Indeks MSCI World, przedstawiający zachowanie cen akcji notowanych w krajach rozwiniętych, spadł o 5,3%; MSCI Emerging Markets stracił 1,9%.
Najsilniej zniżkowały ceny akcji spółek technologicznych. Amerykański NASDAQ Composite zakończył miesiąc niżej o 9,0%, a niemiecki TecDAX – aż o 11,8%. Mocno spadł także amerykański indeks Russell 2000, w którego skład wchodzą akcje małych spółek – stracił 9,7%. Spółki inne niż technologiczne nie zostały tak silnie dotknięte styczniowymi zniżkami.
Głównym powodem spadków była perspektywa zaostrzenia polityki monetarnej w wielu miejscach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Gwałtowny wzrost inflacji sprawił, że inwestorzy zaczęli oczekiwać, że banki centralne będą podnosiły stopy procentowe i zakończą programy skupu obligacji. Spółki, które dziś nie osiągają zysków, lecz rozwijają się szybko, stały się mniej atrakcyjne dla inwestorów. Z tego powodu spadki dotknęły przede wszystkim spółek wzrostowych, głównie zajmujących się technologiami.
Obawy związane z możliwą wojną na Ukrainie miały prawdopodobnie wyraźnie mniejszy wpływ na ceny akcji. Ukraina i Rosja nie są krajami, z których pochodzi istotna część zysków spółek w innych krajach. W normalnych warunkach wojna mogłaby ograniczyć dostęp do surowców, m.in. rosyjskiego gazu – ale rosyjski gaz i tak praktycznie nie płynął do Europy Zachodniej, więc wojna niewiele by zmieniła. Kryzys energetyczny spowodowany brakiem gazu w Europie, a także wysokimi cenami ropy i energii elektrycznej, zaczął się jeszcze w 2021 roku i styczeń nie przyniósł przełomu.
Wydaje się, że wysokie ceny surowców miały niewielki wpływ na rynki. Spółki przemysłowe, które mogłyby być dotknięte wyższymi kosztami, generalnie broniły się podnosząc ceny. Nastroje konsumentów – płacących więcej za paliwo, prąd, gaz i podstawowe artykuły – pogarszały się, lecz nie przekładało się to jeszcze na wyniki giełdowych spółek. Inwestorzy generalnie oczekiwali, że utrzyma się też dobra kondycja finansowa klientów banków – ceny akcji banków wręcz rosły w oczekiwaniu na wyższe stopy procentowe.