W październiku na rynki akcyjne powrócił pozytywny sentyment, dzięki czemu spadki z poprzedniego miesiąca zostały w wielu przypadkach całkowicie odrobione. Indeks MSCI World, odzwierciedlający zachowanie cen akcji spółek z rynków rozwiniętych, wzrósł w październiku o 5,6% i zakończył miesiąc na historycznym szczycie. Słabiej natomiast zachowywały się akcje rynków wschodzących – indeks MSCI Emerging Markets wzrósł w tym czasie o 0,9%, po tym jak we wrześniu odnotował ponad czteroprocentowy spadek.
Wzrostom cen akcji sprzyjał napływ uspokajających informacji z chińskiego rynku nieruchomości, będącego największą na świecie (pod względem wartości) klasą aktywów. Evergrande, jeden z największych deweloperów Państwa Środka, dokonał płatności części zobowiązań odsetkowych, unikając tym samym formalnego bankructwa. Ponadto, rząd chiński zwrócił się do lokalnych instytucji finansowych o pomoc w stabilizacji sytuacji na rynku poprzez podtrzymanie finansowania dla kupujących oraz deweloperów. Wydaje się więc, że pożar został ugaszony. Przynajmniej tymczasowo.
Wzrosty cen akcji wspierane były również czynnikami fundamentalnymi – w październiku rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych spółek za trzeci kwartał, który wskazuje na utrzymanie się pozytywnego momentum; wyniki 82% spółek wchodzących w skład indeksu S&P500, które opublikowały raporty do 28.10.2021, były lepsze od oczekiwań analityków (wzrost zysku na akcję średnio o 38,6% w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku). W efekcie główne indeksy amerykańskie odnotowały pokaźne wzrosty: indeks S&P 500 zakończył miesiąc zwyżką o 6,9%, a technologiczny Nasdaq Composite o 7,3%. Oba te indeksy znalazły się na najwyższych poziomach w historii.
Wzrosty, choć mniejsze, odnotowały również główne indeksy w Europie. Niemiecki indeks akcji dużych spółek DAX zwyżkował w październiku o 2,8%, włoski MIB – o 4,6%, a francuski CAC40 o 4,8%. W Europie sezon wynikowy również zapowiada się optymistycznie: dla spółek wchodzących w skład indeksu Stoxx Europe 600 oczekiwany jest wzrost zysku netto przypadającego na akcję o ponad 57% w porównaniu z trzecim kwartałem 2020 roku. Z drugiej strony, inwestorzy wciąż obawiają się o wpływ kryzysu energetycznego na gospodarki starego kontynentu. Ogromny wzrost cen energii elektrycznej, gazu czy węgla może przełożyć się negatywnie na marże spółek oraz na kondycję finansową konsumentów w kolejnych kwartałach.