Indeks MSCI World, grupujący spółki notowane na rynkach rozwiniętych, wzrósł w ubiegłym miesiącu o 4,5%, powiększając skalę wzrostu od początku roku do 9,2%. Zwyżkowały również, choć w mniejszym stopniu, ceny akcji spółek z rynków wschodzących – indeks MSCI Emerging Markets zakończył miesiąc wzrostem o 2,4%. Nastroje rynkowe wspierane były przez postępujący proces szczepień oraz stopniowe znoszenie obostrzeń w poszczególnych krajach. Wyjątek stanowią tutaj Indie, które notując rekordowe ilości nowych zakażeń, stały się obecnie epicentrum pandemii koronawirusa.
W kwietniu rosły ceny akcji spółek amerykańskich: indeks szerokiego rynku – S&P 500 – wzrósł o 5,2%, a indeks spółek technologicznych – Nasdaq Composite – o 5,4%; indeksy te zakończyły ubiegły miesiąc w pobliżu swoich historycznych szczytów. Relatywnie słabiej zachowywały się ceny akcji mniejszych spółek, zgrupowanych w indeksie Russell 2000, który wzrósł w ubiegłym miesiącu o 2,1%. Notowaniom amerykańskich firm sprzyjają optymistyczne oczekiwania inwestorów, którzy oczekują w tym roku ok. 50% wzrostu zysków w porównaniu z poprzednim rokiem. Pozytywne nastroje wsparły również
informacje o kolejnym pakiecie fiskalnym – ponad 2 biliony dolarów mają w najbliższych latach zostać przeznaczone m.in. na inwestycje infrastrukturalne.
Słabiej w kwietniu zachowywały się ceny akcji w Europie: indeks szerokiego rynku Stoxx 600 wzrósł o 1,8%, a DAX, niemiecki indeks blue chip’ów – zaledwie o 0,8%. Notowaniom europejskich indeksów ciążyły m.in. spółki z sektora motoryzacyjnego, które korygowały dynamiczne wzrosty z poprzednich miesięcy. Pozytywnie wyróżniały się natomiast spółki z sektora surowcowego – rosnący popyt, wysokie oczekiwania inflacyjne oraz problemy po stronie podażowej przyczyniły się do dynamicznych wzrostów cen wielu surowców oraz spółek, które mogą być ich beneficjentem. Względnie dobrze radziły sobie również spółki technologiczne, co odzwierciedla wzrost indeksu TecDAX o 3,2%.