Bezpieczeństwo w korzystaniu z usług świadczonych drogą elektroniczną

Antywirus i Zapora Sieciowa

Oprogramowanie antywirusowe to podstawowe narzędzie ochrony Twojego komputera przed wirusami. Na rynku dostępnych jest wiele aplikacji tego typu – zarówno komercyjnych jak i bezpłatnych. Brak ochrony antywirusowej może skutkować zainfekowaniem Twojego komputera złośliwym oprogramowaniem, a także przejęciem kontroli nad Twoim komputerem lub kradzieżą Twoich danych. Nowoczesne Antywirusy posiadają wiele dodatkowych funkcji umożliwiających ochronę również przed nowymi, nieznanymi wirusami poprzez wykorzystanie m.in. analizy zachowania podejrzanych plików. Ważnym elementem ochrony Twojego komputera jest zapora sieciowa monitorująca komunikację Twojego komputera z innymi urządzeniami zarówno w Twoim bezpośrednim otoczeniu jak i Internecie. Dobrze skonfigurowana zapora może nie tylko uchronić Cię przed atakami, ale również zablokować próbę połączenia się wirusa, który dostał się na Twój komputer z serwerami przestępców, zakłócając jego działanie.

Aktualizacje 

W oprogramowaniu, z którego na co dzień korzystasz, nieustannie wykrywane są błędy, które mogą mieć niepożądany wpływ na działanie aplikacji, a nawet zakłócać działanie całego komputera. Błędy mogą być również wykorzystywane przez przestępców lub wirusy. Większość twórców oprogramowania zapewnia mechanizmy aktualizacji dla swoich aplikacji. Sprawdź, czy są włączone i działają prawidłowo – nie zgłaszają błędów. Pamiętaj, aby kluczowe elementy oprogramowania Twojego komputera i popularne aplikacje  były zawsze aktualne. Zwiększy to bezpieczeństwo, stabilność, a często również szybkość działania programów. W szczególności warto zwrócić uwagę na system operacyjny, przeglądarkę internetową, Java i przeglądarkę dokumentów PDF. Jeżeli producent zaprzestaje wsparcia danej aplikacji czy wersji systemu jedynym sposobem zapewnienia sobie bezpiecznego korzystania z komputera jest wymiana danej aplikacji na nowszą, wspieraną wersję.

Hasła, uprawnienia i szyfrowanie urządzeń przenośnych

Twoje hasło jest kluczem do Twojej elektronicznej tożsamości - dbaj o nie. Systemy informatyczne rozpoznają Ciebie jako użytkownika nie jako osobę. To, że jesteś tym za kogo się podajesz, weryfikują często właśnie za pomocą hasła. Każdy kto poda prawidłowe dane uwierzytelniające, będzie traktowany jak zaufany użytkownik. Będzie mógł zrobić wszystko to, co Ty. Pamiętaj więc, aby Twoje hasło było długie i skomplikowane - jeżeli ktoś będzie chciał je zgadywać, nie będzie miał łatwego zadania. Jeżeli hasło będzie regularnie zmieniane, jego złamanie może być ekstremalnie trudne. Pamiętaj, że Twoje Konto nie jest jedynym użytkownikiem obecnym na komputerze. Zazwyczaj jest jeszcze wbudowane Konto administratora posiadające ekstremalnie wysokie uprawnienia. Dla tego konta również należy zmienić hasło. Do codziennej pracy korzystaj z konta użytkownika, które nie posiada uprawnień administratora komputera. Takie uprawnienia nie są zazwyczaj wymagane do przeglądania Internetu, słuchania muzyki, gier czy pracy z dokumentami, a ich brak może Ciebie uchronić przed skutkami części ataków i wirusów. Jeżeli jakaś aplikacja prosi o wykonanie akcji z uprawnieniami administratora, przed zatwierdzeniem dostępu, zastanów się do czego ta aplikacja może ich potrzebować, a w razie wątpliwości sprawdź, co na ten temat publikuje producent. Jeżeli korzystasz z urządzenia przenośnego takiego jak laptop, tablet czy smartfon, rozważ zaszyfrowanie dysku urządzenia. Większość smartfonów i tabletów posiada możliwość szyfrowania w standardzie – wystarczy wyszukać odpowiednią opcję w konfiguracji, wprowadzić hasło i gotowe. Niestety nie wszystkie systemy operacyjne obecne na laptopach dają możliwość szyfrowania. Na nasze szczęście istnieje wiele aplikacji, które rozwiązują ten problem. W przypadku utraty urządzenia Twoje dane pozostaną bezpieczne, a często ich wartość jest większa niż wartość urządzenia.

Bezpieczne korzystanie z komputera

Komputer czy smartfon bez dodatkowego oprogramowania to prawie kalkulator. Twoje ulubione programy sprawiają, że jesteś w stanie pracować w komfortowy i efektywny sposób. Instalując aplikacje, zwróć uwagę nie tylko na warunki licencji, ale również na to, czy w instalatorze nie pojawia się opcja doinstalowania dodatkowego oprogramowania. Tak zainstalowane dodatkowe oprogramowanie może dodatkowo obciążać komputer, wyświetlać reklamy, a nawet przesyłać dane statystyczne z komputera do serwerów w celu profilowania użytkownika. Instalując aplikację na smartfonie, zawsze sprawdzaj, jakich uprawnień wymaga i do jakich funkcji telefonu będzie miała dostęp. Jeżeli masz wątpliwości czy żądane uprawnienia nie są przypadkiem zbyt wysokie, poszukaj podobnej aplikacji i wybierz tę, która nie będzie budziła Twoich wątpliwości – rynek aplikacji mobilnych jest bardzo prężny. Rozważ instalację dodatków zwiększających bezpieczeństwo przeglądarki w szczególności blokujących uruchamianie skryptów, wyskakujące okna i zawartość multimedialną oraz wyświetlających poziom zaufania do stron. Zwracaj uwagę na treść komunikatów, które wyświetla komputer. Wiele problemów z komputerem możesz rozwiązać samodzielnie. W Internecie znajdziesz pomocne porady i instrukcje – jeżeli wiesz czego szukasz, a treść komunikatu jest w tym zakresie bardzo pomocna.

Kopie zapasowe

Posiadanie archiwum plików zawierającego wszystkie pliki, których utrata byłaby bolesna, jest konieczne. Jedno małe spięcie może nas pozbawić wszystkich zdjęć z wakacji i rodzinnych imprez. Często takie pliki są nie do odzyskania. Podstawowym zadaniem archiwum jest przechowanie plików na wypadek awarii komputera. Archiwum musi być więc tworzone na zewnętrznych nośnikach np. płytach, pendrive lub dysku zewnętrznym. Ważne, aby nośniki były przechowywane w bezpiecznym miejscu tak, aby nie uległy zniszczeniu razem z komputerem. Archiwum podpinaj wyłącznie na czas kopiowania plików. Dyski zewnętrzne wymagają co jakiś czas podłączenia do zasilania. Sprawdź w instrukcji lub na stronach producenta, jak często powinieneś podłączać dysk, aby nie uległ awarii. Kopie awaryjne zyskały na znaczeniu wraz z rozwojem wirusów, których zadaniem jest szyfrowanie plików i żądaniem opłaty za ich odszyfrowanie. Przywrócenie komputera do ustawień fabrycznych lub instalacja nowego systemu i odzyskanie plików z archiwum to najpewniejsza, najprostsza i często najtańsza metoda wyjścia z tej trudnej sytuacji.

Oprogramowanie antywirusowe

Allianz zapewnia, że ochrona antywirusowa podejmowana jest z należytą starannością, a stosowane programy antywirusowe podlegają aktualizacji. Allianz nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku korzystania lub niemożliwości korzystania z materiałów umieszczonych na stronie z powodów zależnych od użytkownika.