Co zrobić, kiedy doszło do kradzieży samochodu podczas naszej nieobecności?

Samochód | 6 minut

Wykrywalność kradzieży samochodów w Polsce nie jest duża – w 2019 roku policji udało się wykryć jedynie nieco ponad 20% sprawców kradzieży pojazdów[1]. Dlatego właściciele samochodów powinni przede wszystkim zadbać o jak najlepsze przygotowanie się na sytuację kradzieży auta.

Jak zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą, co zrobić, gdy nasz samochód zostanie skradziony oraz jak poradzić sobie w sytuacji, gdy kradzieży auta dokonano pod naszą dłuższą nieobecność – np. w czasie urlopu?

Spis treści:

Spis treści:
 

Kradzież samochodu podczas nieobecności

Zacznijmy od kradzieży podczas naszej nieobecności – co zrobić, jeśli doszło do kradzieży naszego samochodu, a my w tym czasie wypoczywamy nad jeziorem w innej części kraju? Generuje to jeden, podstawowy problem – opóźniony czas reakcji i zgłoszenia kradzieży. Możemy tego dokonać dopiero po stwierdzeniu faktu, czyli po powrocie z wyjazdu, a więc często wiele dni po kradzieży auta. Taka zwłoka z pewnością negatywnie wpłynie na szanse na odzyskanie naszego samochodu.

Ale co z ubezpieczeniem? Czy będziemy mieć problem z tego powodu? Nie, nie powinniśmy. Ogólna zasada jest taka, że ubezpieczyciel liczy czas na zgłoszenie szkody – a więc także czas na zgłoszenie kradzieży auta – od czasu jej stwierdzenia. Jeżeli więc zorientujemy się dopiero po naszym powrocie, że samochód został skradziony, to czas na zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela będzie się liczył od tego właśnie momentu.

Pamiętajmy także, że nie ma co zwlekać, ponieważ ubezpieczyciele wymagają zgłoszenia szkody w ciągu kilku dni – dokładny zakres czasowy zawarty jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU), ale zazwyczaj wynosi od 1 do 7 dni, chociaż niektórzy ubezpieczyciele używają formuły „niezwłocznie”.

Przejdźmy teraz do tego, co należy, krok po kroku, zrobić w przypadku kradzieży samochodu.

Postępowanie w przypadku kradzieży samochodu

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to telefon na policję. Pamiętajmy, że zgłoszenie kradzieży samochodu na policję powinno zostać wykonane możliwie jak najszybciej. Podczas rozmowy podajmy dokładne dane auta (model, markę, kolor) i okoliczności kradzieży. Poczekajmy na miejscu na patrol. Będzie także konieczna wizyta na komisariacie, podczas której otrzymamy dokumenty potwierdzające zgłoszenie kradzieży auta (będą one niezbędne do zgłoszenia szkody u ubezpieczyciela i wyrejestrowania samochodu).

Zgłoszenie kradzieży auta ubezpieczycielowi

Następnie należy zgłosić kradzież ubezpieczycielowi – należy to zrobić możliwie szybko, najlepiej tego samego dnia, kiedy zorientowaliśmy się, że auto zostało skradzione. Jeśli się spóźnimy, możemy nie otrzymać odszkodowania za kradzież samochodu. Ubezpieczyciel zażąda od nas:

  • dokumentów potwierdzających zgłoszenie kradzieży,
  • kompletu dokumentów samochodu,
  • kompletu oryginalnych kluczyków. Brak wszystkich kompletów kluczy albo przekazanie dorobionych kluczy może wymagać dodatkowego wytłumaczenia, warto więc mieć dokument wyjaśniający, chociażby w postaci notatki policyjnej.

Wszystkie te rzeczy odbierze od nas rzeczoznawca-likwidator, który pojawi się u nas w ciągu ok. tygodnia od daty zgłoszenia kradzieży ubezpieczycielowi.

Ile należy czekać na odszkodowanie za kradzież samochodu?

Kodeks Cywilny przewiduje, że ubezpieczyciel ma na to 30 dni od daty otrzymania przez niego informacji ze strony policji, że ta zakończyła postępowanie dotyczące skradzionego samochodu i potwierdza, że do kradzieży faktycznie doszło.

Ostatnim krokiem jest wizyta w Wydziale Komunikacji w celu wyrejestrowania pojazdu – inaczej będziemy musieli zapłacić za OC auta, którego już fizycznie nie posiadamy.

Jak zabezpieczyć samochód przed kradzieżą?

Odpowiednie zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą to jeden z warunków otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela. Podstawowe zabezpieczenie przed kradzieżą samochodu można rozumieć jako:

  • zabezpieczenie auta zgodnie z jego konstrukcją (np. użycie kluczyka),
  • niepozostawianie bez nadzoru w miejscu, do którego dostęp mają osoby nieupoważnione, takich elementów, jak klucze czy inne urządzenia służące do otwierania pojazdu i dokumenty.

Warto jednak pamiętać, że takie proste zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą w wielu przypadkach na niewiele się zda. Dlatego też wiele osób inwestuje w dodatkowe antywłamaniowe zabezpieczenia auta: systemy alarmowe, kamerki czy immobilisery i blokady elektryczne.

Pamiętajmy, że decydując się na urządzenia do zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą, powinniśmy wybierać sprzęt, który ma odpowiednie atesty, inaczej może on nie zostać uznany przez ubezpieczyciela. 

Inne, choć nietypowe wciąż dla wielu kierowców, zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą, to systemy lokalizacji, które pozwalają na wskazanie miejsca przebywania auta. Dzięki temu, jeśli system nie został odinstalowany przez złodziei, zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą z GPS-em pokaże miejsce przebywania skradzionego pojazdu, co z pewnością znacznie zwiększy szanse na odzyskanie auta.

Ubezpiecz swój samochód na wypadek kradzieży

Nie ma zabezpieczenia, które na 100% uchroni auto przed kradzieżą. To, co możemy jednak zrobić, to zagwarantować sobie wsparcie na wypadek takiego zdarzenia, wykupując odpowiednie ubezpieczenie.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży dostępne jest w ramach ubezpieczenia AC (autocasco). To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu od kradzieży, zależy oczywiście od wielu czynników (chociażby od wartości pojazdu, ale także jego „popularności” wśród złodziei), ale pakiet OC/AC nie jest tak wielkim wydatkiem, jak wielu właścicieli aut myśli. Koszt ten wydaje się jeszcze mniejszy w obliczu możliwości utraty samochodu. Cenę ubezpieczenia AC w pakiecie z OC w Allianz możesz łatwo sprawdzić, korzystając z naszego kalkulatora.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.

Artykuły mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.