – najważniejsze, abyś rocznie zgromadził dwunastokrotność kwoty, którą zadeklarowałeś.
  • Konto możesz obsługiwać online i przez telefon – sprawdzisz tak stan środków, historię rachunku, zmienisz fundusze czy też zwiększysz wartość inwestycji.
  • Od 2. wpłaty wszystkie Twoje środki są w całości inwestowane.
  • W roku możesz dokonać 3 zmian funduszy dla nowych wpłat i 3 dla wszystkich oszczędności, które masz aktualnie zgromadzone w programie.
  • Na wypłatę środków nie musisz czekać do końca zadeklarowanego terminu – możesz to zrobić, kiedy zrealizujesz swój cel.
  • Pieniądze zgromadzone w programie są dziedziczone, ale możesz też wskazać osobę uposażoną, do której trafią one w przypadku, gdyby Cię zabrakło.

Dzięki temu programowi Twoje oszczędności mogą być inwestowane na różnych rynkach, w różnych sektorach i branżach, a także możesz swobodnie dysponować zgromadzonym kapitałem. Można dokonywać dopłat do funduszy, ale także wypłacić całość lub część środków z rachunku bez opłat. Pamiętaj jednak, że tak jak w przypadku każdej inwestycji, wiąże się z nią ryzyko. Natomiast dokładamy wszelkich starań, aby było ono minimalne.

Nie wiesz, w co inwestować podczas inflacji? Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy sposoby zagospodarowania środków. Ze szczegółami naszej oferty możesz się zapoznać na stronie: https:/www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/Inwestycje-i-emerytura/programy-inwestycyjne


Informacja reklamowa

Źródła:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Inflacja-w-Polsce-w-styczniu-2022-8278131.html

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/jakie-oszczednosci-maja-polacy-i-jak-inwestuja-raport/rgnw6nk

Treści zawarte na niniejszej stronie internetowej mają charakter informacyjny oraz reklamowy. Nie należy ich traktować jako oferty Funduszu lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.), jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 ze zm.), a także nie są formą świadczenia pomocy prawnej, ani nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.