Wyjazd samochodem na narty – o czym pamiętać?

Samochód | 4 minuty

Wybierasz się na narty i organizujesz własny dojazd? Świetnie, będziesz bardziej niezależny w podróży. Jednak czy to się opłaca? W końcu będziesz musiał we własnym zakresie zadbać o paliwo, zaplanowanie trasy oraz stan techniczny samochodu. 

Jak się przygotować do wyjazdu na narty samochodem? Co zabrać i czego oczekiwać w zależności od wybranego ośrodka narciarskiego? Zaplanuj swój zimowy urlop z naszym poradnikiem.  

Spis treści:

Co zabrać na wyjazd na narty?

Zacznijmy od niezbędnego sprzętu narciarskiego. Jeśli nie planujesz wypożyczać sprzętu na miejscu, musisz wziąć ze sobą narty, wiązania, pokrowiec na narty, buty narciarskie, kije, gogle, kask i ochraniacze. Z dodatkowych akcesoriów potrzebne będą okulary przeciwsłoneczne, plecak na stok, brelok do przypięcia ski-passu oraz termos. 

Odzież na narty to przede wszystkim: kombinezon albo spodnie narciarskie i kurtka, softshell, skarpety narciarskie, rękawice, bielizna termiczna, bluza z rękawem i golfem, szalik/komin na szyję, czapka pod kask. Jeśli chodzi zaś o wyposażenie kosmetyczki, na nartach przyda Ci się krem z filtrem UV, tłusty krem zabezpieczający przed zimnem i pomadka do ust. Nie zapomnij też o apteczce.

Na koniec rzut oka na dokumenty. Koniecznie zapakuj dokument potwierdzający rezerwację hotelu, polisę dummy ubezpieczenia OC i turystycznego, kartę EKUZ, dowód osobisty i prawo jazdy, paszport (jeśli jest wymagany), kartę płatniczą i trochę gotówki.

Gdzie jechać na narty samochodem?

Wiesz już, co zabrać na wycieczkę na narty, ale nie podjąłeś jeszcze decyzji o kierunku podróży? Sprawdź, gdzie zorganizować wyjazd na narty zgodnie z naszymi rekomendacjami.  

Popularne ośrodki narciarskie w Polsce

Na wyjazd na narty dla początkujących polecamy rodzime ośrodki narciarskie. Znajome otoczenie i język sprawią, że poczujesz się pewniej, stawiając swoje pierwsze kroki na stoku. Najlepsze miejsca na wyjazd na narty w Polsce to od lat Czarna Góra, Białka Tatrzańska, Szczyrk, Jaworzyna Krynicka, Zieleniec, Szklarska Poręba (dla rodzin) i oczywiście Zakopane z Kasprowym Wierchem.

Ile kosztuje wyjazd na narty w Polsce? Niższe ceny czekają na Ciebie w Zieleńcu i Czarnej Górze, nieco wyższe w Zakopanem, Krynicy-Zdroju i Karpaczu. Najbardziej prestiżowo spośród polskich kurortów prezentuje się natomiast Szczyrk.

Wyjazd na narty do Włoch

Chcesz zakochać się w narciarstwie? Na swój pierwszy wyjazd na narty powinieneś wybrać zatem Włochy. Włoskie stoki są niezwykle słoneczne i malownicze, a temperament i otwartość Włochów stwarzają przyjazną i ciepłą atmosferę dla narciarzy z każdego zakątka Europy. Na wyjazd na narty do Włoch polecamy przede wszystkim Livigno, ośrodek położony blisko szwajcarskiej granicy, którego specyficzny mikroklimat stwarza najlepsze warunki do uprawniania sportów zimowych. 

Różnorodność tras zjazdowych przyciąga narciarzy o każdym stopniu zaawansowania, a wśród nich sporą część stanowią rodziny. A więc gdzie na narty z dziećmi? Z całą pewnością do Livigno. A co dla fanów narciarstwa biegowego? Na pewno równie popularna jest Dolina Fiemme.

Wyjazd na narty do Francji

Polskę i francuskie ośrodki narciarskie dzieli ok. 1,5 tysiąca kilometrów. Jeśli więc wybierać zorganizowany wyjazd na narty, to właśnie do Francji – oszczędzisz sobie tym samym wielogodzinnego prowadzenia samochodu oraz zmartwień o sprawność techniczną swojego auta. Który region i kurort wybrać na narty we Francji? Na pewno nie pożałujesz wyjazdu do Espace Killy, terenu narciarskiego z dwoma słynnymi ośrodkami Val d’Isere oraz Tignes. Znajduje się tu wszystko, czego można oczekiwać od francuskiej części Alp. Dwa lodowce zapewniają doskonałe warunki śniegowe, trasy przebiegające przez Park Narodowy Vanoise gwarantują mnóstwo malowniczych krajobrazów, a warunki w ośrodku Tignes zachęcają do odwiedzin nawet początkujących amatorów alpejskiej jazdy.

Wyjazd na narty do Austrii

Wyjazd na narty w Alpy austriackie nie może się nie udać. Znajduje się tu wiele kultowych ośrodków narciarskich z Kaprun na czele. Region rozciąga się pomiędzy masywami Schmittenhöhe, Kitzsteinhorn i Maiskogel. Stoki dwóch pierwszych gór z reguły oblegane są przez doświadczonych narciarzy, trasy Maiskogel chętniej wybierają rodziny z dziećmi. Rodzinnie jest też w regionie Villach w Alpach Karynckich.

Na narty do Austrii samochodem co roku wyjeżdża wielu Polaków. Najczęściej wybierane są ośrodki znajdujące się w Tyrolu, np. Innsbruck, do którego można dostać się zarówno przez Niemcy (z północno-zachodniej części Polski), jak i przez Czechy (z Polski południowej). A gdzie jechać na narty do Austrii najbliżej Polski? Jeśli zależy Ci na jak najkrótszej podróży, wybierz ośrodki w Alpach Wiedeńskich.

Gdzie jeszcze warto jechać?

Warto docenić także naszych najbliższych sąsiadów i zorganizować wyjazd na narty na Słowację albo do Czech. Najlepsze i najbardziej znane ośrodki na Słowacji to Tatrzańska Łomnica, Jasna Nizke Tatry, Snow Paradise – Wielka Racza – Oszczadnica, Park Snow Donovaly i Ski Park Kubinska Hola. Ideałem jest zdecydowanie Tatrzańska Łomnica. Nie dość, że jest największym i najwyżej położonym ośrodkiem na Słowacji, to jeszcze znajduje się zaledwie 30 kilometrów od polskiej granicy.

A gdzie na narty do Czech? Tutaj nie chodzi o wysokości, ale o warunki do jazdy. Śnieg w czeskich ośrodkach narciarskich utrzymuje się wyjątkowo długo, bo specyficzne, wyżynne ukształtowanie kraju ogranicza dopływ ciepłych mas powietrza. Spośród czeskich kurortów warto polecić Harrachov, Benecko, Małą Upę, Bedrichov i Dolni Moravę.

 

O czym należy pamiętać przed podróżą na narty?

Im odleglejszą destynację wybrałeś, tym lepiej „uzbrojony” musi być Twój samochód. Masz przecież do pokonania setki kilometrów w zimowych warunkach, będziesz też jeździć w górskim terenie. Co zabrać na wyjazd na narty, gdy jedziesz własnym autem? Musisz zadbać przede wszystkim o opony i łańcuchy śniegowe. Rozważ nawet zakup nowych opon, bo im lepszy stan bieżnika, tym lepsza przyczepność do ośnieżonego i oblodzonego podłoża.

Jeśli wieziesz własny sprzęt narciarski, będziesz potrzebować specjalnego bagażnika – uchwytów na narty bądź bagażnika typu box dachowy. Poza tym sprawdź kompletność wyposażenia samochodowego – czy znajdują się w nim koło zapasowe, gaśnica, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy. Jako że urlop na nartach to wyjazd zimowy, powinieneś mieć ze sobą także skrobaczkę do szyb, płyn odmrażający i lekką łopatę do śniegu. Spakuj do auta latarkę i zapasowe baterie, bo zimą szybko zapada zmrok. Przed wyjazdem wykonaj przegląd techniczny samochodu. Tylko w ten sposób się upewnisz, czy Twoje auto jest na pewno gotowe do długiej, bezawaryjnej jazdy.

Przed ruszeniem w trasę powinieneś sprawdzić jeszcze specyfikę jazdy samochodem w krajach, przez które będziesz przejeżdżać oraz w kraju docelowym. Dowiedz się, jakie wyposażenie samochodu jest obowiązkowe oraz jakich zachowań podczas jazdy się wystrzegać. Np. w Austrii nie powinieneś używać wideo rejestratora, we Francji zalecane jest wożenie alkomatu, a np. w Czechach będziesz potrzebować winiet do poruszania się po autostradach.

Ubezpieczenie na wyjazd na narty

Gdy wybierasz się na narty, nie zapominaj o ubezpieczeniu. Nieważne, czy będzie to wyjazd na narty w Polsce czy za granicą – w obu sytuacjach musisz przygotować się na ewentualne zdarzenia losowe na trasie. 

Jeśli bez względu na odległość wybierasz się na narty własnym samochodem, powinieneś mieć, oprócz oczywiście obowiązkowego OC i ewentualnie Zielonej karty pojazdu, także ubezpieczenie AC oraz dobrze dobrane assistance. 

Z dala od domu kompleksowa ochrona na drodze jest niezwykle ważna, bo może zapewnić Ci nie tylko holowanie do punktu napraw i pojazd zastępczy, ale także – w ramach AC – środki na naprawę, nowe kluczyki w przypadku ich zgubienia oraz odszkodowanie po kradzieży auta. Zakres usług assistance będzie zależał od wybranego wariantu ubezpieczenia, więc rozważ taką opcję, która pokryje Twoje oczekiwania.

Opłata za połączenie telefoniczne zgodna z taryfą danego operatora

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.