Co obejmuje ubezpieczenie AC i OC?
Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu powinien zawrzeć umowę OC dla tego auta. Dzięki temu, jeśli spowoduje szkodę innym uczestnikom ruchu drogowego, koszt jej naprawy weźmie na siebie towarzystwo ubezpieczeniowe.
Powinieneś mieć świadomość, że OC chroni nie tylko wtedy, gdy spowodujesz wypadek lub kolizję. Obejmuje ono także zdarzenia, do których doszło przy wsiadaniu do auta i wysiadaniu z niego, podczas załadunku oraz rozładunku, a także garażowania, zatrzymania i postoju. W przypadku OC obowiązują wysokie minimalne sumy gwarancyjne, które obecnie wynoszą 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych oraz 1,05 mln euro dla majątkowych.
Z tej polisy mogą być pokryte nie tylko koszty naprawy pojazdu poszkodowanego, ale również holowanie, korzystanie z auta zastępczego, wydatki na leczenie, rehabilitację i wiele innych. Zakres ochrony w ramach OC jest regulowany wspomnianą ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych.
Liczba aktywnych umów dobrowolnego autocasco wynosiła według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń na koniec 2020 roku 7,49 mln. W ramach tych polis zlikwidowano 804 006 szkód, których średni koszt wyniósł 6803 zł. W przypadku AC zakres ochrony jest uzależniony od umowy zawartej z ubezpieczycielem – to klient decyduje, jak ma być ona szeroka, jakie będzie obejmować ryzyka i od tego jednocześnie zależy wysokość składki. Co obejmuje AC? W ramach autocasco możesz otrzymać odszkodowanie, m.in. jeśli auto zostanie skradzione, uszkodzone w wyniku działania osób trzecich, działania sił natury, ale również wówczas, gdy sami nieumyślnie spowodujemy szkodę.