5 kroków do lepszego planowania
budżetu domowego

Inwestycje | 4 minuty

Na każdy miesiąc masz określoną kwotę pieniędzy, które muszą wystarczyć na opłaty, żywność, rozrywkę, paliwo do auta, bilet miesięczny czy wydatki związane z dziećmi. Do nich dochodzą koszty, które pojawiają się od czasu do czasu – naprawa samochodu, wymiana sprzętu czy pilna wizyta lekarska. Jak zaplanować budżet domowy, aby podołać tym i innym wydatkom?

Spis treści:

  1. Ustal domowy budżet – pierwszy krok w planowaniu
  2. Jak zarządzać budżetem domowym? Przygotuj plan wydatków
  3. Planowanie budżetu – określ cele na najbliższe miesiące
  4. Planowanie domowego budżetu na dłuższy okres
  5. W co inwestować oszczędności?

Dzięki planowaniu budżetu domowego możesz zapanować nad wydatkami. Masz wtedy świadomość wpływów i kosztów życia. Wiesz, ile wynoszą opłaty stałe i te, które pojawiają się tylko w wybranych miesiącach. Zaplanuj, ile musisz oszczędzać, żeby odłożyć pieniądze na wakacje i mieć środki na inne wydatki, jak naprawa auta czy wymiana sprzętu RTV/AGD.

Na początek policz, ile wynosi miesięczny budżet Twojego gospodarstwa domowego. Weź pod uwagę przeciętne wpływy, a nie tylko miesiące, w których udało Ci się osiągnąć najwyższe wynagrodzenie. Jeśli masz tę informację, możesz przejść do kolejnego etapu – przygotuj listę wydatków.

W zarządzaniu budżetem nie pomaga wartość pieniądza, która szybko maleje. Wiesz,  czym jest inflacja? To przez nią za tę samą kwotę możesz z czasem kupić coraz mniej. Wzrost cen stanowi normalne zjawisko, ale te obecnie rosną bardzo szybko. Dlatego warto inwestować oszczędności. Dzięki temu możesz je ochronić przed utratą wartości, a nawet osiągnąć zysk.

W co inwestować w Polsce? W akcje, waluty, a może w kryptowaluty? Tylko w takie aktywa, na których się znasz. Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości kapitału. Dlatego nie podejmuj decyzji pochopnie. 

Na początek policz, ile wynoszą stałe wydatki, takie jak:

  • Opłaty za dom/mieszkanie – czynsz, prąd, gaz, woda, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie. Podziel je w zależności od tego, jak często musisz je płacić. Np. czynsz to opłata miesięczna, a podatek od nieruchomości możesz uregulować od razu lub rozłożyć na kilka płatności.
  • Raty kredytów i pożyczek – jeśli je spłacasz.
  • Koszty związane z dziećmi – opłaty za żłobek, przedszkole, obiady w szkole, zajęcia dodatkowe.
  • Wydatki na żywność – uwzględnij nie tylko te produkty, które kupujesz do domu, ale i opłaty za posiłki w restauracjach.
  • Koszty utrzymania samochodu – wymiana płynów eksploatacyjnych, filtrów, zakup paliwa.
  • Inne – karnet na siłownię, opłata za szkołę językową lub szkołę tańca, czesne za studia, wydatki na bilety komunikacji miejskiej lub paliwo.

Na Twojej liście opłat stałych może pojawić się więcej lub mniej pozycji. Przygotuj ją tak, aby objęła wszystkie wydatki. Policz, ile średnio musisz mieć środków. Czy zarobki Twojego gospodarstwa są wystarczające, aby je pokryć? Jeśli nie, to zastanów się, jak dotąd Ci się to udawało. Czy zdarza Ci się pożyczać pieniądze? Jeśli tak, rozważ, jak możesz ograniczyć wydatki, aby im podołać.

Wiesz już, ile musisz mieć pieniędzy, żeby pokryć opłaty stałe. Teraz weź pod uwagę inne wydatki, które nie są stałe, a wymagają odłożenia środków:

  • Chcesz wyjechać z rodziną na wakacje – ile musisz miesięcznie oszczędzać, aby zrealizować ten cel?
  • Planujesz zmienić samochód – ile będzie kosztować?
  • Musisz zlecić remont w domu – ustal, ile potrzebujesz na to pieniędzy i na kiedy.
  • Wydatki nieplanowane – takie jak awaria samochodu, sprzętu RTV/AGD, pilna wizyta lekarska, usterka centralnego ogrzewania lub inny problemy w domu. Na takie cele przygotuj przynajmniej kilka tysięcy złotych. Ustal, że te środki możesz przeznaczyć tylko na pilne potrzeby, a nie na zachcianki. 

Kiedy wiesz już, ile wynoszą Twoje wydatki, możesz zaplanować domowy budżet na najbliższy miesiące. Zsumuj koszty stałe. Uwzględnij też wydatki dodatkowe, którym chcesz podołać w najbliższym czasie. Policz, ile musisz oszczędzać miesięcznie, aby móc wyjechać na wakacje czy kupić wymarzony samochód. Bierz pod uwagę nieprzewidziane opłaty.

Wydaje Ci się, że już wiesz, jak prowadzić budżet domowy? Zatem teraz sprawdź swoje wydatki z poprzednich miesięcy. Jeśli Twoja wypłata trafia na konto, to łatwo policzysz, ile wynosiły wszystkie koszty. W przypadku gdy płacisz głównie kartą, zobaczysz, ile było obciążeń rachunku i z jakiego tytułu. Większość osób, które nie zwracają uwagi na wydatki, może być zaskoczona. Być może i Ty zdziwisz się wieloma zbędnymi zakupami, przez które Twoje miesięczne koszty utrzymania są bardzo wysokie.

Czas zacząć oszczędzać? Odpowiednie zarządzanie budżetem domowym sprawi, że będziesz w stanie odłożyć pieniądze. Przede wszystkim nie rób nieplanowanych zakupów.

Z publikacji Krajowego Rejestru Długów, która pojawiła się na początku lutego 2023 roku, wynika, że aż 67% respondentów na bieżąco wydaje wszystkie środki. 39% nie posiada żadnych oszczędności[i]. To niebezpieczna sytuacja – staraj się mieć poduszkę finansową, która wynosi mniej więcej tyle, ile Twoje trzymiesięczne wynagrodzenie. 

Masz wolne środki? Jeśli znajdują się na nieoprocentowanym koncie, to tracą na wartości. Weź pod uwagę inwestycję. Nie musisz mieć dziesiątek czy setek tysięcy złotych.  W co inwestować małe kwoty? Przede wszystkim możesz wpłacić na bezpieczne lokaty lub konta oszczędnościowe. Po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych obecnie masz szansę zarobić na tym około 6%. To dużo mniej niż wynosi inflacja, ale lepiej niech środki trafią na lokatę niż na nieoprocentowane konto.

Jak inwestować? Sprawdź  fundusze TFI, a wśród nich Fundusze Inwestycyjne Otwarte, Specjalistyczne Fundusze Otwarte i Fundusze Inwestycyjne Zamknięte. Poza tym możesz inwestować w akcje, waluty i nie tylko. Bierz pod uwagę wyłącznie takie instrumenty, na których się znasz, masz na ich temat przynajmniej wiedzę teoretyczną. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem i nie gwarantuje realizacji założonego celu inwestycyjnego. Nie ryzykuj od razu wysokiej kwoty – daj sobie czas, poznaj rynki i dopiero wtedy stopniowo zwiększaj sumę, którą inwestujesz.

Przed podjęciem ostatecznych decyzji inwestycyjnych pamiętaj, by dokładnie zapoznać się z prospektem informacyjnym danego funduszu oraz z dokumentem zawierającym kluczowe informacje. Prospekty Funduszy Allianz zawierające wymagane prawem informacje, w tym o ryzyku inwestycyjnym, opłatach, kosztach i podatkach dostępne są na stronie  www.allianz.pl/tfi.

https://krd.pl/centrum-prasowe/informacje-prasowe/2023/co-3-polak-w-ciagu-ostatniego-polrocza-nie-odlozyl-zadnych-pieniedzy
Treści zawarte na niniejszej stronie internetowej mają charakter informacyjny oraz reklamowy. Nie należy ich traktować jako oferty Funduszu lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.), jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 ze zm.), a także nie są formą świadczenia pomocy prawnej, ani nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.