Zamarznięte szyby w samochodzie? Dowiedz się, jak sobie z tym poradzić

Samochód | 3 minuty

Poranek, szybkie śniadanie i kawa wypita w biegu, bo jesteś już spóźniony, a przecież obiecałeś jeszcze odwieźć dziecko do szkoły. Niestety, na parkingu odkrywasz, że nocne przymrozki nie ominęły Twojego auta. Przydałby się dobry sposób na zamarznięte szyby w samochodzie. Podpowiadamy więc, jak odmrozić szyby w aucie i co robić, aby nie zamarzały w przyszłości.

Spis treści:

Gotowe środki do odmrażania szyb

Jeśli szukasz metody, która gwarantuje szybkie pozbycie się lodu i szronu z szyb, a jednocześnie jest dla nich bezpieczna, to lepiej zwrócić się w stronę profesjonalnych rozwiązań. Należy do nich z pewnością specjalistyczny płyn do rozmrażania szyb. Taki płyn zakupisz w serwisie samochodowym, na stacji albo przez internet. Plusem odmrażacza do szyb jest cena – sporą butelkę kupisz nawet za mniej niż 10 zł. Do jego zalet należy także wygodna forma aplikacji – płyn w sprayu można szybko nanieść na powierzchnię szyby.

Czasem wystarczy sam środek, który rozpuszcza lód, czasem warto skorzystać z dodatkowej pomocy skrobaczki do szyb, którą szybko usuniesz pozostałości. Wszystko zależy od składu odmrażacza.

Jeśli zdecydujesz się na zakup płynu do rozmrażania szyb, zaopatrz się przy okazji w zimowy płyn do spryskiwaczy. Chociaż zimy w Polsce są coraz bardziej kapryśne i temperatura rzadko spada poniżej zera, to w wielu miejscach Polski wciąż możemy trafić na srogą zimę. Poza tym warto zawsze być przygotowanym na zmianę pogody.

Co zrobić, żeby szyby w samochodzie nie zamarzały?

Oczywiście zamiast odmrażać szyby każdego poranka, lepiej zapobiegać ich zamarzaniu Wystarczy zasłonić szyby samochodu na noc. Możesz do tego celu wykorzystać zwykłą tekturę albo specjalistyczną osłonę antyszronową.

Minusem tego pierwszego rozwiązania jest jednorazowość tektury – raz pokryta szronem, gdy ten rozpuści się, rozmięknie i nie będzie nadawać się już do użycia. Jej plusem natomiast jest z pewnością niski koszt. Osłona na samochód posłuży Ci dłużej, ale jej cena wynosi już kilkadziesiąt złotych.

Zrób to sam – domowy sposób na zamarznięte szyby

Czasem jednak zdarza się tak, że zanim zatroszczysz się o rozwiązanie możliwego problemu, ten już się pojawił i wymaga natychmiastowego działania.

Co zrobić, jeśli trafisz na zamarzniętą szybę, a pod ręką nie masz żadnego gotowego płynu do rozmrażania szyb? Oczywiście możesz użyć skrobaczki do szyb, ale to proste urządzenie może nie poradzić sobie z grubszą warstwą lodu. Nie polecamy w takich wypadkach także korzystać z kart, np. kredytowych, którymi niektórzy próbują usuwać szron. Jest to bardzo czasochłonne i może skutkować zniszczeniem karty.

Jeśli masz możliwość, możesz wykonać szybko domowy odmrażacz do szyb. Ma bardzo prosty skład i potrzebne będą Ci do niego produkty, które z pewnością już posiadasz. Jak zrobić domowy odmrażacz do szyb? Najprostszy przepis to ten składający się z octu i wody w proporcji 2:1. Czy ocet zamarza? Tak, ale w bardzo niskich temperaturach, które u nas raczej nie występują.

Do stworzenia domowego odmrażacza do szyb możesz także wykorzystać alkohol – wystarczy miarka bezbarwnego denaturatu. Jeśli od razu zacząłeś zastanawiać się, czy alkohol zamarza, to tak, ale również w bardzo niskich temperaturach. Temperatura zamarznięcia takiego domowego odmrażacza zależy oczywiście od stężenia alkoholu – im jest ono większe, tym silniejsze mrozy wytrzyma specyfik.

Domowy odmrażacz do szyb ma też niestety swoje minusy – niezbyt przyjemnie pachnie i może pozostawiać smugi na szybie. Możesz więc pomyśleć o dodaniu do roztworu niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.

Choć z roku na rok zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, to nawet niewielkie wahania w temperaturach i spadki poniżej zera o 1-2 stopnie wystarczą, aby na szybach pojawił się lód. Warto być przygotowanym na takie sytuacje.

A jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że Twoje szyby są zabezpieczone, w każdej możliwej sytuacji, skorzystaj z naszych dodatkowych opcji ubezpieczenia samochodu, wśród których znajdziesz ubezpieczenie szyb

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.