Podstawowe formy oszczędzania
i inwestowania

Inwestycje | 4 minuty

Eksperci sugerują, że każdy powinien posiadać poduszkę finansową, która wynosi co najmniej trzykrotność wynagrodzenia danej osoby1. To środki na czarną godzinę, które przydadzą się, kiedy stracisz pracę albo pojawią się nieprzewidziane wydatki. Kiedy zgromadzisz już środki, warto pomnażać je przez inwestowanie, aby zyskiwały na wartości. Na czym polega oszczędzanie? Jakie są sposoby inwestowania pieniędzy? Sprawdź, jakie są najlepsze formy.

Spis treści:

  1. Oszczędzanie – definicja
  2. Inwestowanie – definicja
  3. Na czym polega różnica między oszczędzaniem a inwestowaniem?
  4. Jak lokować oszczędności?
  5. Jak inwestować i pomnażać oszczędności?

Główny Urząd Statystyczny definiuje oszczędzanie jako umiejętność zatrzymania całości lub części zarobionych pieniędzy, żeby je wykorzystać w przyszłości1. W skrócie to zarządzanie pieniędzmi tak, aby nie wszystkie wydać.

Sytuacja gospodarcza w Polsce nie sprzyja oszczędzaniu. Według Głównego Urzędu Statystycznego inflacja wyniosła w lutym 2023 roku aż 18,4%, czyli o tyle przeciętnie wzrosły ceny w stosunku do tego samego miesiąca ubiegłego roku2. Podwyżki pensji nie nadążają za inflacją, co oznacza, że za wynagrodzenie możesz kupić coraz mniej.

Problemy Polaków z odkładaniem pieniędzy potwierdza wynik badania „Oszczędzanie Polaków w inflacji” przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów. Okazuje się, że pod koniec 2022 roku aż 70% Polaków miało problemy z gromadzeniem środków. Co trzeci Polak przez ostatnie pół roku nie powiększył oszczędności. Połowa posiadała wolne środki, a 40% z nich musiało do nich sięgnąć, aby podołać coraz wyższym cenom3.

Im jesteś w stanie więcej odkładać, tym lepiej. Staraj się to robić, nawet jeśli zdołasz oszczędzić niewielką kwotę miesięcznie. 

Kiedy masz już oszczędności, możesz nimi zarządzać. Czy wiesz, co to jest inwestowanie? Zdarza się, że Polacy używają tego pojęcia jako synonim oszczędzania, a to błąd. Definicja inwestowania wskazuje, że to lokowanie środków w celu ich powiększenia. Załóżmy, że masz 100 tys. zł odłożonych pieniędzy. Decydujesz się kupić np. walutę euro, aby zarobić, kiedy jej kurs wzrośnie. Inwestowanie nie oznacza, że na pewno osiągniesz zysk. Łączy się z ryzykiem – możesz stracić część środków, a nawet wszystkie.
Wiesz, na czym polega inwestowanie. Czym się zatem różni od oszczędzania? Kiedy odkładasz pieniądze, nie podejmujesz żadnego ryzyka. Środki możesz mieć na rachunku bankowym, wpłacić na lokatę lub konto oszczędnościowe. W każdym z tych przypadków masz pewność, że ich nie stracisz, ale ich wartość maleje w wyniku inflacji. Tutaj pojawia się lokowanie oszczędności. Możesz zainwestować wolne środki, aby osiągnąć zysk. Efektywnie oszczędzasz, kiedy chronisz środki przed utratą wartości. Natomiast rezultat dobrego inwestowania stanowi pomnożenie pieniędzy. 

Możesz wybrać różne formy oszczędzania i inwestowania. Jak wykorzystać środki, aby chronić je przed utratą wartości i jednocześnie nie ryzykować utraty kapitału?

Przede wszystkim nie trzymaj gotówki w domu. W ten sposób nie uchronisz jej przed zmniejszeniem siły nabywczej, a poza tym pieniądze nie będą bezpieczne.

Może Ci się wydawać, że ryzyko włamania Cię nie dotyczy, a tymczasem w 2022 roku widać było tendencję wzrostową w takich zdarzeniach. Tylko na Mazowszu od początku roku do końca listopada doszło do 874 włamań do mieszkań. To oznacza wynik o 40% wyższy niż rok wcześniej4

Środki nie powinny trafić na nieoprocentowane konto – na nim również tracą na wartości. Weź pod uwagę:

  • Lokaty terminowe – możesz wpłacić określoną kwotę na ustalony okres. Po tym czasie na Twój rachunek trafi kapitał powiększony o odsetki. Obecnie możesz zarobić nawet ponad 8%, ale od wyniku musisz odjąć podatek od zysków kapitałowych, który wynosi 19%. Lokata nie chroni obecnie środków przed utratą wartości ze względu na wysoką inflację.
  • Konto oszczędnościowe – załóż taki rachunek, a zarobisz mniej więcej tyle, co na lokacie terminowej. Czym się różnią te produkty? Z konta oszczędnościowego da się przeważnie wypłacać środki – nie są zamrożone, więc w razie potrzeby możesz po nie sięgnąć.
  • Obligacje skarbowe – zabezpiecza je Skarb Państwa. Nie ponosisz ryzyka – kupujesz i zarabiasz. W 2022 roku padł rekord popularności tych papierów wartościowych. Skarb Państwa sprzedał obligacje skarbowe o wartości 57,1 mld zł, czyli o 32% więcej niż w 2021 roku5.
  • IKE i IKZE – dzięki tym produktom możesz odkładać środki na przyszłość i korzystać z preferencji podatkowych. Wpłaty na IKZE możesz odliczyć od dochodu tzn. podstawy opodatkowania. Natomiast od zarobków z IKE nie zapłacisz podatku od zysków kapitałowych. W obu przypadkach musisz spełnić określone warunki.

Oczywiście to tylko wstęp do tego, jak inwestować i pomnażać oszczędności. Możesz wybrać różne formy. Na które warto postawić? 

Zastanawiasz się, w co najlepiej inwestować pieniądze? Pamiętaj, że zawsze wiąże się to z ryzykiem. Dlatego nie inwestuj, jeśli nie znasz się na danej branży czy produktach finansowych. Różne formy mogą Cię kusić perspektywą wysokich zarobków, ale najpierw dowiedz się o nich więcej.

Przygotuj się do inwestowania – nie musisz mieć dużego kapitału. Wystarczy niewielka kwota. Jeśli zaczynasz, przeznacz pewną część oszczędności, a najlepiej spróbuj inwestować wirtualnie, nie ryzykuj pieniędzy. Po czasie sprawdź, jaki udałoby Ci się osiągnąć wynik.

W co inwestować małe kwoty? Masz różne opcje – tak samo możesz zagospodarować większe sumy. Weź pod uwagę:

  • Fundusze inwestycyjne – Twoimi środkami gospodaruje zespół specjalistów. Nie musisz tego robić na własną rękę. Przykładem są fundusze TFI z naszej oferty, dzięki którym możesz osiągnąć wysoki zysk w dłuższym czasie.
  • Waluty – mogą przynieść bardzo wysokie zyski, ale też licz się z dużym ryzykiem. Według Komisji Nadzoru Finansowego w 2021 roku aż 72% inwestorów poniosło stratę na rynku Forex6.  
  • Ubezpieczenie z oszczędzaniem – dzięki temu produktowi masz polisę na życie i odkładasz pieniądze w ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych (UFK). To środki, które możesz w przyszłości wykorzystać na dowolny cel. Wybierz, w jakie fundusze chcesz inwestować w zależności od poziomu ryzyka, jakie akceptujesz i oczekiwanych zysków.
  • Akcje – czyli handel papierami wartościowymi. Jeśli je kupisz, to masz udziały w danym przedsiębiorstwie. Twój wynik finansowy zależy od tego, jak zmieni się cena akcji.

Chcesz inwestować? Pamiętaj, że zawsze ponosisz ryzyko i nie masz gwarancji osiągnięcia założonego celu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie zapoznaj się z prospektem informacyjnym danego funduszu oraz z dokumentem zawierającym kluczowe informacje. Prospekty informacyjne Funduszy Allianz dostępne są na stronie www.allianz.pl/tfi.

Treści zawarte na niniejszej stronie internetowej mają charakter informacyjny oraz reklamowy. Nie należy ich traktować jako oferty Funduszu lub towarzystwa funduszy inwestycyjnych w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 380 ze zm.), jak również usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. poz. 1768 ze zm.), a także nie są formą świadczenia pomocy prawnej, ani nie zawierają informacji wystarczających do podjęcia decyzji inwestycyjnej.