Porysowana szyba w samochodzie - jak sobie z tym poradzić?

Samochód | 7 minut

Porysowana szyba w aucie to częsty problem. Rysy na szybie może spowodować niewielka gałąź albo, dość częsty przypadek, kamyk, który wydostał się z dużą prędkością spod kół samochodu jadącego przed Tobą.

Jak unikać sytuacji, które mogą skutkować porysowaniem szyby? Jak usunąć rysy z szyby samochodowej oraz dlaczego należy zrobić to jak najszybciej? Odpowiadamy.

Spis treści:

Konsekwecje jazdy z porysowaną szybą w aucie

Nawet niewielki kamień może uderzyć z taką siłą, że kończy się to pęknięciem szyby i wtedy trzeba ją po prostu wymienić – inaczej grozi to mandatem w wysokości 500 zł. Dodatkowo takie auto nie przejdzie pomyślnie przeglądu technicznego. Niebezpieczna jest także jazda z porysowaną szybą – rysy mogą prowadzić w słoneczny dzień do załamywania się światła i oślepienia kierowcy.

Dlatego nie warto pozostawiać porysowanej szyby samochodu w takim stanie, nawet, jeśli jazda z nią nie jest zagrożona mandatem. Usuwanie rys z szyb samochodu możesz pozostawić profesjonalistom lub zająć się tym samodzielnie – tylko czy to drugie rozwiązanie jest na pewno bezpieczne? 

Co może spowodować porysowanie szyby w samochodzie?

Niestety im auto jest starsze, tym zazwyczaj więcej rys pojawia się na szybie. W jaki sposób dochodzi do porysowania szyby oraz jak zapobiec podobnym sytuacjom?

Porysowana szyba w aucie w wyniku uderzenia kamienia

O jednej z najczęściej przyczyn występowania zarysowań już wspomnieliśmy i jest to odprysk na szybie samochodowej powstający z powodu drobnych kamieni wydostających się spod kół pojazdu jadącego przed nami. Wystarczy ułamek sekundy, by na szybie auta pojawiła się rysa. Najgorsze jest to, że nie ma właściwie możliwości zapobiegania takim sytuacjom.

Czasem jednak uszkodzenie dokonuje się w wyniku zaniedbania.

Rysy na szybie samochodowej od wycieraczek

Częstym przypadkiem jest porysowana szyba w samochodzie od wycieraczek. Dzieje się tak, kiedy wycieraczki są już zużyte albo zabrudzone, np. piaskiem. Dlatego chcąc uniknąć porysowanej szyby samochodowej, zwracaj uwagę na stan i czystość wycieraczek, tym bardziej że nie jest to drogi element wyposażenia auta.

Jak naprawić uszkodzoną szybę w samochodzie?

Porysowaną szybę samochodu powinieneś oczywiście naprawić. Polerowanie szyby przedniej możesz wykonać sam lub zlecić to mechanikowi. Ta druga opcja jest droższa. Cena polerowania szyb samochodowych w profesjonalnym zakładzie zależy od miasta czy wielkości uszkodzenia, ale zazwyczaj oscyluje w granicach 100-200 zł. To i tak mniej, niż w przypadku decyzji o zakupie nowej szyby. Serwisy samochodowe do szlifowania szyb samochodowych stosują specjalne narzędzia oraz odpowiednie pasty do polerowania szyb.

Można więc zapytać, czy posiadając środek na porysowane szyby samochodowe, można samodzielnie usunąć takie uszkodzenie? Tym bardziej, że w internecie z łatwością znajdziesz całe zestawy do naprawy. Decyzja może się odbić czkawką – pasty polerskie i narzędzia nie należą do najtańszych, a do ich używania potrzebna jest choć minimalna wiedza. Jeśli zbyt mocno zeszlifujesz szybę, będziesz musiał wymienić ją na nową.

Jak usunąć rysy z szyby samochodowej domowym sposobem?

Może zdarzyć się tak, że nie będziesz mieć możliwości umówienia szybkiej naprawy. Co wtedy? W sieci znajdziesz z pewnością poradniki dotyczące polerowanie szkła domowym sposobem. Jednym z najczęściej wymienianych sposobów jest pasta do zębów, która ma pomóc na rysy na szybie.

Ale czy rzeczywiście takie sposoby działają? Być może mogą pomóc w przypadku niewielkich zarysowań. Ich stosowanie jest też nieco niepewne, jako że w wyniku niewłaściwego polerowania szkła, można doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Jeśli masz możliwość, skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

Ubezpieczenie szyb samochodowych       

Jeśli przed naprawą szyb w serwisie powstrzymuje Cię cena usługi, powinieneś zastanowić się nad skorzystaniem z możliwości rozszerzenia swojego dummy ubezpieczenia OC o dodatkowe ubezpieczenie szyb samochodowych. Ubezpieczenie szyb działa w sytuacji nagłego zdarzenia, takiego jak np. uderzenie kamykiem spod kół czy spadająca gałąź. Czy warto? Sprawdźmy.

 • Ile kosztuje wymiana szyby na nową?
  Koszty zaczynają się od 400-500 zł. Wiele zależy od marki samochodu, miasta, w którym jest serwis oraz specyfikacji szyby. Za wymianę droższego modelu z funkcjami podgrzewania i czujnika deszczu, zapłacisz 1000-2000 zł lub nawet więcej.
 • Ile kosztuje ubezpieczenie szyb?
  Ubezpieczenie szyb w Allianz łatwo wyliczysz w kalkulatorze online - opcja ta jest dostępna w pakiecie Ekstra oraz Max.
 • Które szyby mogę ubezpieczyć?
  Allianz zapewnia ubezpieczenie szyb przedniej, tylnej i bocznych.
 • Czy szyby są wymieniane na oryginalne?
  Szyby są najczęściej wymieniane na zamienniki, chyba że dla danego modelu pojazdu takie szyby są niedostępne – wówczas wymieniamy na oryginalne. Tak więc to zależy od modelu auta. Przykładamy dużą wagę do świadczenia usług wysokiej jakości, dlatego współpracujemy z renomowanymi serwisami naprawczymi.

Warto także dodać, że ubezpieczając szyby w ramach dodatkowego ubezpieczenia, nie stracisz zniżek na AC w Allianz, jeśli w wyniku zdarzenia drogowego ucierpiały jedynie szyby Twojego auta. Niewielki roczny wydatek pozwoli Ci więc nie tylko uniknąć wysokich kosztów naprawy lub wymiany szyby, ale i zachować cenne zniżki na AC.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.