Promem do Danii – zaplanuj letni wyjazd do Skandynawii

Podróż | 3 minuty
Duński krajobraz jest płaski, zielony, pełen pól uprawnych i urokliwych, wpół drewnianych wiosek. Nie ma tu wielu miast, a samą Kopenhagę zamieszkuje aż jedna czwarta całej duńskiej populacji. Niemniej jednak, ciekawa stolica z wyjątkowym klimatem, atrakcyjne trasy rowerowe, a także dogodne promy do Danii to powody, dla których warto odwiedzić ją choćby na kilka dni.
Spis treści:
 

Decydując się na podróż drogą morską, musisz jeszcze wybrać konkretny prom Polska-Dania. Opcji jest tu całkiem sporo, choć miej na uwadze, że najwięcej połączeń pojawia się w sezonie wakacyjnym, a konkretniej w czerwcu, lipcu i sierpniu. Wtedy bez problemu dostaniesz bilet na prom ze Świnoujścia czy z Kołobrzegu – kursy są codziennie, trzy, cztery razy w ciągu dnia.

Prom z Polski do Danii dociera do Kopenhagi i Ronne, czyli portu morskiego na Bornholmie. W zależności od przewoźnika może zapewniać transfer nie tylko osób, ale również samochodów osobowych, ciężarowych czy kamperów. Warto jednak dodać, że takie możliwości oferują przede wszystkim promy ze Świnoujścia – w przypadku Kołobrzegu w grę wchodzi jedynie transport pieszych, rowerów i motocykli.

Danię tworzą trzy główne bryły lądu: Zelandia (z Kopenhagą), Fonia i Jutlandia. Pomiędzy nimi kursują ogromne promy, które przewożą wielu pasażerów, a nawet pociągi! Natomiast mniejsze przybrzeżne wysepki są z nimi (oraz ze sobą) połączone małymi łodziami. Jeśli znudzą ci się ich nizinne, sielskie krajobrazy i wycieczki rowerowe, możesz popłynąć promem z Danii do Norwegii, która oferuje nieco więcej atrakcji turystycznych. Warto wybrać się do niej ze względu na fiordy, słynny klif Preikestolen, „naturalny park wodny” Jettegrytene czy małe miasteczka pełne urokliwych domków z ogródkami.

Promy na trasie Dania-Norwegia kursują regularnie przez cały rok, przy czym warto pamiętać, że na miejscu dostępne są też inne środki transportu, więc nie trzeba ograniczać się wyłącznie do drogi morskiej.

Zamiast decydować się na „poważniejsze” podróżowanie po Skandynawii, możesz ograniczyć się do wyspy Bornholm. Rowery są najlepszym sposobem na jej zwiedzanie, więc ta destynacja będzie dla ciebie strzałem w dziesiątkę, jeśli lubisz taką formę rekreacji. Położona jest bliżej niż Kopenhaga, dzięki czemu prom na Bornholm (Świnoujście i Kołobrzeg mają w ofercie te połączenia) płynie niespełna 5 godzin, czyli o kilka krócej.

Stosunkowo krótki czas rejsu sprawia, że wyspa Bornholm jest ciekawym pomysłem na dwu- czy trzydniową wycieczkę. Sprawdzi się w przypadku par, rodzin czy grup znajomych, którzy oczekują spokojnego, sielskiego klimatu, urokliwych zakątków i możliwości obcowania z naturą.

W Danii możesz korzystać z karty EKUZ, ale pamiętaj, że gwarantuje ona jedynie dostęp do niezbędnych, podstawowych świadczeń zdrowotnych i możesz z nich skorzystać  na takiej samej zasadzie, jak obywatele Danii. Oznacza to, iż mimo jej posiadania z własnej kieszeni będziesz musiał zapłacić za prywatną opiekę medyczną, czy transport medyczny do kraju. Ponadto nie zapewni ona odszkodowania w razie wielu innych zdarzeń, niezwiązanych z Twoim zdrowiem, jak np. kradzieży bagażu, ani nie zagwarantuje odszkodowania w przypadku wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Taką kompleksową ochronę pozwala uzyskać jedynie dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Wejdź na stronę: https://www.allianz.pl/dla-ciebie/turystyczne/ i skorzystaj z ubezpieczenia.
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.