W sierpniu obserwowaliśmy kontynuację trendu wzrostowego na rynkach akcyjnych. Indeks MSCI World, grupujący spółki z rynków rozwiniętych, zakończył miesiąc wzrostem o 2,3%, powiększając tym samym stopę zwrotu od początku roku do 16,8%. Równie dobrze zachowywały się w sierpniu notowania spółek z rynków wschodzących: indeks MSCI Emerging Markets wzrósł w ubiegłym miesiącu o 2,4%. Indeks rynków wschodzących odrabiał straty zanotowane w lipcu (-7,0%), dzięki czemu jego wynik od początku roku znalazł się ponownie na plusie (+1,3%).
Wydarzeniem minionego, wakacyjnego miesiąca było bez wątpienia coroczne sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Inwestorzy z niecierpliwością czekali na jakiekolwiek komunikaty dotyczące tempa ewentualnego zacieśniania polityki monetarnej przez FED. Prezes Rezerwy Federalnej - Jerome Powell, w swoim przemówieniu wskazał, że ograniczenie skali skupu aktywów przez bank centralny może rozpocząć się w drugiej połowie roku, co nie oznacza jednak zapowiedzi podwyżek stóp procentowych w najbliższym czasie. Inwestorzy odczytali ten przekaz jako gołębi, co pozwoliło na utrzymanie się pozytywnych nastrojów na rynkach akcyjnych w końcówce miesiąca.
Perspektywa braku rychłych podwyżek stóp procentowych przyczyniła się szczególnie do wzrostu spółek technologicznych: Nasdaq Composite ustanowił w sierpniu po raz kolejny historyczny szczyt, kończąc miesiąc zwyżką o 4,0%. W tym czasie indeks szerokiego rynku amerykańskiego – S&P500, wzrósł o 2,9%. Ceny akcji spółek technologicznych zachowywały się dobrze również w Europie: niemiecki TecDAX zwyżkował w sierpniu o 6,0%, podczas gdy DAX zyskał 1,9%.